15.09.2020  15:16
SON GÜNCELLEME: 
16.09.2020  02:38
KAYNAK: 
KARAR.COM

Kılıçdaroğlu ile Davutoğlu'ndan 'istikşafi' çıkışına sert cevap: Muhatabımız değil

Kılıçdaroğlu ile Davutoğlu, Gelecek Parti Genel Merkezi'nde ortak basın toplantısı düzenledi. Kılıçdaroğlu ziyaret için 'Bu bir hayırlı olsun ziyaretiydi. İttifakla ilgili bir şey konuşulmadı' dedi. Davutoğlu da görüşme ile ilgili 'Bu ziyaretler umarız Türk siyasetinde yeni bir çizgiyi açar' diye konuştu. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan'ın 'istikşafi' çıkışı için de Kılıçdaroğlu 'Özür dilerim ama Bülent Turan'ı muhatap almak istemem' derken, Davutoğlu 'AK Parti Grup Başkanvekilini benim de muhatap almam doğru olmaz. Ben Bülent Turan'ın genel başkanıydım' ifadelerini kullandı. 

+
-

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Gelecek Partisi Genel Merkezi'nde ortak basın toplantısı düzenledi. 

Bir hayırlı olsun ziyareti yaptıklarını açıklayan Kılıçdaroğlu "Bu bir hayırlı olsun ziyaretiydi. İttifakla ilgili bir şey konuşulmadı. Yüzde 10 seçim barajını kabul etmiyoruz. Darbe hukukunu siyasi anlayışa da karşıyız" dedi. Davutoğlu da görüşme ile ilgili "Bu ziyaretler umarız Türk siyasetinde yeni bir çizgiyi açar" diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan'ın 'istikşafi' çıkışı için de Kılıçdaroğlu "Özür dilerim ama Bülent Turan'ı muhatap almak istemem" derken, Davutoğlu "AK Parti Grup Başkanvekilini benim de muhatap almam doğru olmaz. Ben Bülent Turan'ın genel başkanıydım" ifadelerini kullandı. 

Görüşmenin ardından iki lider gazetecilerin sorularını cevapladı. 

"Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi Genel Merkezi'nin hayırlı olmasını dileyerek ''Siyasette ilk adımları atan ama köklü bir gelenek oluşturmaya çalışan Gelecek Partisi yöneticilerini yürekten kutluyoruz'' dedi.

Davutoğlu ile gündemdeki konularla ilgili görüş alış-verişinde bulunduklarını kaydeden Kılıçdaroğlu ''Türkiye'de herkesin düşüncesini özgürce ifade edebileceği, ifade etti diye kimsenin baskı altında kalmadığı bir Türkiye özlemini dile getirdik. Önümüzdeki süreçte karşılıklı görüşebileceğimizi ifade ettik'' diye konuştu.

"OLAĞANÜSTÜ BİR DURUMMUŞ GİBİ GÖSTERİLİYOR"

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu da ziyareti nedeniyle Kılıçdaroğlu'na teşekkür etti.

Bölgede ve ülkede önemli değişikliklerin yaşandığını belirten Davutoğlu, ''Hepimizin ihtiyacı olan husus bir araya gelerek görüş alış-verişinde bulunmaktır. Ancak son dönemde ülkemizde öyle bir siyasi atmosfer hakim ki siyasi liderlerin birbirine selam vermesi, müzakere etmesi, medenice tartışması olağanüstü bir durummuş gibi gösteriliyor'' ifadelerini kullandı.

"ATATÜRK HERKESİN ORTAK DEĞERİ"

Basın toplantısında bir gazeteci Kılıçdaroğlu'na CHP içindeki 'Atatürk' tartışmasına yaklaşımını sordu.

Kılıçdaroğlu, bu konuyla ilgili ''Türkiye'de milyonlarca insan çöp konteynerlerinden geçinirken belli bir medya grubunun bunu öne çıkarmasını anlamış değilim. Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan herkesin ortak değeridir. Biz böyle görüyoruz'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Davutoğlu görüşmesinin bir ittifakın ilk adımı olup olmadığı sorusuna ise "Tamamıyla bir hayırlı olsun ziyaretiydi. İttifak konusu gündeme gelmedi" diye cevap verdi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan'ın Twitter hesabından yaptığı ''Yarım kalan istikşafi görüşmeleri yeniden başlıyor! Erdoğan'ı ve milli devlet politikasını tasfiye etmek anlayışındaki adımları Allah biliyor, görüyor…'' paylaşım da iki lidere soruldu. 

"HAYATTA HİÇBİR ŞEYİ GİZLİ YAPMADIM"

CHP lideri, ''Bülent Turan'ı muhatap almak istemem'' demekle yetinirken Davutoğlu şunları söyledi:

"Ben de AK Parti Genel Başkan Yardımcısı'nı muhatap olarak almam ama bu açıklamayı Cumhurbaşkanı'na danışarak yaptıysa cevap vermek gerekir. Yapmadıysa Cumhurbaşkanına sorması gerekir. O dönem Bülent Turan'ın da genel başkanıydım, hayatta hiçbir şeyi gizli yapmadım.

CHP'yle yürüttüğüm kapsamlı görüşmeler Cumhurbaşkanının görüşmesiyle olmuştur ve bilgisi dahilindedir. Heyet Başkanlığın AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik yapmıştır, daimi 5 üyenin 4'ü hala AK Parti vekilidir. Komplo söz konusu ise bu arkadaşlara cevap vermek düşer. Siyasi partiler ve devletler için en vahim tablo hafızalarını kaybetmektir. Görüşmeler nezaket içinde yürütülmüştür."

Türkiye'nin dış politikasının 180 derece değişmesi gerektiğimi her ortamda ifade ettiklerini belirten Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin yeni Navtex ilanının, ''Oruç Reis'in egemen güçlerin talebiyle geri çekilmesi ve ağırlığı taşıyamaması nedeniyle iktidar kendine yeni bir alan açmasıyla'' açıkladı. CHP lideri, yeni Navtex ilanın toplumu aldatmaya yönelik bir açıklama olduğunu söyledi. 

"TÜRKİYE'NİN DIŞİŞLERİ BAKANI KİM?"

''Oruç Reis neden çekildi Antalya limanına? Dışişleri Bakanı 90 gün görev yapacak demedi mi? Bu süre dolmadan çekildi mi? Kimin emriyle çekildi? Bu ülkede Dışişleri Bakanı kim, İbrahim Kalın mı Mevlüt Çavuşoğlu mu, Hulusi Akar mı'' diye soran Kılıçdaroğlu ''Dışişleri bürokrasinini tümüyle devre dışı bırakıldığını bilmiyor muyuz? Türkiye bütün bu olaylar olurken en haklı davasında yalnız kaldı. Adalar silahlandırılırken defalarca söyledik, yeni mi akılları başına geldi? Devlet dediğiniz ortamın ciddiyeti olur. Bir kişi kendi ve aile çıkarlarını ülke çıkarları üstünde tutuyorsa böyle bir tablo oluşur. Bir aile şirketi oturmuş dış politikayı oluşturuyor Besleme medya ‘şak şak' alkışlıyor ama Türkiye bir felaketin içine doğru gidiyor'' dedi.

Kılıçdaroğlu, ABD-Yunanistan tatbikatına ilişkin ''ABD Yunanistan'la tatbikat yapıyorsa sen de S-400'leri aktive edeceksin. Yüreğin varsa yapacaksın. Ben üzülüyorum, bunların kılı bile kıpırdamıyor. Türkiye kimsenin çiftliği değildir. Türkiye Doğu Akdeniz'de vazgeçemez. Kendi çıkarlarını savunmak zorundadır. Gerçekten rol almak istiyorsa Mısır'la bir araya gelmek zorundadır'' ifadelerini kullandı.

Davutoğlu ise Türkiye'nin Doğu Akdeniz ve Libya politikasının doğru olduğunu belirterek bu politikaları Gelecek Partisi olarak desteklediklerini ifade etti.

"İNANDIRICILIĞI OLMAYAN BİR İLAN"

''Bin 850 kilometre sahili ile Doğu Akdeniz'in en büyük sahildaş ülkesi Türkiye'dir. Türkiye'nin politikası ne kadar haklıysa, donanmasının faaliyetleri ne kadar doğruysa diplomasisi o kadar yanlıştır. Doğu Akdeniz'de göstermelik Navtex ilanı konjonktürel ve inandırıcılığı olmayan bir ilandır'' diyen Davutoğlu şöyle konuştu:

Erdoğan'ın şahsileştirdiği dış politikayla sürekli iltifatlar ettiği Putin YPG'yi devlet gibi karşıladı, ABD, Güney Kıbrıs'a silah ambargosunu kaldırdı. Bize destek veren sadece Azerbaycan kaldı. Açık destek veren başka ülke yok. Bunu söyledik diye her gün tozpembe tablo çizmeye çalışanlar iktidar yanlısı kalemler bize saldırıyor. Hiçbir zaman böylesine bir yalnızlık tablosuyla karşılaşmadık. Türkiye'nin derhal bu tabloyu değiştirecek eylemler yapması lazım. Dış politika şahsileştirilecek bir ilişki değildir.

"MISIR'LA GÖRÜŞMELER BAŞLATILMALI"

Mısır'la münhasır ekonomik bölge görüşmeleri başlatılmalıdır. Mısır Afrika'nın en uzun sahiline sahip ülkesidir biz de Asya'nın… Bir ABD Dışişleri Bakanı Rum kesimine inip Türkiye'ye bilgi verme nezaketi göstermeksizin adadan ayrıldıysa bu bir pozisyondur. Bu pozisyon Recep Tayyip Erdoğan tarafından yüksek bir retorikle hakaret mesajları yayınlanarak çözülmez. Dış politikanın ne büyük düşmanı hamasettir. ABD ilişkileri şahsileştirilmekten çıkarılmalıdır."

 

 

DİĞER HABERLER
Eşine özel kadro açan rektör görevden alındı
İstanbul'da deprem paniği
İstanbul sallandı
İstanbul'da servislere zam
Tünel inşaatında patlama: 8 işçi yaralandı
Önce eşini öldürdü, sonra arkadaşına kurşun yağdırdı
FETÖ gitti yöntemleri kaldı