İçişleri Bakanlığı'ndan iş arayanlara müjde! Tam 335 personel alınacak: En az 9500 TL maaş ile!

İçişleri Bakanlığı'ndan iş arayanlara müjde! Tam 335 personel alınacak: En az 9500 TL maaş ile!

İçişleri Bakanlığı, yeni bir personel alımı ilanı yayımladı. İlana göre, 112 Acil hizmetleri için personel alımı yapılacak ve ayrıca lise mezunu en az 335 sözleşmeli personel alımı da yapılacaktır. İşte ayrıntılar...

İçişleri Bakanlığı, uzun süredir beklenen personel alımı ilanını nihayet yayımladı. Yapılan açıklamaya göre, 7 Nisan 2023 tarihi itibariyle farklı kadrolarda istihdam edilmek üzere 335 sözleşmeli personel alımı gerçekleştirilecektir. Bu personel alımı, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli personel olarak istihdam edilecektir. Adaylar, ilan edilen kadrolara uygun nitelikleri taşıyorlarsa başvurularını yapabilirler.

KONTENJAN DUYURUSU YAPILDI

kontenajn

İçişleri Bakanlığı, Merkez ve Taşra Teşkilatında istihdam edilmek üzere sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. Merkez Teşkilatı için alınacak personel kontenjanları arasında 1 Arşiv Uzmanı, 5 Avukat, 2 Psikolog, 1 Harita Teknikeri, 1 Grafiker, 1 Mütercim Tercüman, 13 Büro personeli, 2 Detsek Personeli (Temizlik) ve 9 Mühendis yer almaktadır.

Taşra Teşkilatı için alınacak personel kontenjanları arasında ise 156 Büro personeli, 117 Çağrı Karşılama Personeli, 1 Avukat, 1 Arşiv Uzmanı, 3 Bilgisayar Mühendisi, 4 Elektrik Elektronik Mühendisi, 2 Elektrik Elektronik Teknikeri ve 16 Destek Personeli (Temizlik) yer almaktadır.

Adaylar, ilana uygun nitelikleri taşıyorlarsa başvurularını yapabilirler. Sözleşmeli personel olarak istihdam edilecek olan adaylar, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4/B maddesi kapsamında görev yapacaklardır.

BAŞVURU ŞARTI NELERDİR?

İçişleri Bakanlığı, sözleşmeli personel alımı yapacak adaylardan belirli nitelikler arayacak. Bu nitelikler arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, kamu haklarından mahrum olmamak, sağlık sorunu yaşamamak, güvenlik soruşturması sonucunun olumlu çıkması ve erkek adayların askerlik hizmetini tamamlamış olması ya da askerlikle ilgisi bulunmaması yer alacak.

Ayrıca adayların, 2022 yılında yapılan KPSS'den Lise için P94, Ön Lisans için P93 ve Lisans için P3 puan türünden en az 60 puan almış olmaları gerekmektedir.

MESLEK MESLEK ALIM ŞARTLARI

Farklı pozisyonlar için farklı şartlar aranmaktadır. Arşiv Uzmanı pozisyonu için Bilgi ve Belge Yönetimi, Dokümantasyon ve Enformasyon, Arşivcilik veya Kütüphanecilik lisans programlarından mezun olmak gerekmektedir. 

Avukat pozisyonunda ise hukuk fakültesi mezunu olmak ve barodan veya noterden onaylı Avukatlık ruhsatnamesine sahip olmak gerekmektedir. 

Mütercim Tercüman pozisyonuna başvurabilmek için İngilizce, Fransızca, Almanca veya diğer belirtilen dillerde lisans veya yüksek lisans derecesine sahip olmak, Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavından en az (B) düzeyinde İngilizce YDS belgesi veya uluslararası geçerliliği olan diğer İngilizce sınavlarından geçerli bir belgeye sahip olmak gerekiyor. 

Mühendis ve grafiker pozisyonları için de farklı şartlar mevcuttur. Her pozisyon için; kamu kurum ve kuruluşlarında çalışırken sözleşmenin feshedilmesi durumunda, son başvuru tarihine kadar bir yıllık bekleme süresini tamamlamış olmak gerekmektedir.

kontenjan

kontenjan

Psikolog alımı için psikoloji bölümünden veya denklik kabul edilen bir bölümden mezun olmak ve kamu kurumunda görev yapmamak gerekiyor. Ayrıca, sözleşmenin fesih edilmesi halinde bir yıl beklemek gerekiyor.

Çağrı karşılama personeli alımı için herhangi bir bölümden mezun olmak şartı yok ancak kamu kurumunda 4/B sözleşmeli personel olarak çalışmamış olmak ve önceki sözleşmenin feshedilmesinden sonra bir yıl beklemek gerekiyor. Lisans mezunları dört yıllık fakülte veya yüksekokul mezunu olmalı, ön lisans mezunları ise Çağrı Merkezi Hizmetleri bölümü hariç ön lisans mezunu olmalı.

Büro personeli alımı için mezuniyet şartı aranmaz. Ancak, 4/B sözleşmeli personel olarak çalışmamış olmak ve önceki sözleşmenin feshedilmesinden sonra bir yıl beklemek gerekiyor.

Tekniker pozisyonları için bölüm/alan ayrımı yapılmadan, halihazırda Tekniker pozisyonunda kamu kurumlarında çalışmamak ve önceki sözleşmenin feshedilmesinden sonra bir yıl beklemek gerekiyor.

Destek personeli (temizlik görevlisi) alımı için lise veya dengi okul mezunu olmak gerekiyor. Ayrıca daha önce 4/B sözleşmeli personel pozisyonunda çalışmamış olmak ve önceki sözleşmenin feshedilmesinden sonra bir yıl beklemek gerekiyor.

BAŞVURULAR NE ZAMAN?

İçişleri Bakanlığı, Nisan ayı içerisinde sözleşmeli personel alımı için başvuru sürecini duyurdu. Başvuru yapmak isteyen adaylar, 11-15 Nisan tarihleri arasında başvurularını gerçekleştirebilecekler. Başvurular, Bakanlık resmi internet sitesinde yer alan "Duyurular" bölümünde yayımlanacak olan "İçişleri Bakanlığı Aday Profil Bilgileri Düzenleme ve Sınav Başvuru" linki aracılığıyla e-Devlet üzerinden elektronik ortamda alınacak. Söz konusu ilan, nitelikli adayların İçişleri Bakanlığı bünyesinde görev almasına imkan tanıyacak. Başvuru sürecinde adayların gerekli bilgi ve belgeleri tamamlaması gerekmekte olup, bu süreç sonunda uygun görülen adaylar işe alınacaktır.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN