Back To Top
Kekreyemiş, kan şekeri ile insülini dengeliyor

Kekreyemiş, kan şekeri ile insülini dengeliyor

Kekreyemiş, kan şekeri ile insülini dengeliyor
- A +

Yabanmersini ile aynı aileden gelen kekreyemiş, küçük, sulu ve tatlı bir meyve olmasının yanında içinde barındırdığı vitamin kaynağı ile bilim insanlarının dikkatini çekti. Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. İlker Aksoy "Bizim istediğimiz de tam olarak budur. Dolayısıyla insülin direncini de düşürerek insanların tip 2 diyabete yakalanma olasılığını düşürmektedir" dedi.

Beslenme-hastalık, beslenme-sağlık ilişkilerinin çok konuşulduğu son günlerde ortaya konulan en net ve basit sonuç; doğru ve dengeli beslenme iyileşme kapısının anahtarı olabiliyor. Nasıl ki beslenmede yer alan aşırı tuz ve şeker tüketimi sağlıklı bir birey için dahi birçok hastalık riskini ortaya koyabiliyorsa, aynı şekilde beslenmeye eklenecek çeşitli vitaminler ve antioksidan kaynakları da sağlıklı yaşamın anahtarı olabiliyor.

Yabanmersini ile aynı aileden gelen kekreyemiş, küçük, sulu ve tatlı bir meyve olmasının yanında içinde barındırdığı vitamin kaynağı ile bilim insanlarının dikkatini çekti. İsveç-Lund Üniversitesi'nde yapılan 3 aylık araştırmada, yüksek yağlı besinler tüketen deney grubunda çarpıcı sonuçlar veren kekreyemişin, yüksek yağlı beslenmeye rağmen kilo artışı gözlenmemesi, kan şekeri ve insülin seviyelerinin dengeli olması ile karaciğer yağ oranlarının, yağlı beslenmeye rağmen normal düzeylerde olması öne çıkıyor.

19-10/23/ana-manset-2-1571816205.jpg

YAĞ DOKUSUNU YOK EDİYOR

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. İlker Aksoy, İsveç'teki Lund Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya ilişkin bilgi vererek şunları aktardı:

"Çalışmayı değerlendirdiğimizde, özellikle sıkıntı duyduğumuz ve çoğu katı ve sıvı yağların yasaklandığı karaciğer hastalarında, yağlanması 1, 2, 3'üncü evrede olan hastalarda çok daha etkili olacağını düşünüyorum. Bu anlamda karşılaştırmalı yapılan araştırmada en belirgin özellik, kekreyemiş meyvesinin araştırılan diğer bitkilere göre karaciğer yağ oranını azaltması ve içeriğindeki flovonidlerden dolayı kan dolaşımını etkileyip hücrelere daha fazla oksijen gitmesine ve orada daha fazla yağ dokusunun yok edilmesine neden olmasıdır."

19-10/23/ana-manset-2-1571816185.jpg

"TİP 2 DİYABETE YAKALANMA OLASILIĞI DÜŞÜK"

Aksoy, araştırmada, kekreyemiş tüketen grupta vücutta kas kitlesindeki artışın dikkat çekici olduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Bizim istediğimiz de tam olarak budur. Dolayısıyla insülin direncini de düşürerek insanların tip 2 diyabete yakalanma olasılığını düşürmektedir. Tüm doğal beslenme desteklerinde olduğu gibi kekreyemişin de böbrek ve kalp hastaları tarafından aşırı tüketiminden kaçınılması ve takip eden hekimlerine danışmaları yerinde olacaktır."

Dünyada ilaçların hastalıklara paralel geliştirildiğine değinen Aksoy, buna rağmen bazı hastalıklar konusunda geliştirilmiş ilaçların olmayışının, aynı zamanda ilaçların çoğunun etken maddesinin bitkilerden elde edilmesi uzmanları bu gibi meyve ve yemişlerle ilgili araştırmalara yönelttiğini kaydetti.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN