Back To Top
Yaşlılık kanser oluşumunu engelliyor

Yaşlılık kanser oluşumunu engelliyor

Yaşlılık kanser oluşumunu engelliyor
- A +

İngiltere'nin Liverpool Üniversitesi'nde çalışmalarda bulunan bir grup bilimci, fizyolojik yaşlılığın bazı durumlarda kötü huylu tümörlerin gelişmesini ve büyümesini engelleyebildiğini ortaya çıkardı.

Aging Cell dergisinde yayınlanan araştırmanın bulguları, fizyolojik yaşlılığın bazı durumlarda kötü huylu tümörlerin gelişmesini engelleyebildiğini gösterdi. 

Yaşlılıkta insan vücudunda olan değişiklikleri onkolojik vakalarda meydana gelen genetik değişikliklerle karşılaştıran araştırmacılar, yaşlı birinin organizmasında oluşan süreçlerin belli ölçüde birbirini nötrleştirdiği sonucuna vardı.

Çalışmanın sonuçlarına göre dokuların yaşlanması sadece yeni mutasyonların oluşmasını engellemekle kalmayıp, aynı zamanda mutasyona uğrayan hücrelerin bölünmesini de yavaşlatıyor ve böylelikle onkolojik hastalığın gelişimi önemli ölçüde zorlaşmış oluyor.

Uzmanlar, araştırmada elde edilen bulguların yaşlılıkta kanser vakalarının sayısındaki azalmayı açıkladığını ifade ediyor.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN