Yerli koronavirüs aşısı Turkovac ne zaman çıkacak? Turkovac ne demek, kim buldu?

Yerli koronavirüs aşısı Turkovac ne zaman çıkacak? Turkovac ne demek, kim buldu?

Yerli aşı Turkovac çalışmalarında son aşamaya gelindi. Sağlık Bakanlığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ile Erciyes Üniversitesi (ERÜ) işbirliğiyle geliştirilen yerli koronavirüs aşısı Turkovac'ın kasım ya da aralık ayında hastalara uygulanması bekleniyor. İşte, Turkovac çalışmalarında son durum...

Yerli kovid-19 aşısı Turkovac, faz-3 çalışmaları kapsamında gönüllü olan vatandaşlara uygulanıyor. İnaktif aşı olan Turkovac'ın, Çinli Sinovac aşısından daha etkili olduğu belirlendi. Turkovac aşısının yan etkileri hakkında henüz detaylı bilgi bulunmazken, Sinovac aşısının yan etkilerine benzer özelliklere sahip olması bekleniyor.

thumbs-b-c-85305d6afd62e752a3d92baa2eb448b6.jpg

YERLİ KORONAVİRÜS AŞISI TURKOVAC NE ZAMAN UYGULANACAK?

Çalışmaları devam eden Turkovac aşısıyla ilgili konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Yerli aşımız Turkovac acil kullanım onayına müracaat edebilecek aşamaya geldi. Aşımız bugün ikinci bir tesiste daha seri üretilecek altyapıya ulaştı. Onay alması halinde ekim ayı içinde seri üretime geçeceğiz" ifadelerini kullandı.

Yerli koronavirüs aşısı Turkovac'ın kasım veya aralık ayında hastalar üzerinde resmen kullanılması öngörülüyor. Koronavirüs aşısı olmanın isteğe bağlı olduğunu, aşı olmak isteyenlerin Biontech, Sinovac ve çıktığı zaman Turkovac arasından birini tercih edebileceği belirtelim.

TURKOVAC ACİL KULLANIM ONAYI NE ZAMAN ÇIKAR?

Faz-3 süreci tamamlandıktan sonra Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, aşı numunelerini 14 günlük bir incelemeye tabi tutacak. Acil kullanım onayı alması durumunda, seri üretime geçilecek ve üretilen diğer aşıların izlediği yolu izleyecek.

TURKOVAC İNAKTİF Mİ, MRNA MI?

Sağlık Bakanlığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ile Erciyes Üniversitesi (ERÜ) tarafından geliştirilen yerli aşı Turkovac, Çinli Sinovac gibi inaktif türdedir. Alman Biontech aşısı ise mRNA türdedir.

118055392-turkiyenin-ilk-yerli-asisi-faz-3-asamasinda-acil-kullanim-onayi-alabilir-1083-dhaphoto4.jpg

TURKOVAC'IN ETKİNLİK ORANI NE KADAR?

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) yüzde 50 etkinliği yeterli bulduğu belirtilirken, yapılan çalışmalarda yerli aşı Turkovac'ın Çinli Sinovac'dan daha etkin olduğu saptandı.

Aşının, İngiliz varyantı virüs için başarılı koruma sonucu verdiği, Delta varyantı için de denemelerin sürdüğü bilgisi paylaşıldı. Aşının, üçüncü faz çalışmaları 30 merkezde tamamlandı.

Dozun etkinliği, iki aşı arasındaki etkinlik farkı gibi değerlendirmeler yapıldı. Çalışmalara 18-55 yaş grubunda olanlar katıldı.

YERLİ KORONAVİRÜS AŞISININ ADI NE?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 22 Haziran 2021 günü yerli kovid-19 aşısının faz-3 çalışmaları kapsamında yürütülen Ankara Şehir Hastanesi'ndeki programa çevrim içi olarak katıldı. Erdoğan, "Birkaç hafta içerisinde ülkemizdeki 18 yaş üzeri nüfusun tamamını aşılama kapsamına almış olacağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli aşının adının 'Turkovac' olduğunu söyledi.

TURKOVAC NEDİR, ANLAMI NE DEMEK?

Yerli aşının adı 'Turco' ve 'Vac' kelimelerinin birleşimiyle oluşturuldu. İngilizce aşı anlamına gelen 'vaccine' sözcüğünden 'vac' hecesi ve bazı dillerde Türk kelimesinin karşılığı olan "Turco" sözcüğü birleştirilerek 'Turkovac' ismi ortaya çıktı.

İtalyanca'da 'Turco' kelimesi Türk anlamına geliyor. Yine Portekizce'de ve İspanyolca'da da 'Turco' kelimesinin karşılığı Türk olarak biliniyor.

trabzonda-turkovac-asisi-faz-3-calismasinin-yapila-1633503646629.jpg

YERLİ KOVİD-19 AŞISI GÜVENLİ Mİ?

BBC Türkçe'ye konuşan Kayseri Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalışkan, "Aşılanan gönüllülerden birer hafta arayla alınan kan testlerine bakarak, aşının virüse karşı antikor oluşumu ve diğer parametrelerde ne kadar etkili olduğuna bakılıyor. Araştırmacılarımız şu an, aşının etkinliğiyle ilgili kısmen fikir sahibi. Ve sadece şunu söyleyebilirim, ilk veriler çok iyi ve ümitliyiz" dedi.

İkinci doz aşılamadan sonra antikor ve diğer parametrelerdeki etkinliğin daha iyi ortaya çıktığını ifade eden Prof. Dr. Çalışkan, 2-3 hafta sonra tüm kan örneklerinin değerlendirmesinin biteceğini ve kesin sonuçların da nisan sonuna doğru raporlanacağını söylüyor.

YERLİ KORONAVİRÜS AŞISINDA SON DURUM

Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ayşin Kılınç Toker, sürecin sağlıklı bir şekilde devam ettiğini dile getirdi.

Toker, "Turkovac aşılamasına faz-3 çalışması şeklinde devam ediyoruz. Türkiye'de birçok merkezde de eş zamanlı olarak başladı. Şu ana kadar 650 başvurumuz mevcut. e-Nabız üzerinden aşı randevusu alır gibi başvuru yapılabiliyor. Biz bu kişilere tek tek dönüş yapıyoruz. Kişilerin bu süreçte kovid geçirip geçirmediği ya da başka bir aşıyla normal aşı takviminde aşılanıp aşılanmadığı sorgulanıyor. Akabinde herhangi bir kronik hastalığı olup olmadığı, aşı için bir engeli olup olmadığı planlanıp, randevu vererek hastanemize çağırıyoruz. Şuana kadar 36 gönüllümüzü Turkovac aşısı ile aşıladık ve herhangi bir yan etki görmedik. Süreç gayet güzel bir şekilde devam etti ve gönüllülerimiz gelmeye devam ediyor" diye konuştu.

"TURKOVAC AŞISI İÇİN GÖNÜLLÜ OLUN"

Ayşin Kılınç Toker, "Pandemi uzun bir süredir devam ediyor ve edecek gibi de görünüyor. Bu nedenle aşılar devam eden ve tekrarlayan dozlarda gerekecek. Bu da ülke ekonomileri için önemli bir sıkıntı. Yabancı menşeili aşıların temini Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz bir şekilde yapılıyor ama eğer ülkemizde üretilen aşımızı aktif bir şekilde güven içerisinde kullanılabilir hale getirirsek bu ülke ekonomisi için güzel bir katkı oluşturacak. Ayrıca, kendi ürettiğimiz aşının tüm dünya çapında geçerlilik alabilmesi, faz-3 ve faz-4 aşamalarının güzel bir şekilde tamamlanabilmesi için bilime katkı amaçlı vatandaşlarımızı aşı gönüllüsü olmaya davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN