Uzun zamandır merak ediliyordu: Bakan Koca'dan 'toplu aşılama' açıklaması! Koronavirüs Eris vaka sayısı artıyor

Uzun zamandır merak ediliyordu: Bakan Koca'dan 'toplu aşılama' açıklaması! Koronavirüs Eris vaka sayısı artıyor

Son dönemde vaka sayısında hızla artış yaşanan Kovid-19 Eris varyantına karşı toplu aşılamaya ihtiyaç olup olmadığı kamuoyunda merak konusu olmuştu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni aşılama programıyla ilgili ilk kez net açıklamada bulundu. İşte, Bakan Koca'nın "Türkiye'de Kovid-19 için yeni bir aşı programına ihtiyaç var mı?" sorusuna verdiği yanıt...

Dünyanın farklı ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de son haftalarda koronavirüs Eris vakalarında artış yaşanıyor. Hem Sağlık Bakanlığı hem de meslek örgütleri ve sahadaki doktorlar, vakalarda yükseliş eğilimi olduğunu bildiriyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), risk grubundakiler için yeni varyantlara karşı yeni aşıların yapılmasını da öneriyor. Yeni bir aşılama programının başlatılması konusunda ise hükümet ile bazı meslek örgütü ve uzmanlar farklı bir yaklaşım sergiliyor.

YENİ KORONAVİRÜS AŞILAMA PROGRAMI OLACAK MI?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Toplu aşılamaya kesinlikle ihtiyaç duyulmayan bir dönemdeyiz" açıklamasında bulundu.

fahrettin-koca-koronavirus-eris-asisi.jpg
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Bakan Koca'nın paylaşımı şöyle:

"Eris varyantı niçin toplumsal gündem olacak önemde değil? Aşı programı neden geçmişte kaldı? Dün basın mensubu arkadaşlarımızın soruları üzerine bu ve diğer bir konu üzerine yaptığım açıklama:

Konular saptırılıyor. Bazı görüşler ve ısrarlı beyanlar kesinlikle bilimsel amaçlı değil.

Salgın boyunca alınan tüm kararların arkasında bilim var. Bilimsel gelişmeleri asla göz ardı etmedik. Mücadeleyi bilimsel verilerle yönetmiş bir ekibin, şayet gerekli olsa her şeyin en kolay olabileceği bir noktada bilime sırt çevirmesi hiç mümkün mü? Bizleri karşıtı imişiz gibi göstermek isteyenler, ülkemizde başarıyla yürütülen aşı uygulamalarını bilemeyecek kadar bilgisiz olamaz. Çocukluk çağı aşılamalarında oran neden yüzde 95'in üzerinde?

"MİKROP MUTASYON GEÇİRSE DE HASTA ETME GÜCÜ AZALDI"

Covid-19 salgını başladığında aşı çalışmalarının tamamını yakından takip ettik ve kendi aşımızı da en kısa sürede geliştirip üretmeye çalıştık. Sonunda Turkovac da ortaya çıktı. O dönemde hızla ülke sathında bir aşılama kampanyası yürüttük ve sonuçta çok başarılı olduk. Hayatını kaybeden sağlık çalışanı haberleri çok sıktı. Sağlık çalışanları aşılandıktan sonra bu ölümler çok azaldı.

Salgının direncini kırmak için aşı o zaman elzemdi. Virüsle ilk defa karşılaşıyorduk ve bağışıklık sistemimizin virüsü tanıması gerekiyordu. Çok işe yaradı aşılama kampanyamız. Virüs bir RNA virüsü olduğu için çeşitli mutasyonlar geçirdi, virülansı yani hasta etme gücü azaldı. Ya Covid geçirdik ya aşılandık ya da her ikisi birlikte oldu ve sonuçta bünyelerimiz virüsü tanır hale geldi. Virüsün de etkisi azaldı. Mutasyona göre yeni aşılar geliştirilmeye çalışılıyor. Bu normaldir.

"TOPLU TEDBİR YOK, KİŞİSEL TEDBİR YETERLİ"

Ancak geldiğimiz noktada bir propaganda yürütülüyor. Toplu aşılama propagandası. Toplu aşılamaya kesinlikle ihtiyaç duyulmayan bir dönemdeyiz. Biz gerekli olduğunda gerekeni yaptık. Kapanma gibi toplu tedbirler artık söz konusu değil. Açıkça söylüyorum: Covid-19 için mevcut kişisel tedbirler dışında yeni bir tedbir asla söz konusu değil.

Türkiye, küresel propagandanın uygulama sahası olmayacak. Türkiye, sağlık konusunda da tam bağımsızdır. Covid-19 aşısının yeniden toplu olarak yapılmasını gerektiren, bilimin teyit ettiği bir durum yoktur. Sağlık ve bilim pazarlamanın alanına dahil değildir."

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN