KPSS önlisans sonuçları ne zaman açıklanacak?

25 Ekim 2020 günü gerçekleştirilen KPSS önlisans sınavı sonuç tarihi belli oldu. ÖSYM, üniversitelerin 2 yıllık (önlisans) bölümlerinden mezun olan adayların katılım sağladığı KPSS önlisans sınav sonuçlarının 26 Kasım 2020 günü açıklanacağını duyurdu.

KPSS önlisans sonuçları ne zaman açıklanacak?

KPSS önlisans sınav sonuçları için gözler ÖSYM'ye çevrildi... Devlet dairelerinde memur olmak isteyen vatandaşlar, her yıl veya iki yılda bir düzenlenen KPSS sınavına katılım sağlıyor. Sınavda başarılı olan adaylar, kurumların kadrolu memur alım ilanlarını takip ederek başvuruda bulunuyor. KPSS'nin eylül ayında yapılan lisans (4 yıllık) oturumunun arından önlisans (2 yıllık) oturumu da 25 Ekim 2020 günü gerçekleşti.

2020 KPSS ÖNLİSANS SINAV SONUÇ TARİHİ

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) resmi sitesinde, Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) önlisans sonuçlarının 26 Kasım 2020 Perşembe günü açıklayacağını duyurdu.

KPSS ÖNLİSANS SORU VE CEVAPLARI 2020

25 Ekim 2020 tarihinde uygulanan KPSS önlisans sınavının temel soru kitapçığı ile cevap anahtarının yüzde 10'u ÖSYM'nin ais.osym.gov.tr web sitesinde erişime açıldı.

Sorular, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında eser niteliğinde olup, telif hakları ÖSYM'ye aittir. ÖSYM'nin yazılı izni olmadan hiçbir şekilde çoğaltılamaz, dağıtılamaz ve yayınlanamaz.

BU YIL KPSS SINAVLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

KPSS Ortaöğretim: 22 Kasım 2020

KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT): 27 Aralık 2020

2020 KPSS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

KPSS Ön Lisans sonuçları: 26 Kasım 2020

KPSS Ortaöğretim sonuçları: 24 Aralık 2020

KPSS DHBT sonuçları 27 Ocak 2021

KPSS NEDİR?

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), 18.3.2002 tarih ve 2002/3975 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı'na istinaden ilk olarak 2002 yılında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanıp, uygulanmaya konmuştur. Türkiye'de bazı devlet kurumlarına personel alımı için yapılır. Sınava lise, önlisans veya lisans mezunları girebilmektedir. Lisans KPSS her yıl, önlisans ve ortaöğretim KPSS ise iki yılda bir yapılmaktadır. Sınava başvuru sayısı sınırı yoktur.

A GRUBU KADROLAR NERELERDE GÖREV ALIR? 

Cumhurbaşkanlığı, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına atanacak kadrolar içindir.

B GRUBU KADROLAR NERELERDE GÖREV ALIR? 

190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin eki listelerde yer alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir.

ÖSYM ADAY İŞLEMLER SAYFASI (AİS) İÇİN TIKLAYIN

ÖSYM 2020 SINAV TAKVİMİ İÇİN TIKLAYIN

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN