Metin Hara neden yargılanıyor? 'Sahte doktor' suçlaması!

Metin Hara neden yargılanıyor? 'Sahte doktor' suçlaması!

Adriana Lima ile yaşadığı birlikteliğinin ardından gündem olan kişisel gelişim uzman Metin Hara, diploması olmadığı halde kendini 'doktor' olarak tanıttığı gerekçesiyle 5 yıl hapis istemiyle yargılanıyor. İşte, Metin Hara'nın gerçek mesleği...

Kişisel gelişim uzmanı olarak bilinen Metin Hara, 'diploması olmadığı halde hasta tedavi etmek veya tabip unvanını takınmak' suçundan 5 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davaya koronavirüs salgını mazeretiyle katılmayınca hakkında zorla getirme kararı çıkarılmıştı. Davanın dördüncü duruşmasında avukatının yaptığı savunmada, Metin Hara'nın herhangi bir hastalığın tedavisi için veya iyileştirme için tıbbi tavsiyeler vermediği dile getirildi.

DİPLOMASI OLMADIĞI HALDE KENDİNİ DOKTOR OLARAK TANITMIŞ

İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen dördüncü duruşmaya, 'diploması olmadığı halde hasta tedavi etmek veya tabip unvanını takınmak' suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanan Metin Hara katılmadı.

Metin Hara'nın kurduğu şirketin yöneticisi olan ve tanık olarak dinlenen Eser Mitrani, "Sanık Metin Hara konuşmacıdır. Şirketimizde konuşmalar yapar, bizim şirketimizin tamamlayıcılıkla alakası yoktur. Bize gelen insanlar hasta değildir, tedavi olma durumları yoktur. Metin bey insanların motivasyonlarını arttırmak için sahnede konuşmalar yapmaktadır" dedi.

Diğer bir tanık Nurettin Kulak, "Ben sanığın sempozyumlarına defalarca kez, 10'un üzerinde katıldım, Metin beyden eğitimler aldım. Sempozyumlarının içeriği olumlu düşünceyle alakalıydı, hasta tedavisine ilişkin bir durum kesinlikle olmamıştır. Tedavi yöntemi, iyileştirme veya ilaç ile ilgili bir konu konuşulmamıştır, insanların kendilerini iyi hissetmeleri için yapılan konuşmalardır" diye konuştu.

Metin Hara'yı 2014 yılında 'Yol' kitabı ile tanıdığını ve kendisinin danışanı olduğunu belirten Aker Çıtak da "Metin Beyin 2016 beri danışanıyım, birçok kez konuşmalarına ve sempozyumlarına dahil oldum. Metin Hara bir yazardır ve motivasyon konuşmacısıdır, insanların düşünce alışkanlıklarına yönelik önerilerde bulunur. Kendisinin konuşmalarına katılan kişiler herhangi bir hastalığın tedavisi için veya iyileştirme talepli olarak gitmezler. İnsanlar orada hangi hallerde nasıl düşünmemiz gerektiğini öğrenirler, tıbbi bir öneri söz konusu değildir" dedi.

Mahkeme heyeti eksik hususların tamamlanması için duruşmayı erteledi.

82021901-467965604153462-6810787595753981961-n.jpg
Metin Hara

METİN HARA NEDEN YARGILANIYOR, NEYLE SUÇLANIYOR?

İddianamede, Beşiktaş Kaymakamlığı İlçe Sağlık Müdürlüğü 'şikayetçi' sıfatıyla yer alıyor. İddianameye göre, 13 Temmuz 2017'de BİMER'e Metin Hara'nın şikayet edilmesi üzerine, ihbarın Beşiktaş Kaymakamlığı'na gönderildiği, kaymakamlığa bağlı ilçe sağlık müdürlüğü yaptığı incelemede, Hara'nın sahibi olduğu 'İnsanagüven' isimli danışmanlık şirketinin faaliyet izni bulunmadığını, Hara'nın hekim olduğuna dair diploması olmadığı ve 'Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği' kapsamında bulunan uygulamaları yapabileceğine dair herhangi bir sertifikasının bulunmadığı halde 'tamamlayıcı tıp uzmanı' unvanını kullandığı tespitiyle işyeri o dönem mühürlenerek savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

İnternet üzerinde yapılan araştırmada da Metin Hara'nın kendisini 'fizyoterapist, enerji uzmanı ve tamamlayıcı tıp uzmanı' olarak tanıttığı, eğitimler düzenlediği, seanslar ile hastalıkları tedavi ettiği, tedaviye yardımcı olduğu gibi beyanlarda bulunduğu kaydedildi.

Soruşturma kapsamında yapılan araştırmada Metin Hara'nın, İstanbul Üniversitesi Fizik Tedavi Rehabilitasyon Yüksek Okulu mezunu olduğu, başka 'tamamlayıcı tıp uzmanı' unvanını kullanabileceği bir belgesi ve diplomasının bulunmadığı belirtildi.

Suçlamaları reddeden Metin Hara'nın, bu zamana kadar herhangi bir belge ibraz etmediği kaydedilen iddianamede, 'diploması olmadığı halde, menfaat temin etmek amacına yönelik olmasa bile, hasta tedavi etmek veya tabip unvanını takınmak' suçlamasıyla 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istendi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN