04.07.2020  14:38
SON GÜNCELLEME: 
04.07.2020  22:54
KAYNAK: 
ANKARA/AA

Meclis'in Prof'ları başkanlık için yarışacak

Meclis Genel Kurul, 7 Temmuz'da yeni TBMM Başkanı'nı seçmek için toplanacak. Yarışa AK Parti'den mevcut Meclis Başkanı Mustafa Şentop, CHP'den Haluk Koç, HDP'den Erol Katırcıoğlu, İYİ Parti'den İmam Hüseyin Filiz ve Türkiye İşçi Partisi'den de Genel Başkan Erkan Baş katılacak. Şentop, Koç, Katırcıoğlu ve Filiz aynı zamanda akademik çalışmalara sahip profesörler.

+
-

TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un görev süresinin dolması nedeniyle yenilenecek Meclis Başkanlığı seçimi için bugüne kadar 5 isim adaylığını açıkladı.

Adaylık başvuru süresi 6 Temmuz Pazartesi saat 24.00'te dolacak seçim için TBMM Başkanı ve AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop, yeniden adaylık başvurusunda bulundu.

CHP Ankara Milletvekili Haluk Koç, HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, İYİ Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz ile TİP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş yarışa katılacak diğer isimler oldu.

4 ADAY DA PROF UNVANINA SAHİP

Bu arada Şentop, Koç, Katırcıoğlu ve Filiz'in akademik çalışmalara sahip profesörler olması dikkat çekti.

TBMM Başkanı Şentop'un, hukuk alanında 'profesör doktor' unvanı bulunuyor. 

CHP'li Koç tıp, HDP'li Katırcıoğlu iktisat, İYİ Parti'li Filiz ise makine mühendisliği alanında 'profesör doktor' titrine sahip.

MECLİS BAŞKANI NASIL SEÇİLECEK?

Anayasa hükümlerine göre, başkanlık için bir yasama döneminde iki seçim gerçekleştiriliyor. İlk seçilenin görev süresi iki, ikinci devre için seçilenin görev süresi o yasama döneminin sonuna kadar devam ediyor.

TBMM Başkanlığı seçimi gizli oyla yapılacak. Birinci ve ikinci turlarda üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu yani 400 oy, üçüncü turda ise salt çoğunluk olan 301 oy aranacak.

Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak.

Dördüncü oylamada en fazla oy alan aday, Başkan seçilmiş olacak.

DİĞER HABERLER
Korona tedavisi gören yaşlı hastayı terk ettiler
Resmi toplantı AK Parti İl Başkanlığında yapıldı
Milleti seviyorsan damadını görevden al
Cumhur ittifakının içine girmeyiz
Sakarya'da abi-kardeş dehşet saçtı
Yüzde 51 için yola çıkıyorum
Rektör hakkında soruşturma başlatıldı