CHP'li İlgezdi: Müzelere ve müzecilere üvey evlat muamelesi yapılıyor

CHP'li İlgezdi: Müzelere ve müzecilere üvey evlat muamelesi yapılıyor

CHP'li İlgezdi, Kurtuluş Savaşı zamanı TBMM’nin, müze envanterlerinin korunmasına yönelik karar aldığını hatırlatarak, “Bir tarafta Kurtuluş Savaşı verilirken bile tarihi eserleri korumak için karar alan yönetim, diğer tarafta müzelere ve müzecilere üvey evlat muamelesi yapan yönetim. Müzelerde yaşanan usulsüzlükler, ihmaller ve mobbingler yüzünden intihar eden, kanser olan, ötekileştirilen personellerin tek sorumlusu AKP’dir” dedi.

CHP Kültür Sanattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, müzelerin ve müze çalışanlarının yaşamış olduğu sorunların artık katlanılamaz hale geldiğini ortaya koydu.

İlgezdi, “Kültür ve Turizm Bakanlığı tarihimizi, tarihi eserlerimizi korumak, müzelerimizi daha iyi hale getirmek için canla başla uğraşan emekçilerimizin çalışma ve yaşam koşullarını iyileştirmek yerine, mobbinglerle istifaya, hatta intihara sürüklüyor. Uzman personel için 3600 ek gösterge talebinde bile bulunmayan Bakanlık, kimyasallarla çalışan ve kanser riski ile karşı karşıya olan personelinin sağlığını da hiçe sayıyor” diye konuştu.

'BALIK ÇİFTLİKLERİ BİLE VAR'

Görev alanlarının genişliğinden örnekler veren CHP’li Dr. Akkuş İlgezdi, “Balık çiftliklerinin kurulmasından, su altı kazılarına kadar arkeologların görev alanına girmeyen şey yok, ancak bu kadar hayati iş yapan müze personeli için bir yönetmelik dahi çıkarılmamış. Mevzuata aykırı olarak bakan oluru ile çalışıyorlar. İş güvenliği konusunda bir denetim maalesef yok. Can güvenliği sorunu yaşayan su altı personele görev tazminatı bile ödenmiyor” dedi.

muze.jpgCHP Kültür Sanattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi

'250 LİRA GİYİM PARASI'

Arazide çalışan uzmanlara yıllık 250 lira civarında giyim yardımı yapıldığını açıklayan Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, “2022 yılında yapılan giyecek yardımı 250 lira gibi bir rakam. Müze çalışanlarının yaz ve kış ayları boyunca farklı ortamlardaki çalışmaları ve günümüz ekonomik şartları değerlendirildiğinde bu rakam ile tek bir pantolon dahi alınamaz. Bakanlığın müze personeline reva gördüğü budur” diye konuştu.

'ZİMMET VE DÖNER SERMAYE SORUNU'

Dr. Akkuş İlgezdi müzelerde birçok eseri zimmetinde bulunduran ve korunmasından sorumlu olan uzmanlara 100 lira civarında bir zimmet tazminatı ödendiğini de anımsatarak, “Müzelerimizdeki çok değerli eserlerin zimmetlerinin karşılığının 100 lira civarında olması yapılan görevlendirmeyle çelişkili bir durumdur. Zimmet tazminatının günümüz ekonomik koşulları ve eserlerin değerlerine göre yeniden belirlenmesi gerekir. Müze ve ören yerlerinden elde edilen döner sermaye (DÖSİMM) gelirlerinden de çalışanlara herhangi bir katkı yapılmamaktadır. Bu durum da haksızlıktır” dedi.

'PERSONEL KANSERLE YÜZ YÜZE BIRAKILIYOR'

Laboratuvarlarda farklı alanlarda eser bakım ve onarım yapan uzmanların kullandıkları kimyasal malzemeler nedeniyle kanser riski ile karşı karşıya olduğunu da kaydeden Dr. Akkuş İlgezdi, “Bu birimlerdeki uzmanların görev tazminatı ile ilgili bir düzenleme yapılması ve yıpranma haklarının olduğu kaçınılmaz bir gerçektir ve bununla ilgili çalışmaların bir an önce yapılması gerekir” dedi.

Konuyu Meclis gündemine de taşıyan Genel Başkan Yardımcısı Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a,

“- Müzelerinizde dalış yapan sualtı uzmanları için balık çiftliklerinden, sualtı arkeolojisine kadar geniş bir yelpazede çalıştıkları düşünüldüğünde bu personelin sağlıklı çalışabilmesi için neden Bakanlığınızca bir çalışma yönetmeliği hazırlanmamıştır?

- Bu personele ek bir dalış tazminatı ödemesi yapılmamıştır?

- Bu riskli işler için görevlendirilen personelin yönetmelik yerine bakan oluru ile çalışması mevzuata uygun mudur?

- Dalış yapan sualtı uzmanları için iş güvenliği kapsamında hangi önlemler alınmıştır?

- Yönetmeliğin çıkması ve iş güvenliğinin sağlanması için bir personelinizin kaza veya sıkıntılı bir dalış yapmasını bekliyorsunuz?

- Dalış ekipmanları Bakanlık tarafından mı karşılanmaktadır? Bakanlığınızın dalış için kıyafet, tüp, ekipman vs. envanterinizdeki sayı nedir?

- Dalış ekipmanlarının kontrolleri düzenli olarak yapılmakta mıdır? Bununla ilgili kontrolleri Bakanlık olarak siz mi sağlıyorsunuz, yoksa hizmet alımı mı yapıyorsunuz?

- Görevlendiren sualtı uzmanları için dalış için herhangi bir ek ücret ödenmekte midir?

- Bakanlığınızda görev yapan arkeolog, sanat tarihçisi ve benzeri uzman personel neden 3600 ek gösterge hak eden personel listesine dahil edilmemiştir?

- Arazide çalışan uzman personelin aldığı arazi tazimatını günümüzün ekonomik şartlarına göre güncellemeyi düşünüyor musunuz?

- Arazide çalışan uzman personelinizin yaz ve kış kullanacağı kıyafetler için 200 lirayı geçmeyen bedellerin belirlenmesinde uyguladığınız yöntemler nedir?

- Müzelerde arkeolog, sanat tarihçi, antropolog, sümerolog vb. olarak mezun olan uzman personeliniz kaç farklı unvanda çalıştırılmaktadır? Bunların arasındaki ücret farkları nelerdir?” sorularını yöneltti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN