07.10.2019  12:38

Kürt sinemasını, Kürt sineması yapan şey nedir?

Yazar ve yönetmen Soner Sert imzası taşıyan 'Devletsiz Bir Ulusun Sineması' isimli kitap Dipnot Kitap'tan çıktı. Kürt Sineması'nın varoluşunu, biçimlenişini ve sosyal, siyasal, ekonomik ve kültürel bağlamda işleyişini konu alan kitap, farklı coğrafyalardaki Kürt sinemacıların üretimleri üzerindeki ortaklıkları araştırıyor.

+
-

Yazar ve yönetmen Soner Sert imzası taşıyan 'Devletsiz Bir Ulusun Sineması' isimli kitap Dipnot Kitap'tan çıktı. 

Kitap, devletsiz bir ulusun sineması üzerine estetik bir tartışma başlatırken Kürt kimliği ile Kürt sineması arasındaki bağlantılara odaklanıyor. Dört farklı ülkeye bölünmüş topraklar üzerinde yaşayan bir halkın sinemasının özünü oluşturan 'vatansızlık', 'sınır' ve 'ölüm' temaları üzerinden Kürt sinemasının farklı boyutlarını irdeliyor.

BİR HALKIN SİNAMASININ DOĞUŞU...

Kitapta, "Kürt sinemasını Kürt sineması yapan şey nedir?" sorusunun yanıtı aranıyor, bu bağlamda Yılmaz Güney’in sinema anlayışının Kürt sinemacıları üzerindeki etkileri inceleniyor. Daha sonra Kürt filmlerinin estetiğinin bir ortaklık yaratıp yaratmadığı, Bahman Ghobadi’nin Sarhoş Atlar Zamanı, Anavatanımın Şarkıları, Kaplumbağalar da Uçar ve Yarım Ay, Hiner Saleem’in Votka Limon, Sıfır Kilometre ve Tatlı Biber Diyarım, yine aynı bölgeden Şevket Emin Korkî’nin Taşa Yazılmış Hatıralar, Kazım Öz’ün Fotoğraf ve Hüseyin Karabey’in Gitmek filmleri mercek altına alınarak bir bütün halinde değerlendiriliyor.

Kendi dillerinde film yapabilmek için uzun süre beklemiş bir halkın sinemasının doğuşuna ve gelişimine tanıklık edeceğiniz bu kitap, mücadele ve estetik ilişkisi konusunda da ufuk açıcı düşünceler barındırıyor. 2000’li yıllarla ilk örnekleri çıkmaya başlayan, belgesel ve kurmaca sinemanın iç içe geçtiği biçimsel bir yapıya -docu-drama- sahip olan Kürt filmleri uluslararası arenada bilinmeye başlanırken, sinemanın gücünü fark eden Kürt siyasal hareketlerinin de, sinemaya önem vermeleriyle birlikte Kürt sinemasının ulaştığı yeni boyutlar gözler önüne seriliyor.

19-10/07/kapak.jpg

SONER SERT KİMDİR?

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-TV Bölümü’nde lisans, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarımı Bölümü’nde yüksek lisans öğrenimi gördü. Senaryosunu yazıp, yönetmenliğini yaptığı Köprü (2012), Baba (2014), Hastabakıcı (2017) ve Alarga (2018) kısa filmleriyle ulusal ve uluslararası festivallerde elliden fazla ödül aldı. Kitap-lık, Varlık, Yeni e gibi dergilerde öyküleri, Altyazı, Sanat Dünyamız, Birikim, Gazete Duvar, Bianet, BirGün, Artful Living ve Cumhuriyet gibi mecralarda, kültür sanat hususunda yazdığı yazıları ve röportajları yayımlandı. 2018’in Mart ayında h2O Kitap’tan Yönetmenler İlk Filmini Anlatıyor isimli sinema kitabı, aynı senenin Mayıs ayında İthaki Yayınları’ndan Duvar isimli öykü kitabı yayımlandı. 

DİĞER HABERLER
Batman ve Siirt barolarından tek bir avukat yok
83 bin anneye doğum yardımı yapılacak
Birden fazla siber saldırı yapıldı
EBA çöktü 'karanlıktaki evler' gün yüzüne çıktı
Görüşmelerin gidişatı Yunanistan'a bağlı
Soylu'yu şiddetle kınıyorum
'Maceracı' Murat Yeni ne kadar ceza aldı?