Pandemide koronavirüse yakalanmayanların sırrı meğer buymuş! Türk bilim insanlarının araştırması şaşırttı

Türk bilim insanları tarafından yaklaşık 3 bin hasta üzerinde yapılan çalışmada 'insanların neden koronavirüs olmadığı' araştırıldı. İşte, araştırmadan çıkan çarpıcı sonuçlar...

Samsun Üniversitesi Tıp Fakültesi akademisyenlerinden Doç. Dr. Onur Öztürk ve Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç önderliğindeki bilim insanları rutinin dışında bir araştırma yürüttü. Koronavirüs geçirmeyenlerin neden geçirmemiş olabileceğinin sorgulandığı araştırma uluslararası saygın bir dergide yayımlandı. Samsun'un Bafra ilçesinde gerçekleştirilen araştırmaya, 18 yaş ve üzerindeki toplam 2 bin 958 kişi katıldı. Çalışma grubu hiç Kovid-19 geçirmemiş kişilerden oluşturuldu. Kontrol grubu ise Kovid-19 geçirip geçirmediği o an bilinmeyen kişilerden oluşturuldu.

Araştırmaya göre; ev hanımlarının, ortaokul ve daha düşük eğitim düzeyine sahip kişilerin, kırsalda yaşayan kişilerin, kombine aşı olanların, kronik hastalığı olanların, daha az öğün beslenenlerin, daha çok porsiyon meyve tüketenlerin, n95 maskesi kullananların, hayvan besleyenlerin ve Kovid-19 ile ilgili haberleri takip etmeyenlerin daha yüksek oranda Kovid-19 geçirmeme ihtimali olduğu belirlendi. Şaşırtıcı sonuçlar, makalenin içinde her yönüyle tartışıldı. Araştırmada sosyodemografik faktörlerin Kovid-19 geçirmemeye etkisi olduğu görüldü.

covid-19-virusunden-korunmak-icin-yapilmasi-gerekenler-nelerdir-1.jpg

"BİZ OLAYA TERSTEN BAKTIK, FARKLI BİR ÇALIŞMA YÜRÜTTÜK"

Yaptıkları çalışma hakkında bilgi veren Samsun İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları (GETAT) Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Onur Öztürk, şöyle konuştu:

"Biz Kovid-19 döneminde biraz ciddi çalıştık. Hem klinik olarak hem de akademik olarak çok fazla zaman harcadık. Yaptığımız çalışmalardan sonuncusu biraz ses getirdi. Farklı bir çalışmaydı. Normalde çalışmalar literatürde insanlar neden Kovid oluyor? üzerineydi. Biz olaya tersten baktık. 'İnsanlar neden Kovid olmadı' üzerinden ilerledik. Olmayan insanlar ne yaptılar da, neye sahiplerdi de Kovid olmadılar.

Bununla ilgili bir çalışma yürüttük. Bafra Devlet Hastanesi'nde bu çalışmayı yürüttük. 1 ay içerisinde yaklaşık 3 bin hastaya ulaştık. Oraya başvuran 3 bin farklı kişiye ulaştık. Bunları 2 gruba ayırdık. Birinci grup hiç Kovid geçirmeyen insanlardan oluşmaktaydı. İkinci grup ise o ana kadar Kovid geçirip geçirmediği anketörler tarafından bilinmeyen kişilerdi.

covid-19-virusunden-korunmak-icin-yapilmasi-gerekenler-nelerdir-3.jpg

Aslında halkın popülasyon ortalamasıydı. Aslında burada bir farklılık var. Normalde yapılan çalışmalarda Kovid olanlar ve olmayanlar değerlendirilir. Bizim çalışmamızda toplum ortalaması ile Kovid olmayanlar kıyaslandı. Her açıdan farklı bir çalışmaydı. Sonuçlarda ilginç şeylerle karşılaştık. Bunu da makale haline getirerek uluslararası saygın bir dergide yayınlattık.

Ev hanımlarının, ortaokul ve daha düşük eğitim düzeyine sahip kişilerin, kırsalda yaşayan kişilerin, kombine aşı olanların, kronik hastalığı olanların, daha az öğün beslenenlerin, daha çok porsiyon meyve tüketenlerin, n95 maskesi kullananların, hayvan besleyenlerin ve Kovid-19 ile ilgili haberleri takip etmeyenlerin daha yüksek oranda Kovid-19 geçirmeme ihtimali olduğu tespit edildi."

covid-19-virusunden-korunmak-icin-yapilmasi-gerekenler-nelerdir-3-001.jpg

"EVCİL HAYVAN BESLEYENLER HASTALIK RİSKİ DÜŞÜK"

Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç ise şunları söyledi:

"Pandemi döneminde koronavirüs bulaşma nedenleriyle birçok çalışma yaptık ve bunları değerlendirdik. Bu kez farklı bir çalışma yapalım istedik. 'Kovid geçirmeyenler neden Kovid geçirmediler' diye bir çalışma yaptık. Bu çalışmalar sonucunda bulduğumuz neticeler gerçekten önemliydi. Hayatımıza, toplumumuza etkili olacağını düşünüyoruz.

Bu çalışmalar sonucunda evinde çok fazla televizyon haberlerini izlemeyen kişiler, bir hobisi olan kişiler, özellikle hayvan besleyen kişiler, kronik hastalığı olup gerçekten bu hastalıkla ilgili sağlığına dikkat edenler, aşırı öğün tüketmeyenler ve de öğünlerin arasında meyve tüketen kişilerin Kovid-19'a yakalanmadığını gördük. Çalışmamızda evcil hayvan besleyen kişilerin gerçekten hayata daha olumlu baktığı, moral ve motivasyonun daha iyi olduğunu gördük.

Evcil hayvan besleyen kişilerin Kovid'e ne kadar az yakalandığını veya hiç yakalanmadığını görmüş olduk. Gerçekten hayvanlarla meşgul olmak hayata bir anlam katabilmek, enfeksiyon hastalıklarında olsun, bulaşıcı hastalıklarda olsun bizlerin sağlıklı olmasının bir yolu olarak sunabiliriz."

covid-19-virusunden-korunmak-icin-yapilmasi-gerekenler-nelerdir-5.jpg

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN