Polislik sınavı ne zaman 2021? Mülakat sınavı nasıl olacak?

Polislik sınavı ne zaman 2021? Mülakat sınavı nasıl olacak?

8-24 Aralık günleri arasında başvuruları alınan polislik sınavı için gözler Polis Akademisi Başkanlığı'na çevrildi. 15 Şubat 2021'de sağlık kontrolleri başlayan polis alımlarında son aşama yazılı sınav olacak. İşte, Polis Akademisi aday işlemleri sistemi giriş sayfası...

Polis Akademisi tarafından POMEM 27. dönem için başvuruları alınan ve ön sağlık kontrolleri ve fiziki yeterlilik gerçekleştirilen adaylar için süreç devam ediyor. Polis alımı için sırada mülakat sınavları aşaması bulunuyor. İlk iki aşamayı başarı ile tamamlayan adaylar polislik sınavına alınacak. Polis adayları mülakat sınav komisyonu tarafından mülakat sınavına tabi tutacaklar.

27. DÖNEM POMEM SINAV TARİHLERİ BELLİ OLDU MU?

Polis sınavı 2021 tarihleri henüz açıklanmadı. Polis Akademisi Başkanlığı 27. Dönem POMEM mülakat sınavları tarihlerinin mart ayında açıklanması bekleniyor.

ADAY İŞLEMLERİ SİSTEMİ GİRİŞ EKRANI

x1080-001.jpg

POLİS ALIMI SINAVLARI NASIL OLACAK?

Adaylar POMEM sınavlarına girmeden önce ön sağlık komisyonu tarafından ön sağlık
kontrolünden geçirilir. POMEM'e giriş sınavları, fiziki yeterlilik sınavı ve mülakat sınavı şeklinde yapılır.

İnternet üzerinden ilan edilen yer ve tarihte adayların POMEM Giriş Sınavları yapılır. Adayların ikamet illerine göre belirlenen sınav merkezleri ve sınav tarihleri kesinleşip internet üzerinden ilan edilir.

Hakkında 'Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olamaz' kararı verilen adaylar, aynı başvuru dönemi içinde başka bir sınav komisyonuna başvuramaz. Sınav komisyonu kararlarına itiraz edilemez.

ÖN SAĞLIK KONTROLÜ

Adaylar POMEM sınavlarına girmeden önce ön sağlık komisyonu tarafından ön sağlık kontrolünden geçirilir. Ön sağlık kontrolü Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğine göre yapılır.

Ön sağlık kontrolü komisyonu adaylar hakkında 'Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olur' veya 'Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olamaz' şeklinde karar verir. Hakkında 'Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olamaz' kararı verilen adaylar, bir sonraki sınav aşamasına geçemez.

FİZİKİ YETERLİLİK SINAVI

Ön sağlık kontrolü komisyonu tarafından 'Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Adayı Olur' kararı verilenler, fiziki yeterlilik sınavına alınır.

Fiziki yeterlilik sınav komisyonu aday değerlendirme ve seçme işlemini, adayın mevcut durumunu bizzat görerek aşağıda öngörülen esaslara göre yapar:
 
* Fiziki yeterlilik sınavı; adayın bedeni kabiliyeti ve fiziki yapısı değerlendirilmek üzere uygulamalı olarak yapılır.
 
* Başarılı olmak için yüz tam puan üzerinden en az altmış puan almak zorunludur.
 
* Fiziki yeterlilik sınavında başarılı olan adaylar mülakat sınavına tabi tutulurlar.

Fiziki yeterlilik sınavında adayların tabi tutulacağı parkur ve talimatı ayrıca Polis Akademisi Başkanlığının www.pa.edu.tr resmi internet sayfasından duyurulur.

bayiltan-mutluluk-67-b1c29a99934f709fa70f.jpg

POLİSLİK MÜLAKAT SINAVI NASIL YAPILACAK 2021?

Fiziki yeterlilik sınavında başarılı olan adaylar, mülakat sınav komisyonu tarafından mülakat sınavına tabi tutulurlar.

Adaylara, soruların yazılı olduğu bir kart çektirilir. Konu hakkında düşünmesi ve sunum yapması için süre verilir. Konu ile ilgili komisyonca adaya sorular sorulabilir. Değerlendirmede adayın;

* Konu hakkında bilgi düzeyi,
* Kendisinden istenileni kavrama,
* Özgüveni,
* İfade etme yeteneği,
* Beden dilini kullanma becerisi,

olmak üzere beş ayrı kritere göre ve her bir kriter yirmi puan olmak üzere toplam yüz tam puan üzerinden yapılır. Adayın mülakat sınavından başarılı olabilmesi için yüz puan üzerinden en az yetmiş puan alması gerekir.

POLİS ALIMI SINAV SONUÇLARI NASIL HESAPLANIR?

Adayların başarı sıralamasına esas POMEM giriş puanı; adayın KPSS puanının yüzde 25'i, fiziki yeterlilik sınavı puanının yüzde 25'i ve mülakat sınavı puanının yüzde 50'sinin toplamıdır.

Başarı sıralaması puanında eşitlik olması halinde sırasıyla; KPSS'den alınan puan, mülakat puanı, fiziki yeterlilik puanının yüksekliği esas alınır. Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilir.

Adayların sınav sonuçları, sınav ile ilgili işlemler tamamlandıktan sonra Polis Akademisi Başkanlığı tarafından ilan edilir.

Sınav sonuçları adaylara Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sayfası www.pa.edu.tr adresinden duyurulacak.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN