25.02.2020  21:43
KAYNAK: 
BAĞDAT/AA

Irak'ta koronaviüs tespit edilen 6 kişi karantinya alındı

Irak Sağlık Bakanlığı Kerkük'te 4 kişide koronavirüs tespit edildiğini, bu kişilerin tamamının İran'dan geldiğini duyurdu. Bu vakalarla birlikte Irak'ta toplam koronavirüs tespit edilen kişi sayısı 6'ya yükseldi.

+
-

Irak’ın başkenti Bağdat’ta koronavirüs taşıdığı şüphesiyle 2 kişi karantinaya alındı.

Irak Meclisi Sağlık Komisyonu Üyesi Cevat el-Musevi tarafından yapılan açıklamada, koronavirüs taşıdıklarından şüphelenilen 2 kişinin Bağdat’taki el-Yermuk Hastanesine kaldırıldığı belirtildi.

VİRÜS HABERLERİNİ YALANLAMIŞLARDI

Söz konusu kişilerin sağlık kontrolü ve gereken muayeneden geçeceğine dikkat çeken el-Musevi, her ihtimale karşı karantinaya alındıklarını söyledi.

Bağdat’taki Kerh Sağlık Merkezi dün yaptığı açıklamada el-Yermuk Hastanesinde koronavirüs vakası bulunduğuna dair çıkan haberleri yalanlamıştı.

Ülkenin güneyindeki Necef kentinde dün İran uyruklu bir kişiye koronavirüs teşhisi konulmasıyla Irak’ta ilk kez korona vakası görülmüştü.

OKULLARIN TATİL EDİLMESİNİ FIRSAT BİLENLER TATİL BÖLGELERİNE GİDİYOR 

AA Tahran muhabiri Muhammet Kurşun, İran Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan bir açıklamayı yeniden hatırlattı. Bakanlık, "Biz okulları insanlar evden çıkmasın diye tatil ediyoruz, ancak insanların tatile gittiklerini görüyoruz' dedi.

Kurşun, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu, vakanın vehametini gösteren bir şey. İran hükümeti tedbir amacıyla okulları tatil ediyor ancak halk okulların tatilini fırsat bilerek tatil bölgelerine gidiyor. Başkent Tahran, Kum kentine 100 km. mesafede bulunuyor. Biz ilk günlerde dışarı çıktık durumu tespit amacıyla. Meydanlara gittik, metrolara bindik. Seçimleri takip ettik. Dünden bu yana dışarı çıkmamaya çalışıyoruz.

Milletvekillerine, bakanlara bulaştıysa bu çok daha yaygın olarak herkese bulaşmıştır diye düşünülüyor. Kum hala karantina altına alınmış değil. Maske stokçularına son 3-4 gündür ciddi operasyonlar düzenliyor. Maske stoklayan kişiler gözaltına alındı. Hükümet daha önce maske ithalatını yasaklamıştı, şimdi izin verdi. Sağlık Bakanlığı aracılığı ile ücretsiz dağıtılacağını açıkladı."

 

DİĞER HABERLER
Almanya bağışıklık haritasıyla aşı yapacak
Kayyum icraatine sert tepki
Sadi Konuk'taki görüntülere açıklama
Cezaevlerinde görüntülü görüşme dönemi
Fatih'te uyuşturucu operasyonu: 2 zanlı tutuklandı
KKTC'ye giriş yasağı 11 Nisan'a uzatıldı
Devir geliri bölüşerek çoğaltma devridir