Kuruluş Osman'da Ertuğrul Bey'i kim oynayacak? Osman Bey'in babası Ertuğrul Gazi kimdir, ne zaman ve kaç yaşında öldü?

Kuruluş Osman'da Ertuğrul Bey'i kim oynayacak? Osman Bey'in babası Ertuğrul Gazi kimdir, ne zaman ve kaç yaşında öldü?

ATV'nin fenomen dizisi Kuruluş Osman'da Ertuğrul Gazi'nin yaşlılığını kim oynayacak? sorusunun yanıt internette araştırılıyor. Daha önce Ertuğrul Bey rolünü Engin Altan Düzyatan oynamıştı. Rol aldığı karakteri tekrardan oynayarak tekrara düşmek istemediğini dile getiren ünlü oyuncu, bu nedenle Kuruluş Osman dizi projesine dahil olmak istemediğini belirtmişti. Düzyatan'ın teklifi geri çevirmesinin ardından 'yeni Ertuğrul Gazi'nin kim olacağı belli oldu. İşte detaylar...

'Ertuğrul Gazi kimdir, ne zaman ve kaç yaşında öldü?', 'Kuruluş Osman'da Ertuğrul Bey'i kim oynayacak?', 'Engin Altan Düzyatan Kuruluş Osman'a gelecek mi?' sorularının yanıtlarını sayfamızda aktardık. Diziseverlerin ilgiyle takip ettiği Diriliş Ertuğrul projesinin devamı niteliğinde olan Kuruluş Osman dizisinin ilerleyen bölümlerinde baba ve oğul buluşması gerçekleşecek. Dizide Ertuğrul Gazi'yi hangi oyuncunun oynayacağı merakla beklenirken, medya kulislerinden konuyla ilgili bilgiler paylaşıldı. Detaylar haberimizde...

KURULUŞ OSMAN'DA ERTUĞRUL BEY'İ KİM OYNAYACAK?

Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluş sürenin anlatıldığı Diriliş Ertuğrul dizisinin ardından devam eden Kuruluş Osman projesinde diziseverleri heyecanlandıran gelişmeler yaşanıyor. Önümüzdeki bölümlerde Osman Bey, babası Ertuğrul Gazi ile bir araya gelecek.

Daha önce Ertuğrul Bey rolünü oynayan Engin Altan Düzyatan, projeye dahil olup olmayacağına ilişkin olarak, "Gerçekten beni zorlar mı, kendimi nasıl zorlayabilirim. Tek baktığım bu şu aralar. Çünkü öbür türlü zaten yapabildiğin şeyleri tekrar tekrar yapmanın bir manası yok. O yüzden de ben kariyerimin başından itibaren farklı farklı rolleri izlemeye özen gösterdim. Rol kendisini zorlamalı. Daha önce canlandırdığı bir rol olmamalı. Toplumda etki bırakmalı. Canlandıracağı karakter kendisini tatmin edebilmeli. Senaryo çok etkili olmalı" sözleriyle rol almayacağını açıkladı.

Dizide sık sık adı geçen ancak hiç yüzü gösterilmeyen Ertuğrul Gazi'nin yaşlılığını oynayacak isim netleşti. Televizyon kulislerinden gelen bilgilere göre, Burak Özçivit'in Osman Bey'i canlandırdığı dizide Ertuğrul Gazi'yi Ediz Hun oynayacak. Yapımcı firmayla el sıkışan Yeşilçam'ın ünlü oyuncusu, ilerleyen bölümlerde ekranlarda boy gösterecek.

EDİZ HUN KİMDİR?

ERTUĞRUL GAZİ BEY KİMDİR?

Ertuğrul Gazi'nin kimliği ve hayatı hakkında bilinenler, birçoğu geç dönemlerde kaleme alınmış eserlere dayanır.

1188 yılında dünyaya gelen Ertuğrul Gazi'nin babası Gündüzalp, annesi Hayme Hatun'dur. Sungur Tekin, Gündoğdu ve Dündar adlarında 3 kardeşi vardı. Oğuzların Bozok kolunun Kayı boyuna mensup olan Ertuğrul Gazi, Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Bey'in babasıdır.

9. yüzyılda Ertuğrul Gazi'nin ataları Moğol istilası üzerine Buhara ve Semerkant üzerinden Horosan bölgesine yerleştiler. 11. yüzyılın ikinci yarısında Selçuklular ile birlikte Azerbaycan üzerinden Doğu Anadolu'ya Van Gölü'nün batısında yer alan Ahlat'a ulaştılar. Daha sonra buradan Anadolu'ya göç ettiler.

Ertuğrul Gazi ve kardeşleri, babalarının ölümü üzerine ihtilafa düştü. Annesi Hayma Ana ve küçük kardeşi Dündar Bey'i yanına alan Ertuğrul Gazi, 444 çadırlık aşiretiyle Sürmeliçukur yöresine göç etti. Daha sonra Ankara'ya gelerek Karacadağ'a yerleşti. Abileri Sungur Tekin ve Gündoğdu ise eski yurtları olan Horasan'a döndü.

Erzurum-Sivas arasında yer alan Yassı Çimen'de Selçuklular ve Harezmşahlar arasındaki savaşta Ertuğrul Gazi idaresindeki Kayılar Selçuklu safında yer almışlar ve Harezmşahlar'ın yenilmesini sağlamışlardır.

Selçuklu Sultanı 1. Alaaddin Keykubad, Ertuğrul Gazi idaresindeki Kayıları bu savaştaki hizmetlerinden dolayı ödüllendirdi ve Ankara'nın batısındaki Karacadağ'ı kışlak-yaylak olarak verdi.

Ertuğrul Gazi, Karacadağ'a yerleşince, Ankara ve Eskişehir arasındaki bölgede Bizanslılara karşı mücadele etti. İnegöl ve Yenişehir'e akınlar düzenledi. Ertuğrul Gazi bu akında öncü kuvvetlerin komutanı olarak Selçuklu hizmetindeydi. Ermeni derbendinde Bizans ordusu ağır bir yenilgiye uğratıldı. Bu zafer sonrası Sultan, Ertuğrul Gazi'yi taltif ederek Eskişehir (Sultanönü) ve çevresini dirlik olarak verdi.

Daha sonra Karacahisar ve Söğüt fethedildi. Selçuklu Sultanı 1. Alaaddin Keykubad, Domaniç, Söğüt ve çevresini Ertuğrul Gazi'ye yurt olarak verdi. Yazları Domaniç yaylalarında, kışları Söğüt'te geçiren Ertuğrul Gazi, Selçuklu Devleti'nin kuzey-batı uç sınırlarını en iyi şekilde koruyup, güvenliği sağladı. Ertuğrul Gazi, Bizans tekfurlarına karşı kazandığı zaferlerden dolayı 'Gazi' ünvanı aldı.

Selçuklu Devleti'nin Moğolların idaresi altına girdiği bir zamanda Anadolu'daki Türk Beylikleri Selçuklu'dan ayrılırken, Ertuğrul Gazi vefakarlık göstermiş ve Selçuklular'a bağlı bir uç beyi olarak faaliyetlerini sürdürmüştür. Ertuğrul Gazi'nin bu vefakarlığının neticesinde Anadolu'nun dört bir tarafından gelen gazilerin, dervişlerin, alimlerin, diğer yörelerdeki Türkmenlerin onun sancağı altında toplanmasını sağlamıştır.

Ertuğrul Gazi, döneminde aşiretinin nüfusunun az olmasından dolayı barış merkezli, tedbirli ve ihtiyatlı bir siyaset izledi. Çevresinde bulunan Türkmen beylikleri ve Bizans tekfurları ile iyi geçinip aşiretini ve idaresi altında bulunan tebaayı huzur içinde yaşattı.

Ertuğrul Gazi, oğlu Osman Bey'e küçük bir beylik, tecrübeli kumandanlar, iyi bir nam ve fethe müsait bir zemin bırakmıştır.

ÇOCUKLARI KİMLER?

Ertuğrul Gazi, Halime Hatun ile evlendi. Gazi Saru Batu Savcı Bey (vefat 1288), Gündüz Alp (vefat 1306), ve Osman Bey (1258-1326) adlarında üç oğlu oldu.

NE ZAMAN ÖLDÜ?

Ertuğrul Gazi, 1281 yılında Sögüt'te vefat etti. Bilecik'in Sögüt ilçesinde her yıl Ertuğrul Gazi'yi anma törenleri yapılmaktadır. Ölümünden sonra oğlu Osman Gazi beyliğin başına geçti ve 6 asır boyunca ayakta kalacak Osmanlı İmparatorluğu'nun temelerini attı.

KAÇ YAŞINDAYDI?

Net bilgiler olmamakla birlikte 1188 doğumlu olan Ertuğrul Gazi'nin, 1281'de hayatını kaybettiğinde 93 yaşında olduğu tahmin edilmektedir.

ERTUĞRUL GAZİ'NİN TÜRBESİ NEREDE?

Oğlu Osman Gazi, 1299 yılında, merkezi Söğüt olan Osmanlı Beyliği'ni kurdu. Söğüt'te vefat eden Ertuğrul Gazi'nin, oğlu Osman Gazi tarafından yaptırılan bir türbesi bulunmaktadır.

Ertuğrul Gazi Türbesi, Bilecik ilinin Söğüt ilçesinde yer almaktadır.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN