Japonya Başbakanı: ABD ile ittifak daha önemli hale geliyor

Japonya Başbakanı: ABD ile ittifak daha önemli hale geliyor

Japonya Başbakanı Suga Yoşihide, ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesi sonrası "Japonya-ABD ittifakı, mevcut bölgesel durum ve çetin güvenlik koşulları sebebiyle, bugüne kadar olduğundan daha önemli hale geliyor" dedi.

Japonya Başbakanı Suga Yoşihide, ABD'ye resmi ziyaret düzenledi. Suga, ABD'de Başkan Joe Biden ile yüz yüze görüşme sonrası basın toplantısında konuştu. Suga, ikili güvenlik ittifakının demokrasi ve hukukun üstünlüğünden güç aldığını söyledi.

ORTAK ANLAYIŞ VE VİZYON

Aralarındaki "ortak anlayış ve vizyona" dikkati çeken Suga, Tayvan Boğazı, Kuzey Kore, Çin'in bölgedeki faaliyetleri, Kore yarımadasının nükleerden arındırılması dahil birçok konuyu ikili zirvede dürüstlükle ele aldıklarını belirtti.

"JAPONYA-ABD İTTİFAKI KÖŞE TAŞI OLMUŞTUR"

Suga, "Japonya-ABD ittifakı İndo-Pasifik'te barış, istikrar ve refahın köşe taşı olmuştur. Şimdi ise bu ittifak, mevcut bölgesel durum ve çetin güvenlik koşulları sebebiyle, bugüne kadar olduğundan daha önemli hale geliyor" ifadesini kullandı.

"KIYI SORUNLARININ BARIŞÇIL ÇÖZÜMÜNÜN TEŞVİKİ ÖNEMLİ"

Kyodo ajansının, zirve sonrası yayımlanan ortak bildiriye dayandırdığı haberine göre görüşmede iki lider, Tayvan Boğazı'nın istikrarı doğrultusunda karşı kıyı sorunlarının barışçıl çözümünün teşvik edilmesinin önemini vurguladı.

DOĞU TÜRKİSTAN'DAKİ İNSAN HAKLARI KOŞULLARI ENDİŞESİ

Doğu Çin Denizi'ndeki statükoyu değiştirecek ve Senkaku Adaları'ndaki Japonya hakimiyetini sarsacak tek taraflı teşebbüslere karşı çıkan Suga ve Biden, Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki insan hakları koşullarına yönelik ciddi endişe taşıdıkları aktardı.

MYANMAR'DAKİ ASKERİ DARBE

1 Şubat'ta askeri darbe meydana gelen Myanmar'da askeri ve polis birliklerince sivillere yönelik uygulanan şiddeti kınayan iki lider, Kuzey Kore'nin tamamıyla nükleerden arındırılmasına yönelik taahhütlerini yineledi.

Biden ve Suga, dünya otomotiv endüstrisinin seri üretimini derinden etkileyen yarı iletken materyallerin temin edilmesi dahil hassas tedarik zincirleri konusunda iş birliği yapılmasında da mutabakata vardı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN