Kaçakçılık baskınından Darülfünun kitapları çıktı

Kaçakçılık baskınından Darülfünun kitapları çıktı

İstanbul’un dört ilçesinde yapılan operasyonlarda Darülfünun Kütüphanesi damgalı, Yıldız Sarayı Kütüphanesi’nden çalınan 3 kitabın ve Şehzade Mehmet Burhanettin Efendi’ye ait el yazılı ve imzalı kartpostalların da aralarında bulunduğu 773 tarihi eser ele geçirildi.

Emniyetin, İstanbul’un Beşiktaş, Beykoz, Beyoğlu ve Küçükçekmece ilçelerinde düzenlediği operasyonlarda Yıldız Sarayı Kütüphanesi’nden çalınan kitaplarla, el yazılı ve imzalı kartpostallar, sikke ve çeşitli objelerin de aralarında bulunduğu 773 tarihi eser ele geçirildi.

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Darülfünun Kütüphanesi (İstanbul Üniversitesi Merkez Kütüphanesi) damgalı ve Yıldız Sarayı Kütüphanesi’nden çalınan kitaplarla II. Abdülhamid Han’ın oğlu Şehzade Mehmet Burhanettin Efendi’ye ait el yazılı ve imzalı kartpostalların izini süren İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele ekipleri şüphelileri takibe aldı.

Güvenlik güçleri, 27 Şubat ve 1 Mart’taki çalışmaların ardından, belirtilen ilçelerdeki adreslerde, Osmanlı, Yunan, Roma ve Bizans dönemlerine ait tarihi eserler olduğunu tespit etti. Yapılan operasyonlarda 5 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Adreslerinde yapılan aramalarda ise 51 adet Şehzade Mehmet Burhanettin Efendi’ye ait el yazılı ve imzalı kartpostal, Darülfünun Kütüphanesi damgalı 3 kitap, çeşitli form ve ebatlarda 81 yüzük, 19’uncu yüzyıla ait 257 noter evrakı, 327 eser/obje ve 54 sikke olmak üzere toplamda 773 parça tarihi eser niteliğinde olduğu düşünülen malzeme ele geçirildi.

Eserlere el konulurken, 5 şüpheli sorgulanmak üzere emniyete götürüldü. Şüpheliler hakkında ayrıca tarihi eser kaçakçılığı suçlamasıyla adli soruşturma başlatıldı.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN