Hibrit eğitim ne demek? Hangi üniversitelerde ve bölümlerde uygulanacak?

Hibrit eğitim ne demek? Hangi üniversitelerde ve bölümlerde uygulanacak?

YÖK ve Sağlık Bakanlığı'nın ortak tavsiyesi sonrasında üniversitelerde 'hibrit eğitim' modeline geçilmesi kararı alındı. Uygulama ağırlıklı bölümlerde öğrenciler yarı zamanlı olarak okula gidebilecek. Diğer bölümler ise 'uzaktan eğitim' ile sürece devam edecek. İşte detaylar...

Koronavirüs (kovid-19) salgını nedeniyle Mart 2020'den beri 'uzaktan eğitim' modeliyle derslere devam eden üniversitelerde, önümüzdeki bahar dönem için 'hibrit eğitim' modeli uygulanacak.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu ve Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) tavsiye kararları ve görüşleri üzerine birçok üniversite yeni modele geçme kararı aldı.

Önümüzdeki dönem için 'hibrit' veya 'karma' olarak adlandırılan modelle ilgili üniversiteler, senato kararlarını duyurmaya başladı. Isparta Süleyman Demirel, Konya Selçuk, İstanbul ile Harran üniversiteleri aldıkları senato kararlarını ilk duyuran üniversiteler oldu.

computer-test.jpg

HANGİ ÜNİVERSİTELERDE HİBRİT EĞİTİM YAPILACAK?

Hibrit eğitim modeliyle ilgili Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörlüğü'nden yapılan duyuruda, uygulama ağırlıklı eğitimin yürütüldüğü; tıp, diş hekimliği, güzel sanatlar, spor bilimleri ve ilahiyat fakülteleri ile lisansüstü eğitim verilen sosyal bilimler, fen bilimleri, sağlık bilimleri ve güzel sanatlar enstitüleriyle uygulama ağırlıklı eğitim veren diğer birimlerde hibrit eğitim modeli çerçevesinde yüz yüze dersler yapılabileceği belirtildi.

Diğer tüm akademik birimlerde teorik ağırlıklı derslerin ise 'uzaktan eğitim' yöntemiyle yapılmaya devam edileceği kaydedildi. Alınan kararlara göre bahar yarıyılı için uzaktan eğitim yöntemiyle verilen derslerde devam zorunluluğu aranmayacak. Uzaktan eğitim yöntemiyle yapılacak derslerin vize, mazeret, final ve bütünleme sınavları çevrim içi veya çevrim dışı olarak ödev ve proje yöntemleriyle yapılabilecek.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde ise 4, 5 ve 6. sınıf klinik uygulamaları yüz yüze, teorik dersler ise yüz yüze veya dijital hibrit şeklinde yapılacak. Veterinerlik, sağlık bilimleri, hemşirelik ve spor bilimleri fakültelerinde de uygulamalı eğitimler yüz yüze, teorik dersler ise yüz yüze veya dijital olarak hibrit yapılacak.

be535e3a-eec8-4ee8-9232-66219f1c54d7.jpg

HİBRİT EĞİTİM NEDİR?

'Karma öğrenme', 'hibrit öğrenme', 'karışık öğrenme' olarak da bilinen 'harmanlanmış öğrenme' en sade tanımıyla geleneksel eğitim metodunun çevrimiçi (online) eğitim materyalleriyle zenginleştirilmesi olarak tanımlanabilir. Kullanılan teknolojilerin yanı sıra farklı eğitim felsefelerinin geleneksel öğrenme metotlarıyla birlikte kullanılması da harmanlanmış öğrenme olarak ifade edilebilir.

Hibrit eğitim, geleneksel eğitimi desteklemek amacıyla teknolojik materyallerin kullanılması olarak düşünülmemelidir. Harmanlanmış öğrenmedeki denge, çevrimiçi ağırlıklı eğitim veren bir kurumun verimliliği arttırmak amacıyla çevrimiçi eğitime ek olarak yüz yüze ders vermesi olarak da düşünülebilir.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN