Oyuncu Uğur Arda Aydın'ın cinsel tacizden hapis cezası kesinleşti

Oyuncu Uğur Arda Aydın'ın cinsel tacizden hapis cezası kesinleşti

Rol arkadaşları Nazife Aksoy'a ve Mana Alkoy'a farklı tarihlerde cinsel tacizde bulunan oyuncu Uğur Arda Aydın'ın 2 yıl 6 ay hapis cezası onandı. Kuliste kadın oyuncuyu zorla dudaklarından öpen Uğur Arda Aydın, "Mizansen olsun diye kalçasına şaplak attım" sözleriyle kendini savunmuştu.

İstanbul Şehir Tiyatroları oyuncusu Uğur Arda Aydın'ın kadın meslektaşları Nazife Aksoy ve Mana Alkoy'un şikayetlerinin ardından cinsel saldırı suçundan yargılandığı davada sona gelindi.

İstanbul 15. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen ve Haziran 2022'de Uğur Arda Aydın'ın 2 yıl 6 ay hapis cezası almasıyla sonuçlanan karar, İstinaf Mahkemesi tarafından da onanarak kesinleşti.

ugur-arda-aydin-kimdir-kac-yasinda-nereli.jpg
Uğur Arda Aydın (en solda)

"KADINLARIN YILLAR SÜREN HAKLI MÜCADELESİ KAZANILDI"

Mana Alkoy ve Nazife Aksoy'un avukatları tarafından şu açıklama yapıldı:

"Dava sürecinin en başından itibaren her ne kadar sanığın, müvekkillerimize ve bize karşı tutumu bu yönde olmasa da; gerek davaya gölge düşmemesi gerekse de sanığın lekelenmeme hakkını göz önünde bulundurarak, ilkelerimize uygun şekilde sessizliğimizi koruduk. Ancak bu sessiz duruşa, duruşma salonu önünde ve sosyal mecralarda asılsız iddialara dayanan saldırgan tutumla cevap verildi.

Kadınların yıllar süren mücadelesi sonucunda kazanılan 'Kadının Beyanı Esastır' ilkesi hukuk ve hukukun ilkelerinden uzak dille, adeta bu davada hiçbir delil sunulmamışçasına manipüle edilmeye çalışılmıştır.

Bu ilkenin kasten yanlış yorumlanması ise maalesef kadın mücadelesini değersizleştirme çabasıdır.

nazife-aksoy.jpg
Nazife Aksoy

"YILDIRMA POLİTİKASI UYGULANDI"

Tüm dava süreci boyunca sanık ve vekilleri tarafından maddi olgular üzerine konuşulması gerekirken, spekülasyona başvurulmuş, tacize uğrayan kadınların 'nasıl tepki vermesi gerektiği' kelime kelime dikte edilmiş, sanık ve vekilleri tarafından her duruşma öncesi güvenlik görevlileri çağrılmış, dayanışma çağrısı mesajında kadın gücünü temsil eden sembollerden 'şiddete meyilli' olduğumuz yorumu maalesef duruşma salonunda dahi yapılmış, bu ve benzeri saldırgan tutumla yıldırma politikası uygulanmıştır.

Hatta İstinaf Mahkemesi'nin ilk bozma kararı, adeta sanığın lehine gibi algı yaratılmaya çalışılmış ve 'yargılamanın artık Nazife için yapılacağı' bizzat sanık tarafından tüm mecralarda paylaşılmıştır.

"OLAY ÖRTBAS EDİLMEYE ÇALIŞILDI"

Uğur Arda Aydın yeniden ceza aldıktan sonra adeta beraat etmiş gibi kararı lanse etmiş, müvekkilimizi/müvekillerimizi kamuoyunda haksız göstermeyi hedeflemiş ve tüm bu süreç boyunca tacizlerine devam etmiştir.

Dosya kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu Raporu ile Adli Tıp Kurumu raporu ve tanık beyanları bulunmaktadır.

Aynı oyunda görev alan herkesin tanık olarak dinlenmesi, düzenlenen raporların incelenmesi sonucu oluşturulan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu Raporu'nda sanığın eylemleri gerçekleştirdiği ve olayın örtbas edilmeye çalışıldığı kanaatine varılmıştır.

mana-alkoy.jpg
Mana Alkoy

"UĞUR ARDA AYDIN'IN GÖREVİNE SONA VERİLMESİNİ BEKLİYORUZ"

Bu durum ilk derece Mahkemesi'nin her iki kararıyla ve İstinaf Mahkemesi kararıyla da sabittir. Suçun işlendiğini ispatlayan tüm delillerle birlikte, İlk Derece ve İstinaf Mahkemesi kararlarında sanığın suçlu olduğuna karar verilmiştir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin hem kuralları hem de hassasiyeti gereği Uğur Arda Aydın'ın görevini sonlandıracağından kuşkumuz yok, ancak yine de sürecin takipçisi olacağız.

Tüm manipülasyon, yıldırma teknikleri ve saldırgan tutumlara rağmen; bu emsal nitelikteki karar, yıllar süren kadın mücadelesinin haklı ve kazanılmış bir zaferidir. Bu zafer, şüphesiz ki tüm kadınlar için, kadınlar tarafından alınmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

ugur-arda-aydin-kimin-oglu.jpg
Uğur Arda Aydın ve merhum oyuncu babası Sezai Aydın

NE OLMUŞTU?

Uğur Arda Aydın'ın 2012 yılında rol arkadaşı Mana Alkoy'a fiziksel tacizde bulunduğu ileri sürülmüştü.

2019 yılında da Nazife Aksoy, Uğur Arda Aydın tarafından tacize uğradığını dile getirmişti. Provayı bekleyen Nazife Aksoy'un yanına gelen Uğur Arda Aydın, kadın oyuncunun zorla dudaklarından öpmüştü. Nazife Aksoy, bu olayın ardından defalarca tacize maruz kaldığını belirterek suç duyurusunda bulunmuştu.

İddiaları reddeden Uğur Arda Aydın'ın suçtan kurtulmaya yönelik ifade verdiği belirtilerek hakkında 'cinsel taciz' suçundan 30 yıla kadar hapsi istemiyle iddianame düzenlenmişti.

Uğur Arda Aydın, iddiaların asılsız olduğunu, kendisinin Şehir Tiyatroları'nda üst düzey bir göreve getirilme durumu olduğu için hakkında iftira atıldığını iddia etmişti.

Uğur Arda Aydın, Nazife Aksoy'un kalçasına mizansen amaçlı vurduğunu, bu davranışının taciz olmadığını ileri sürmüştü.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN