Boğazda şiir ve polisiye geçidi

Boğazda şiir ve polisiye geçidi

İstanbul bu hafta iki önemli edebiyat festivaline ev sahipliği yapacak. 9. Kara Hafta İstanbul Festivali 21-23 Kasım’da Pera Palace Hotel ve Goethe Enstitüsü’nde ‘Yunan ve Alman polisiyesi’ temasıyla düzenleniyor. Rami Kütüphanesi’nde Festival Başkanı şair Adnan Özer’in konuşmasıyla başlayacak festival bu yıl konuklarının yarısının kadın şair olmasıyla öne çıkıyor. Tam 10 şair kadını ağırlayan festival, Yunan politik polisiye türünün ünlü ismi Petros Markaris’i de konuk edecek.

İstanbul bu hafta iki önemli edebiyat festivaline ev sahipliği yapacak. 9. Kara Hafta İstanbul Festivali 21-23 Kasım’da Pera Palace Hotel ve Goethe Enstitüsü’nde ‘Yunan Polisiyesi’ temasıyla düzenleniyor. Önceki yıllarda Agatha Christie, Georges Simenon, Ian Fleming, Mike Hammer ve Sir Alfred Hitchcock gibi temalarla gerçekleştirilen festivalin bu yılki ekseni Alman ve Yunan polisiyeleri olacak. Şiir Derneği tarafından düzenlenen 14. Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali ise 21-26 Kasım tarihleri arasında ‘ekopoetika’ teması ile 8 ülkeden 20 şairin katılımıylagerçekleşecek. Bu akşam saat 19.00’da Rami Kütüphanesi’nde Şiir Derneği ve Festival Başkanı şair Adnan Özer’in konuşmasıyla başlayacak olan festivalin özel ödülleri sahiplerini bulurken, festivale yurt içinden ve dışından katılan şairler de şiirlerini okuyacak.

21kr02-mana.jpg

ŞAİRLERİN İLK KEZ YARISI KADIN

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı 22 Kasım’da Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Cumhuriyetin 100. Yılında Türk Şiiri’ sempozyumu ile kutlanacak. Sempozyumda, Türk şiiri 1920’den 2020’ye onar yıllık dilimler halinde masaya yatırılacak. Festival bu yıl konuklarının yarısının kadın şair olmasıyla öne çıkıyor. Tam 10 şair kadını ağırlayan festival, 23 Kasım akşamı Artizan Sanat’ta ‘Şair Kadınlar Şiir Akşamı’ özel etkinliğinde bu kadın şairleri şiirseverlerle buluşturacak.

BOĞAZIN SULARINDA ORHAN VELİ

İstanbul Türküsü adlı şiirinde “İstanbul’da Boğaziçi’ndeyim; / Bir fakir Orhan Veli; / Velinin oğlu; / Tarifsiz kederler içindeyim” diye anlatmıştı duygularını Orhan Veli. İstanbul ve Boğaziçi ile bütünleşmiş Orhan Veli’nin dizeleri Boğaz’ın altına işlenecek festival kapsamında. Festivalin son günü olan 25 Kasım’daki etkinlikler öğlen Beykoz’da başlayacak. Saat 12.00’da şair Orhan Veli’nin Beykoz’daki evinin önünde düzenlenecek ‘Şiirin Su Altındaki Hafızasına Bir Dalış’ etkinliğinde aynı zamanda dalgıç olan şair Nihat Özdal tarafından Orhan Veli’nin şiirinin yazılı olduğu bir mermer levha denizin altına bırakılacak.

HEYBELİADALI MARKARİS

Üç gün boyunca edebiyat ve suç konusunu merkezine alan konuların tartışılacağı Kara Hafta İstanbul Festivali’nin önemli konuklarından biri Yunan politik polisiye türünün ünlü ismi Petros Markaris, Dimitris Mamaloukas ve Vassilis Danellis, Allmanya’dan Wolfgang Schorlau gibi polisiye alanında uluslararası üne sahip yazarların yanı sıra; Ahmet Ümit, Murat Menteş, Doğu Yücel, Alper Canıgüz, Elçin Poyrazlar, Algan Sezgintüredi, Aslı Perker, Tuna Kiremitçi ve Işıl Işık gibi yazarlar da yer alacak. Çarşamba günü saat 18.00’da konuşma yapacak olan Petros Markaris 26 Kasım Pazar günü de Heybeliada’da olacak. Markaris, 1937’de doğup 1955’e kadar yaşadığı eve plaket yerleştirme törenine katıldıktan sonra Angelopoulos’un ve Heybeliada’nın konuşulacağı bir söyleşi gerçekleştirecek. Yarattığı Komiser Haritos polisiyeleri ile tanınan Petros Markaris’in Alan Savunması, Batık Krediler, Che İntihar Etti, Gece Bülteni, Balkan Blues, Eskiden Çok Eskiden gibi romanları Türkçe yayınlanmış ve ilgi görmüştü. Heybeliadalı Markaris, ünlü yönetmen Theodoros Angelopulos’un Ulysses’in Bakışı, Sonsuzluk ve Bir Gün, Ağlayan Çayır gibi filmlerinin de senaryosunu yazmıştı.

KATKI ÖDÜLÜ ALGAN SEZGİNTÜREDİ’YE

Festivalde bir gelenek haline gelen “Polisiye Edebiyatına Katkı Ödülü” bu yıl yazar, çevirmen ve editör Algan Sezgintüredi’ye verilecek. Yazdığı ve çevirdiği değerli eserlerin yanı sıra, Polisiye Yazarlar Birliği’nin kurulmasına öncülük eden ve yıllardır hem polisiye dünyasına hem de Kara Hafta organizasyonuna katkılarıyla polisiye edebiyata değer katan bir isim olması nedeniyle kendisine bu ödül sunuluyor.

EGE’NİN BATI YAKASINDAKİ GÖÇ İSTANBUL’DA ANLATILACAK

Bu yıl ikincisi düzenlenecek Yunanistan Sineması Günleri de bugün Pera Müzesi’nde başlıyor. Tüm gösterimlerin ücretsiz olacağı ve 26 Kasım’a dek sürecek etkinlik bu yıl, tarihi bellek, insan hakları, göç ve diaspora temalarına odaklanıyor. Yunanistan’dan EMEIS Kültür Kolektifi ve Türkiye’den istos film ile istos yayın’ın ortaklığında yapılacak Yunanistan Sineması Günleri, 60’lardan 90’lara uzanan bir zaman diliminden toplam 24 filmi, restore edilmiş kopyalarıyla Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşturacak.

21kr02-res.jpg

Yunanistan’da gösterimi uzun yıllar yasaklı kalmış Jules Dassin filmi ‘Prova’ (The Rehearsal, 1988) ile açılışını yapacak etkinlik, Yunanistan’dan iki önemli sanatçıyı İstanbul’da ağırlayacak. Theo Angelopoulos’tan Dimos Avdeliodis’e, usta yönetmenlerden ödüllü filmlerin gösterileceği Yunanistan Sineması Günleri, modern Yunanistan belgesel sinemasından özel bir seçkiyle, ülke tarihini keşfetme ve bugününü anlama fırsatı sunacak.

21kr02-res1.jpg

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN