Back To Top
Türk’ün sağlığına en büyük tehlike tıkalı kalp

Türk’ün sağlığına en büyük tehlike tıkalı kalp

 - Son Güncelleme: 13.04.2019 Cumartesi 08:56
Türk’ün sağlığına en büyük tehlike tıkalı kalp
- A +

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verileri, Türkiye’de ölümlerin yüzde 40’ının kalp ve damar hastalıklarından kaynaklandığını ortaya koydu. Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Bahadır Dağdeviren, hayati uyarıda bulundu: Kalp hastalığı riski kadınlarda menapozdan, erkeklerde 35 yaşından sonra başlıyor. Bu nedenle 35-40 yaş aralığında en az bir kez check-up yapılmalı. Bakterilerin kana karışma riski nedeniyle ağız sağlığı da ihmal edilmemeli.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, yılda 18 milyon insan kalp ve damar hastalıkları nedeniyle yaşamını yitirirken, bu rakamın 2030 yılında 23 milyona ulaşması bekleniyor. Türkiye İstatistik Kurumu verileri ise Türkiye’de ölümlerin yüzde 40’ının kalp ve damar hastalıkları sebebiyle gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Konuyla ilgili uyarılarda bulunan Prof. Dr. Bahadır Dağdeviren kalp hastalıklarının görülme oranının kadınlarda ve erkeklerde farklılık gösterdiğine dikkat çekerek “Kalp hastalıkları kadınlarda menopozdan sonra artarken, erkeklerde ise 35 yaş civarından itibaren risk artmaya başlıyor” dedi. Orta yaş civarında mutlaka düzenli kalp check-up´ına başlanması gerektiği ifade eden Dağdeviren “Kalp ve damar hastalığı ile şikayeti olmayan hastaların ailesel yatkınlığından, alışkanlıklarından veya yaşam tarzlarından kaynaklanan artmış risk faktörlerinden dolayı check-up yapması gerekiyor. 35 yaşla 40 yaş aralığında en az bir defa hiçbir şikayet olmasa bile check-up´tan geçmesi gerekiyor. 50 yaştan sonra her yıl düzenli olarak check-up yaptırılmalı’’ diye konuştu.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN