Kültür sanat rotası yeniden oluşturuluyor: İlklerin yapısı Casa Botter yeniden doğdu

Kültür sanat rotası yeniden oluşturuluyor: İlklerin yapısı Casa Botter yeniden doğdu

İstiklal Caddesi'nin en önemli, en eski ve birçok ilkleri barındıran Arnova yapılarından olan Botter Apartmanı uzun soluklu restorasyon sürecinin ardından Casa Botter Sanat ve Tasarım Merkezi adıyla yeniden hayat buldu. Tarihi binadaki ilk sergi Düşler, Hakikatler sergisi olacak. Küratörlüğünü Melike Bayık’ın yaptığı sergi, geçmiş ve gelecek arasında gerçekler ve hakikatleri irdeliyor.

İstiklal Caddesi'nin simgelerinden olan dekoratif süslemeleriyle dikkatleri üzerine çeken Casa Botter, Botter Apartmanı ya da diğer adıyla Botter House, orijinal adıyla Maison Botter restorasyon sürecinin bitimiyle bina 14 Nisan Cuma günü Casa Botter Sanat ve Tasarım Merkezi adıyla yeniden hayat buldu. Tarihi binanın ilk sergisi Düşler, Hakikatler sanatseverlerle 16 Temmuz'a kadar buluşmaya devam edecek.

Gazete Oksijen'in yer verdiği haberde bu büyük kavuşmaya eşlik eden, küratörlüğünü Melike Bayık’ın yaptığı sergi, geçmiş ve gelecek arasında gerçekler ve hakikatleri irdeliyor. Bunu yaparken eskinin yeniyi yıkıp yeniden var etme özelliğini öne çıkarıyor. Seyirci olarak böylece hem apartmanın yapısı ve hem de sokağın belleği arasında bağ kuruyoruz. Sergide eserleri yer alan sanatçılar arasında, Larissa Araz, Mehtap Baydu, Sena Başöz, Orhan Cem Çetin, Cevdet Erek, Ulaş Eryavuz, Ece Gökalp, Berat Işık, Ali Miharbi, Studio Pinprick, Güneş Terkol, Erdem Varol Emir Yağmurca bulunuyor.

duvari-gidiklayan-makine-ali-miharb-peaf.jpg

İLK MODAEVİ OLARAK KULLANILAN YAPI

Farklı disiplinlerden sanatçıların bir araya gelmesi bu noktada mühim. Disiplinlerarası üretimlerle farklı köprüler aynı anlam noktasında birleşmiş oluyor. Çıkış noktası düşler/hakikatler zıtlığında ilerleyen sergi, rüya, hatırlama, uyanış gibi soyut kavramları ele alıyor. Geçmişin yıkıcı gücü, bugünün umutları oluyor. İçerisinden geçtiğimiz bu yıkıcı ve zor günlere de selam gönderen sergi, yeniden inşa hayalinin mümkünatının altını çiziyor. Şifalanma, iyileşme gibi kavramları da irdeliyor. Düş ve hakikat izdüşümünde
pek çok kapı açıyor.

Ferit Edgü gibi bir şairi ağırlayan, Ayşe Övür’ün Botter Apartmanı romanına konu olan, ilk modaevi olarak kullanılan, daha pek çok etkinliğe ev sahipliği yapacak, sosyokültürel yapıya etkisi büyük bu yapı bugünün kültür sanat rotasını yeniden oluşturacak gibi gözüküyor.

İSTANBUL’UN İLK ART NOUVEAU BİNASI

Botter Apartmanı, giyim kuşam konusunda titiz olan padişah II. Abdülhamid’in resmî terzisi ve modacısı olarak bilinen Jean Botter için yapılmıştır. Botter’in, 19. yüzyılın sonlarına doğru Hollanda’dan İstanbul’a göç ettiği bilinir. Art Nouveau tarzında İstanbul’da inşa edilen ilk bina (1900-1901) olarak bilinen yapının mimarı ise Raimond Tommaso D’Aronco’dur. İstiklal Caddesi üzerinde olan bina, 235 numarada yer alır ve cephesinde bitki motifli bordürler, çiçekler, insan başı figürleri ile süslüdür.

goller-obruklar-ece-gokalp-96cr.jpg

APARTMANIN HİKAYESİ

Botter Apartmanı’nın en önemli özelliklerinden bir diğeri ise döneminde Pera Palas Oteli’nden sonra asansöre sahip ikinci bina ve çelik konstrüksiyon kullanılan ilk apartman olmasıdır. Aynı zamanda giriş katına açılan Botter Moda Evi Türkiye'nin ilk modaevidir. İlk zamanlarında birinci katında modaevinin atölyesi bulunurken diğer katlarda konut olarak kullanılır. Botter, uzun yıllar boyunca Osmanlı soyluları ve saray halkı için kıyafetler, tasarımlar hazırlar. Botter ailesi, İstanbul’da önemli bir sosyal statüye ulaşır, yüksek sınıfların tanıdığı kimseler olurlar. Ancak arka arkaya gelen Balkan ve dünya savaşlarıyla İstanbul’un da sosyal hareketliliği azalır, moda arka planda kalır. Botter Moda Evi işlevini yitirecek noktaya gelir. Paris’e giden genç oğullarının vefatıyla yıkılan Botter ailesi bu olay üzerine Paris’e göçer.

restorasyonu-tamamlandi-botter-apartmani-dusler-hakikatler-sergisiyle-misafirlerini-bekliyor-m2kk.jpg

Aile, giderken binayı II. Abdülhamid döneminde Donanma Nazırlığı yapmış Kaptanıderya Osman Paşa'nın oğlu Mahmut Nedim Efendi'ye satar. Nedim Bey 1939’da vefat eder, eşi Zeynep (Ovayar) Hanım, binanın alt katlarını bir süre ofis olarak çeşitli şirketlere, ticari kuruluşlara kiralar. Bu isimler arasında şair Ferit Edgü de vardır. Edgü, binanın üçüncü katını kiralayıp, restore ettirip reklam ajansını buraya taşır. Zeynep Hanım’ın vefatı üzerine metruk kalan binaya Hazine el koyar. 2007 yılında ise Ovayar’ın yeğenleri apartmanı Hazine’den devralır. Binanın D’Aronco’ya ait orijinal planları, onun doğum yeri olan Udine’de (İtalya) Gallerie Del Progetto Müzesi’ndedir.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN