Back To Top
Horlanmanın sebebinin dildeki yağlanma olduğu ortaya çıktı

Horlanmanın sebebinin dildeki yağlanma olduğu ortaya çıktı

 - Son Güncelleme: 10.01.2020 Cuma 17:00
Horlanmanın sebebinin dildeki yağlanma olduğu ortaya çıktı
- A +

Milyonlarca insanı etkileyen horlamanın sebebi bulundu. Bilim insanları, dildeki yağlanmanın horlamada kilit etken olduğunu bildirdiler.

ABD'de gerçekleşen bir araştırma sonucunda horlamanın sebebinin ne olduğuna dair kesin tespitler yapıldı. Philadelphia kentinde bulunan Perelman Tıp Fakültesi'nde görevli Dr. Richard Schwab, dildeki yağın uyku kalitesini etkilediğini ve horlamaya sebep olduğunu duyurdu.

DİLDEKİ YAĞ GENETİK OLABİLİR

Hastaların sağlık durumlarını ve kilolarını inceleyen bilim insanları kilo veren insanların horlama sorunuyla daha az karşılaşmaya başladığını söylerken Schwab, "Dilimizle konuşuyoruz, dilimizle yemek yiyoruz ve dilimizle nefes alıyoruz. O zaman neden yağ burada depolanıyor? Yağın burada depolanmasının sebebi kesin değil, genetik olabilir ya da çevresel faktörler olabilir. Fakat dilin yağ oranı ne kadar düşükse uykunun iyi olma ihtimali o kadar yüksek" dedi.

YAĞLI BOYUN DA HORLAMAYA SEBEP OLABİLİR

MR sonuçlarını inceleyen bilim insanları, dildeki yağ oranının azalmasının kilit önemi olduğunu söyledi. Schwab, "Birçok uzman genelde dildeki yağ oranına odaklanmaz. Şimdi biliyoruz ki bu çok kilit bir faktör" dedi. Geçtiğimiz yıllarda, kilolu olmanın, uyku apnesine sebep olduğu ve hatta yağlı bir boyna sahip olmanın da horlamaya sebebiyet verdiği belirtilmişti.

DİLDEKİ YAĞLANMA, HORLAMADA KİLİT ETKEN

Perelman Tıp Fakültesi'nde gerçekleşen araştırmada 67 kişinin kiloları ve horlama seviyeleri takip edildi. Çiğnerken çalışan çene kaslarının kilo verince ufaldığını hatırlatan bilim insanları esas değişimin dildeki yağlanmanın azalmasıyla gerçekleştiğini duyurdu.

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN