İnsanın çelişkileri Hamlet’le sahnede

İnsanın çelişkileri Hamlet’le sahnede

İBB Şehir Tiyatroları, biri yeni 18 oyunu İstanbul seyircisiyle buluşturuyor. Bunlardan Gidiş Dönüş Moskova-Retro yeni oyun olarak öne çıkıyor. Usta yönetmen Engin Alkan, Shakespeare’in dünya klasikleri arasında haklı bir yere sahip Hamlet oyununu, farklı bir yorumla seyirciyle buluşturuyor. Yaşam ve ölüm arasında, iktidar ve intikam arasında, düşüncesi ile eylemi arasında insanın tüm zamanlara özgü çelişkilerini sahneye taşıyan, tiyatro tarihinin en ünlü eseri Hamlet, Alkan’ın rejisinde çağdaş

İBB Şehir Tiyatroları, Nisan ayının yeni haftasında 1’i yeni, 18 oyunu İstanbul seyircisiyle buluşturdu. Sahnelenecek oyunlar arasında Edip Cansever’in Oteller Kenti de bulunuyor. Bu hafta Şehir Tiyatroları sahnesinde Gidiş Dönüş Moskova-Retro (Yeni Oyun), Bir Halk Düşmanı, Çın Sabahta, Cadı Kazanı, Godot Geldi, Hamlet, Komik Para, Yaftalı Tabut, Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin, Çingene Boksör, Fındıkkıran, Karagöz Çiftlik Bekçisi, Benim Küçük Yıldızım, Elma Kurdu Kırtık, Herkes Sihirbaz Olacak, Bekçi ile Postacı, Bir Gece Masalı, Bir Gün Ayakkabımın Teki adlı oyunlarımız seyirciyle buluşacak.

GİDİŞ DÖNÜŞ MOSKOVA(RETRO): Oyun, aile içinde kuşaklar arası çatışmaları ve yaşlılığın zorluklarını tüm gerçekliğiyle gözler önüne sererken, diğer yandan dört yaşlı insanın en tuhaf koşullarda bile kurabileceği dostluğa ve bağlara dair bir hikâye anlatıyor. Alexander Galin’in yazdığı, Hale Kuntay’ın çevirdiği, Engin Gürmen’in yönettiği oyun 12-15 Nisan tarihlerinde Müze Gazhane Prof. Dr. Sevda Şener Sahnesi’nde.

bn.png

BİR HALK DÜŞMANI: Kentin yegâne gelir kaynağı olan kaplıcalarla ilgili araştırmasından şüphelerini haklı çıkartan bir sonuç alan Dr. Thomas Stockman’ın mücadelesi, Ibsen’in güçlü kalemiyle, ‘halkın yararı’ sayılan şeyin, çıkar prizmasında şekil değiştirmesini anlatan bir ‘mesel’e dönüşüyor. Henrik Ibsen’in yazdığı, Dilek Başak Carelius’un çevirdiği, Orhan Alkaya’nın yönettiği oyun 12-15 Nisan tarihlerinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde.

CADI KAZANI: Yıl 1692… ABD’de Salem kasabası…Cadılıkla suçlanan insanlar… Büyük tartışmalara, ardından işkencelere, nihayetinde de idamlara varan mahkemeler… Çıkarları için ‘liste’lerce insanları ölüme sürükleyen ‘insan’lar… İnancı kullanarak; önce toplumsal yaşamı, sonra hukuku, nihayetinde onuru yok etmeye çalışan ‘baştakiler’ ve buna sebep olmayı yahut seyirci kalmayı seçen halk… Tiyatro yazınının en önemli isimlerinden Arthur Miller’ın, 1952’de gerçek olaylardan yola çıkarak yazdığı bu ölümsüz eser; ilk kez Şehir Tiyatrosu’ndan seyircilerini selamlıyor.

ham.png

GODOT GELDİ: ‘Godot Geldi’, İrlandalı yazar Samuel Beckett’in ‘Godot’yu Beklerken’ adlı yapıtının ardından ve ona bir ‘gönderme’ olarak, Karadağlı yazar Miodrag Bulatovi’in kaleme aldığı bir oyundur... ‘Olay’ bir bataklıkta geçer. Becket’in oyununda; Godot beklenilir... Bulatovi’in oyununda ise, bir fırıncı olarak Godot gelir... Beckett, yapıtında kavramlardan yola çıkarak evrensel bir resital sunarken, Bulatovi, aynı tematik yapıyı işlemiş olsa da, rol kişilerinin ve kısmen de olsa mekânın yapısını değişime uğratarak, daha çok ‘simge’lere yönelmiştir... Beckett’te de, Bulatovi’te de bekleyenler açısından önemli olan, aslında beklenen kişinin kim olduğu değil, bekleyişin kendisidir... İşte bu durumda; kim olduğu tam olarak bilinmeyen bir “gelen”in, kesinlikle tanımlanmış bir “giden”e dönüşmesinin öyküsüdür diyebiliriz ‘Godot Geldi’ için… Oyun 12-15 Nisan tarihlerinde Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde.

uyiop.png

HAMLET: Usta yönetmen Engin Alkan, Shakespeare’in dünya klasikleri arasında haklı bir yere sahip bu oyununu, farklı bir yorumla seyirciyle buluşturuyor. Yaşam ve ölüm arasında, iktidar ve intikam arasında, düşüncesi ile eylemi arasında insanın tüm zamanlara özgü çelişkilerini sahneye taşıyan, tiyatro tarihinin en ünlü eseri Hamlet, Engin Alkan’ın rejisinde çağdaş bir okumayla şimdiki zamandan bakılan çarpıcı bir hatırlamaya dönüşüyor. William Shakespeare’in yazdığı, Sabahattin Eyüboğlu’nun çevirdiği, Engin Alkan’ın yönettiği oyun Ümraniye Sahnesi’nde. Öte yandan Fındıkkıran, Karagöz Çiftlik Bekçisi, Benim Küçük Yıldızım, Elma Kurdu Kırktık, Herkes Sihirbaz Olacak, Bekçi ile Postacı, Bir Gecde Masalı, Bir Gün Ayakkabımın Teki adlı çocuk aoyunları da bu hafta İBB Şehir Tiyatroları sahnesinde olacak.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN