Koronavirüs aşısının öyle bir yan etkisi ortaya çıktı ki 'deli' olmamak elde değil! O kentte ilk kez görüldü

Koronavirüs aşısının öyle bir yan etkisi ortaya çıktı ki 'deli' olmamak elde değil! O kentte ilk kez görüldü

Tuhaf davranışlar sergiledikten sonra yaşamını yitiren 62 yaşındaki adamın, Kovid-19 aşısı nedeniyle rahatsızlandığı ileri sürüldü. Doktorlar, koronavirüs aşısının ilk kez ortaya çıkan yan etkisinden bahsetti. İşte detaylar...

ABD'nin New York kentindeki Mount Sinai Queens hastanesinden doktorlar, evinde düştükten sonra yürüyemez hale gelen ve belirli aralıklarla vücut sarsıntıları geçiren bir adamın, koronavirüs testinin pozitif çıktığını söyledi.

Doktorlar, 'American Journal of Case Reports' yayınına yazdıkları makalede 62 yaşındaki adamın hastaneye kaldırılmadan iki ay önce salyalarının akmaya ve daha yavaş hareket etmeye başladığını belirtti.

Milliyet'ten Hande Atılgan'ın haberine göre, doktorlar, hastaneye başvurduğunda adamın Kovid-19 testinin pozitif çıktığını ancak, hastanın solunum belirtileri dışında başka semptom taşımadığını söyledi.

6 HAFTA SONRA ÖLDÜ

Adamın durumunun giderek kötüleştiği ve sonunda konuşma, yemek yeme yetileriyle birlikte beyin fonksiyonlarını kaybettiği bildirildi. 6 hafta sonra hastanın öldüğünü belirten doktorlar, adamın beyin tomografisi ve MR'ının normal olduğunu ancak deli dana hastalığının teşhisi için olası tanı kriterlerini karşıladığını ifade etti.

Büyük olasılıkla Kovid-19'un deli danaya yol açtığını söyleyen doktorlar, ancak kesin tanının klinik nörodejenerasyona (beyin nöronlarının ölümü) dayanması nedeniyle gerçek bir teşhisin kendi başına zorlayıcı olduğunu da belirtti.

"GRİP AŞISINI İHMAL ETMEYİN"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 15 Eylül 2023 tarihinde 65 yaş üzeri ve yüksek risk grubunda yer alan bireylerle başlayan grip aşılarının ihmal edilmemesi uyarısında bulundu. Vatandaş, e-Nabız'daki 'İnfluenza Risk Durumu' sekmesinden ücretsiz aşı hakkı olup olmadığını görebiliyor. Aile hekimine de başvurulabiliyor. Ücretsiz aşı hakkı olanların reçete alması lazım. Herkes için ise geri ödeme kapsamında olmayan ücretli aşıya her an ulaşmak mümkün.

RİSKLİ GRUP İÇİN İNAKTİF KARARI

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) yüksek risk grubundaki kişiler için Kovid-19 aşı önerilerinden inaktifleri çıkardı. Dernek, en güncel aşılara ulaşılamıyorsa ana bağışıklama ve ilk hatırlatma dozu olarak ilk aşıların kullanılabileceğini bildirdi.

Yüksek riskli kişiler için ise ilk aşıların hatırlatma dozu olarak kullanılmaması gerektiği kaydedildi. Böylece, Omicron varyantıyla birlikte etkinliği iyice sorgulanan Sinovac ve Turkovac gibi inaktif aşılar da önerilerden çıkarıldı.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN