Nuri Bilge Ceylan, Zeki Demirkubuz sessizliğini bozdu: Kendince intikam alıyor

Nuri Bilge Ceylan, Zeki Demirkubuz sessizliğini bozdu: Kendince intikam alıyor

Nuri Bilge Ceylan ile Zeki Demirkubuz arasında uzun yıllardır devam eden 'intihal' tartışmasıyla ilgili Ceylan sessizliğini bozdu. Nuri Bilge Ceylan böyle bir şeyin olmadığını kendisiyle görüşmediği için kendince intikam aldığını söyledi.

Ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan, yayımlanan güncesinde meslektaşı Zeki Demirkubuz ile küskünlüğü hakkında konuştu. Ceylan, "Üç Maymun'u Zeki Demirkubuz'dan çaldığım iddia edildi. Tabii ki yok böyle bir şey. Aşağılanan ben oldum belki burada sonuçta ama aşağılık olan kesinlikle ben değilim" dedi.

Türkiye'nin önde gelen iki yönetmeni Nuri Bilge Ceylan ve Zeki Demirkubuz'un 2006'dan beri konuşmadığı biliniyor. Küskünlüğün sebebi olarak, Ceylan'ın "Üç Maymun'u Demirkubuz'un senaryosundan çektiği iddiası" gösteriliyor.

17 yıl boyunca bu konuda konuşmadan Nuri Bilge Ceylan, Doğan Kitap’tan yeni çıkan, Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazandığı ‘Kış Uykusu’ filminin kitabında yayınlanan günlüklerinde bu konuya yanıt verdi.

10Haber'den Olkan Özyurt'un haberine göre Ceylan, 26 Mart 2014’te günceye yazdığı yazıda kendi cephesinden durumu şöyle anlattı:

“Bugün sosyal medyada yine, Zeki Demirkubuz’un ‘Yeraltı’ filminde yer alan imalardan ve göndermelerden hareketle, ‘Üç Maymun’ filmini Zeki’nin senaryosundan yola çıkarak, daha net bir ifadeyle söylersek ondan çalarak yaptığımı iddia eden bir tartışmayla karşılaştım. Her zamanki gibi yine canım sıkıldı…

Bugüne kadar bu konu hakkında hiç konuşmadım. Konuşmadım, çünkü hem genelde sessizliği her zaman daha inandırıcı bulmuşumdur hem de Ebru her zaman olduğu gibi bu olayda da konuşmamam yönünde telkin verdiği için susmayı tercih ettim. Ama öte yandan ‘Sükût ikrardan gelir’ diye de bir söz var bu kültürde. O nedenle belli bir duruma düştüğünde nasıl davranması gerektiğine gerçekten kolay karar veremiyor insan. Bu konuda bugüne dek bana, herhangi bir söyleşide veya başka bir sosyal ortamda da herhangi bir soru sorulmadığı için, herhangi bir açıklamada bulunmak durumunda da kalmadım. Sadece yakın arkadaşlarımla konuştuğum bir konu olarak kaldı ve hiçbir zaman toplumsallaşmadı. Şimdi burası bunun için doğru bir yer mi emin değilim ama yine de merak edenler için konuya kısa bir açıklama getirmek adına söylemek isterim: Tabii ki yok böyle bir şey.

'ZEKİ DE BUNU BİLİYOR'

“Aslında bunu Zeki de çok iyi biliyor ama nedense öyle bir şey varmış gibi bir izlenim yaratmayı da tercih ediyor. Yani açıkça söylemiyor, onun yerine icabında kolaylıkla inkâr edebileceği güvenli bir mesafeden yapıyor bunu. Bence çok ayıp ediyor. Bunca yıl arkadaşlık ettik, birbirimize ne yardımlar ettik sonuçta. Yarışma duygusunu anlarım ama hiç değilse sportmence yapılabilmesini beklerdim. Böyle bel altından vurarak değil.

'GÖRÜŞMEMEYE BAŞLADIĞIM İÇİN KENDİNCE İNTİKAM ALIYOR'

“Yıllar sonra yaptığı bir söyleşide ‘Üç Maymun’ filmini seyretmediğini de söylemiş üstelik. İnsan izlemediğini iddia ettiği bir film için nasıl böyle şeyler ima eder? Bilmiyorum. Belki de 2006 yılında (yani Üç Maymun’dan iki yıl önce) çok da önemli olmayan bazı şeyler yüzünden kendisine birden soğuk davranmaya ve ardından -biraz üzülerek de olsa- görüşmemeye başladığım için intikam alıyordur kendince. Filmine itinayla hesaplanmış detaylar yerleştirmek suretiyle çamur at izi kalsın şeklinde incelikli bir strateji yürütmüş. Piyasada yarattığı izlenime bakılacak olursa, isteğine ulaşmakta başarılı olmadığı da söylenemez. Evet, aşağılanan ben oldum belki burada sonuçta ama aşağılık olan kesinlikle ben değilim.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN