MSÜ sınavı başvurusu son gün ne zaman? Nasıl başvuru yapılır, sınav ücreti ne kadar?

MSÜ sınavı başvurusu son gün ne zaman? Nasıl başvuru yapılır, sınav ücreti ne kadar?

MSÜ sınavı geç başvuru tarihi, ÖSYM tarafından açıklandı. Milli Savunma Üniversitesi'nde öğrenci olarak askerlik mesleğini icra etmek isteyen vatandaşların katılım sağladığı MSÜ giriş sınavı başvuru tarihleri, ÖSYM'nin yeni sınav takvimi çerçevesinde ilan edilmişi. MSÜ sınav başvurusu son gün 23 Şubat 2021 saat 23.59 olarak belirlenmişti. İşte sınav ücreti...

Milli Savunma Bakanlığı, Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı'nın başvuru tarihinin 23 Şubat 2021 Salı günü sona ereceğini bildirdi. Sınava girmek isteyen adayların ise başvurularını, osym.gov.tr adresinden yapabilecekleri belirtildi.

2021 MSÜ SINAVI BAŞVURULARI NE ZAMAN?

Konuya ilişkin Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Milli Savunma Üniversitesi Askerî Öğrenci Aday Belirleme Sınav (2021-MSÜ) Başvuruları 23 Şubat 2021 tarihinde saat 23.59'da sona erecek olup, henüz başvurusunu yapmamış adaylar osym.gov.tr resmi internet adresinden başvurularını yapabileceklerdir" denildi.

MSÜ SINAV ÜCRETİ NE KADAR?

Milli Savunma Üniversitesi giriş sınavı başvuru ücreti bu yıl 110 TL olarak belirlendi. Geç başvuru gününde yapılan başvurularda ise sınav ücretinin yüzde 50 fazla ödendiğini belirtelim.

MSÜ SINAVI NE ZAMAN 2021?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) açıkladığı 2021 sınav takvimine göre, Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı 4 Nisan 2021 günü belirlenen sınav merkezlerinde gerçekleştirilecek. Sınav sonuçları ise 29 Nisan 2021 tarihinde açıklanacak.

MSÜ 2021 SINAV TAKVİMİ

Başvuru tarihleri: 27 Ocak 2021 - 23 Şubat 2021

Geç başvuru: 3 Mart 2021

Sınav: 4 Nisan 2021

Sınav sonuçları: 29 Nisan 2021

MSÜ sınavına katılan adaylara Türkçe testinden 40, temel matematik testinden 40, sosyal bilimler testinden 20 ve fen bilimleri testinden 20 olmak üzere toplam 120 soru yöneltiliyor. Adaylara sınavda 135 dakika süre veriliyor.

MSÜ NEDİR?

Milli Savunma Üniversitesi, 31 Temmuz 2016'da Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı olarak kurulan askeri yükseköğretim kurumudur. 12 Şubat 2017'de Hava Harp Okulu'nda yapılan törenle üniversitede eğitim ve öğretime başlandı.

Üniversite bünyesinde İstanbul Yeşilköy'de Hava Harp Okulu, Tuzla'da Deniz Harp Okulu, başkent Ankara'da Kara Harp Okulu, Yalova'da Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu, Balıkesir'de Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu, Ankara'da Kara, Hava ve Deniz Harp Enstitüleri, Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu, Müşterek Harp Enstitüsü, Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü, Alparslan Savunma Birimleri Enstitüsü, Fatih Harp Tarihi Araştırmaları Enstitüsü, Hezarfen Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü ve Milli Savunma, Barbaros Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü, Güvenlik Enstitüsü ve İzmir'de Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu yer alıyor.

MSÜ SINAVINA KİMLER GİREBİLİR?

1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

2) Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak (01 Ocak 1999 ve sonrası doğumlu), Astsubay Meslek Yüksekokulları çin en fazla 21 (yirmi bir) yaşında olmak. (1 Ocak 1998 ve sonrası doğumlu) Yaş hesabı, içinde bulunulan yıldan doğum yılı çıkarılarak hesap edilecektir. Çıkarma işlemi sonucunda elde edilen rakam Harp Okulları için 20, Astsubay Meslek Yüksekokulları için 21 ve daha küçük olmalıdır. Bayan öğrenciler, sadece Harp Okullarına (HO) alınacağından bayan öğrencilerin, en fazla 20 (yirmi) yaşında olmaları (1999 ve sonrası doğumlu) gerekmektedir.

3) Harp Okullarına (HO) kadın ve erkek, Astsubay Meslek Yüksekokullarına (Asb. MYO) sadece erkek öğrenci alınacaktır.

4) Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvuru için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca 7 Nisan 2019 tarihinde yapılacak 2019 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavına (2019-MSÜ) katılmış ve bu sınavdan Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek olan çağrı taban puanı almış olmak,

5) Lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam edenler için 2019 yılında Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak veya dönemine bakılmaksızın 2017 ve 2018 yılında mezun olmak (daha önceki yıllarda mezun olanlar başvuramazlar), 2016 yılı ve öncesi bir ortaöğretim kurumundan mezun olanların başvuru yapmaları sistem tarafından engellenecektir (MEB e-Okulda birden fazla ortaöğretim bilgisi olup bunlardan herhangi biri 2016 ve öncesi mezun durumda olanlar dahil).

6) ÖSYM Başkanlığınca 07 Nisan 2019 tarihinde yapılacak 2019 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı'na (2019-MSÜ) katılacak adaylar, Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları tercihlerini, 29 Nisan 2019 - 17 Mayıs 2019 tarihleri arasında https://www.personeltemin.msb.gov.tr internet adresine girerek yapmaları gerekmektedir (Belirtilen süre içerisinde internet sitesi üzerinden tercihini yapmayan adaylar 2. seçim aşamalarına çağrılmayacaktır.).

7) Aday yerleştirme işlemlerine esas olmak üzere;

a) Harp Okulları için ÖSYM Başkanlığınca 15 Haziran 2019 tarihinde yapılacak olan 2019- YKS TYT ile 16 Haziran 2019 tarihinde yapılacak olan 2019-YKS Alan Yeterlilik Testlerine (AYT) katılmış, 2019-YKS AYT Sayısal ve Eşit Ağırlık Puan türünden MSÜ'nün teklifi doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığınca belirlenmiş taban puan türünü almış olmak,

b) Astsubay Meslek Yüksekokulları için ÖSYM Başkanlığınca 15 Haziran 2019 tarihinde yapılacak olan 2019-YKS Temel Yeterlilik Testine (TYT) katılmış ve MSÜ'nün teklifi doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek 2019-YKS TYT taban puanı almış olmak,

c) MSB tarafından belirlenecek olan taban puanı alamamış olan adayların, 2. seçim aşamalarına katılmış ve başarılı olmuş olsalar dahi taban puanını alamadıkları okul türü için askeri öğrenci adaylıkları sonlandırılır.

8) Kendisinin, annesinin, babasının, kardeşlerinin ve velisinin;

a) Tutum ve davranışları ile yasa dışı, siyasi, yıkıcı, irticai, bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş, bu gibi faaliyetlerde bulunmamış veya bu gibi faaliyetlere karışmamış olmak,

b) Bakanlar Kurulu kararları ve mahkeme kararlarınca terör örgütü olarak kabul edilmiş olan FETÖ/PDY, PKK ve DAEŞ başta olmak üzere tüm terör örgütleriyle herhangi
bir irtibatı veya iltisakı bulunmamak,

c) Toplumca tasvip edilmeyen ve uygun görülmeyen kazanç yollarında çalışmamış ve halen çalışmamakta olmak,

ç) Türk Silahlı Kuvvetlerinin manevi şahsiyetine gölge düşürmemiş ve askerliğin şeref ve haysiyeti ile bağdaşmayacak fiil ve hareketlerde bulunmamış olmak,

d) Yapılacak arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması sonucunda şüpheli ya da sakıncalı halleri bulunmamak,

e) Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlar ile basit ve nitelikli zimmet, irtikâp, iftira, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, yalan yere tanıklık, yalan yere yemin, cürüm tasnii, ırza geçmek, sarkıntılık, kız, kadın veya erkek kaçırmak, fuhşiyata tahrik, gayri tabii mukarenet, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçlar ile istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç olmak üzere kaçakçılık, resmi ihale ve alım ve satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma suçlarından birinden mahkûmiyeti bulunmamak.

MSÜ SINAVI BAŞVURU SAYFASI

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN