İnternet fenomenlerine kötü haber! Filtre kullanmak için bu zorunlu olacak: Kararı duyan şaştı kaldı

İnternet fenomenlerine kötü haber! Filtre kullanmak için bu zorunlu olacak: Kararı duyan şaştı kaldı

Dijital çağ ile ortaya çıkan sosyal medya, kendi ünlülerini çıkardı. 'Influencer' adı verilen sosyal medya ünlülerinin milyonlarca takipçisi bulunurken, influencer'ların reklam ücreti karşılığı tanıttığı ürünler yoğun ilgi görüyor. Bir ülke, influencer'ların estetik ve kripto para reklamını yasaklamaya hazırlanırken, paylaşımlarında filtre kullanılması durumunda bunun açıkça belirtilmesini şart koşacak. İşte, filtre kuralı getirilen o ülke...

Fransa hükümeti, sosyal medya fenomenlerinin (influencer) paylaştıkları filtreli fotoğrafların diğer kullanıcılar üzerinde oluşturabileceği etkileri göz önünde bulundurarak yeni bir yasa tasarısı hazırladı.

Tasarıda, paylaşımlarda filtre olup olmadığının belirtmesi zorunlu olacak.

Sosyal medya fenomenlerinin ücretli bir ortaklık dahilinde estetik operasyonlar ve kripto parayla ilgili tanıtım yapmasının yasaklanması da planlıyor.

sosyal-medya-fenomeni-nasil-olunur.jpg

İLK KEZ O ÜLKEDE UYGULANACAK

Women Wears Daily'de yer alan habere göre, Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği bir basın toplantısında, 'influencer'ların paylaşımlarına düzenleme getiren ilk Avrupa ülkesi olacaklarını ifade etti.

Gelecek hafta mecliste görüşülecek olan tasarı kapsamında Ekonomi ve Maliye Bakanlığı'na bağlı Tüketici İşleri, Rekabet ve Dolandırıcılığı Önleme Genel Müdürlüğü bünyesinde bir gözetim ekibi kurulacak.

Kurulan bu ekip, ülkede bulunan yaklaşık 150 bin influencer'ın paylaşımlarına yaptırım uygulama yetkisi alacak.

influencer-nasil-olunur.jpg

YASAYA UYMAYANA SIFIR TOLERANS

Le Maire, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, yasalara saygı duymayanlara karşı sıfır toleranslı bir yaklaşım içinde olacaklarını belirterek, "Kurallardan kaçmak veya kuralları çiğnemek yok" dedi.

Fransa, daha önce de ülkede yeme bozukluğuyla mücadele etmek için 2017 yılında bir düzenleme yaparak reklamlardaki modellerin vücutlarında değişiklik yapılan fotoğrafların belirtilmesi zorunluluğunu getirmişti.

influencer-nedir-ne-is-yapar.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN