Muharrem ayı ve hicri yılbaşı için en güzel, anlamlı ve resimli mesajlar

Muharrem ayı ve hicri yılbaşı için en güzel, anlamlı ve resimli mesajlar

Hicri yılbaşı olan Muharrem ayının ilk günü huşu içerisinde ihya edilirken, Müminler bu özel günde en güzel dileklerinin bulunduğu anlamlı mesajları sevdiklerine ve yakınlarına gönderiyor. Milyonlarca kişinin el açıp Hakk'a dua ettiği Muharrem ayının ilk günü olan hicri yılbaşı için anlamlı mesajlar, elden ele gönülden gönle yayılıyor. İşte detaylar...

Kuran-ı Kerim'de kıymet verilen dört ay arasında bulunan Muharrem ayı, İslam Peygamberi Hz. Muhammed'in hicret ettiği sene hicri yılbaşı olarak kutlanmaya başlandı. İslam alemi de yüzlerce yıldır hem muharrem ayını hem de hicri yılbaşını en güzel şekilde idrak edebilmenin yollarını ararken, teknolojinin gelişmesiyle en güzel ve anlamlı mesajlar bu önemli günü kutlamak isteyenlere katkı sağlıyor.

2-1475395893.jpg

MUHARREM AYININ FAZİLETİ NEDİR?

Hz. Muhammed, 622 yılında Mekke'den Medine'ye hicret ettiğinde bu tarih Müslümanlar için hicri takvimin ilk günü olarak kabul edildi.

İslam alimleri bu geceyi ihya etmenin ve saygı göstermenin önemini vurgularken, yapılacak en iyi şeyin ise kötülüklerden ve günah işlemekten kaçınmak olduğu konusunda tavsiyelerde bulunuyor.

Muharrem ayı, Kuran-ı Kerim'de kıymet verilen 4 ay içerisinde yer alıyor. Kutsal kitapta yer alan diğer kıymetli aylar ise; Zilkade, Zilhicce ve Recep ayıdır. Hz. Peygamber de Muharrem ayının faziletine ve önemine dair Hadis-i Şerifler buyurmuştur.

Muharrem ayı ile ilgili hadisler şöyle:

* Ramazandan sonra en faziletli oruç, Allahü teâlânın ayı Muharrem ayında tutulan oruçtur. Farzlardan sonra en faziletli namaz, gece namazıdır. (Müslim)

* Ayların efendisi Muharrem, günlerin efendisi Cuma'dır. (Deylemi)

* Nafile oruç tutacaksan Muharrem ayında tut, çünkü o, Allahü teâlânın ayıdır. O ayda bir gün vardır ki, o günde Allahü teâlâ geçmiş kavimlerden birinin tevbesini kabul etti. Yine o gün tevbe edenlerin günahlarını da affeder. (Tirmizi)

1-003.jpg

MUHARREM AYI VE HİCRİ YILBAŞI İÇİN ANLAMLI MESAJLAR

* Hicri yeni yılımızın ümmete, kendimize, toplumumuza “Diriliş” olmasını Cenab-ı Hak’tan dilerim.

* Hicri yeni yılımız ve Muharremi Şerif ayımız mübarek olsun...

* Yeni hicri yılınız kutlu olsun. Sağlık, huzur ve mutluluğunuz daim olsun. Rabbim, bütün hastalara şifa, dertlilere deva versin. Zamanımızı en güzel şekilde değerlendirmeyi nasip etsin.

* Tüm İslam aleminin hicri yeni yılı ve Muharrem-i şerif ayı mübarek olsun.

* Yeni bir yılda yüzünden gülücükler, gönlünden sevgiler eksik olmasın mutlu yıllar...

4-001.jpg

* Mutluluğunuz daim, dualarınız kabul olsun, amelleriniz makbul oldun. Nice yıllara...

* Bu yıl İslamiyet'i anlamayı ve hakkıyla yaşamayı tüm kullarına nasip etsin; kainatı nuruyla aydınlandırsın. Selam ve dua ile Allah'a emanet olun, her şey gönlünüzce olsun.

* Coşkun ama yorgun bir yıl daha geçiyor yaşamdan. Gelecek yılın sevgilerin en güzeli, aşkların en yücesini, mutlulukların en büyüğünü getirmesi dileğiyle hayırlı yıllar.

* Yüce Rabbimiz bizleri affetsin ve ellerimizi dergahından boş çevirmesin. Bu mübarek günde hepimizin dualarını kabul etsin.

* Hikmeti sonsuz Rabbimiz bu gelen yeni yılda tüm İslam camiasına hayırlar göndersin.

8.jpg

* Ey nefsim! İşlemiş olduğun günahların kefaretini isteseler, hangi mal ve zenginlik ile ödeyebilir ve gücün yetebilir? Allah sana bu fırsatı sunuyor. Aşure günü tuttuğun üç günlük oruç seni bütün senenin günahlarından kurtaracak.

* Allah'ım, sen evveli ve sonu olmayan cömert, acıyan, ihsanı bol olansın. Bu yeni yılda bize helal rızıklar ihsan et. Bu sene beni, sevdiklerimi ve Müslümanları şeytanın aldatmasından ve tuzaklarından koru. Nefsimizin kötülüklerine karşı bize yardım et.

* Allah, birçok duaları Aşure gününde kabul etmiştir. Dualarınız, ibadetleriniz ve orucunuz kabul olsun.

* Rabbim, tüm İslam alemine sonsuz hazinesinden güzellikler bahşetsin.

* Aşure Günü'nün bütün hayır ve bereketlerine nail olabilmemiz dileğiyle Aşure Günümüz mübarek olsun.

7.jpg

* Ülkemizde ve dünyada şiddet olaylarının arttığı şu günlerde sevgi, barış ve kardeşlik dini İslam’ı yeniden idrak etme ve tüm insanlığa tebliğ etme zamanıdır. Yeni hicri yılınız mübarek olsun.

* Muharrem ayı ve aşure günü size ve tüm sevdiklerinize hayırlar getirmesini Cenab-ı Allah’tan diliyorum.

* Hicri yılbaşı ve Muharrem ayının tüm İslam alemine batış, mutluluk ve huzur getirmesini dilerim.

* Allah’ım girdiğimiz hicri yeni yılda, İslamiyet’i gerçek manasıyla anlamayı ve layıkıyla yaşamayı tüm kullarına nasip etsin, amin. Nice güzel yıllara…

* Yarabbi, bizleri sana layık kul, efendimize layık ümmet eyle. Her anımızı layıkıyla yaşamayı nasip et. Amin.

6-001.jpg

* Rabbim hicri yeni yılda tüm İslam alemi için en güzel şekilde değerlendirmeyi ve her gününü razı olacağı amellerle yaşamamızı nasip etsin. Amin.

* Getirdiği mutluluğun tüm kötülükleri unutturacağı, başarıların tüm başarısızlıkları yok edeceği güzelliklerin hayatını dolduracağı bir yıl dileğiyle.

* Bütün İslam aleminin ve sadakat aleminin hicri yeni yılını tebrik eder, Hayırlara Vesile Olmasını Mevlamızdan Niyaz Ederim.

* Yeni hicri yılın bütün Ümmet-i Muhammed'e ve sadakat ailesine hayırlara vesile olması dileğiyle. Yeni yılınız kutlu olsun!

* Yeni hicri yılın tüm insanlığa ve ülkemize barış, mutluluk getirmesi dileğiyle yeni yılın kutlu olsun.

5.jpg

* Getirdiği mutluluğun tüm kötülükleri unutturacağı, başarıların tüm başarısızlıkları yok edeceği, güzelliklerin hayatını dolduracağı bir yıl dileğiyle.

* Rabbim bizi hicret eden muhacirlerin imanına ulaştırsın! Hayatımızın hicretleri, Bedirleri, Uhudları, Hendeklerinde yardımcımız olsun ve bizleri hiç bırakmasın.

* Dün rüya, yarın hayaldir... Rüyayı mutlu, hayali umutlu yapan bugündür, gönlün neyin özlemini çekiyorsa yarınlar sana onu getirsin. Yeni hicri yılınız mübarek olsun.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN