Muallim filmine ABD'den 5 ödül

Muallim filmine ABD'den 5 ödül

Fransa'da eğitim aldıktan sonra Anadolu'ya dönen ve burada kendi değerleri ile yüzleşen öğretmen Ali'nin hikayesinin anlatıldığı 'Muallim' filmi, ABD'de 5 ödül kazandı.

20. yüzyılın başlarında Fransa'da eğitim aldıktan sonra Anadolu'ya dönen ve kendi değerleri ile yüzleşen öğretmen Ali'yi anlatan 'Muallim' filmi, American Golden Picture Uluslararası Film Festivali'nde en iyi film ve en iyi yönetmen dahil 5 ödül kazandı.

Yönetmenliğini Müslim Şahin'in yaptığı Muallim filminin yapımcısı Halit Arabacı, katıldıkları ilk uluslararası festivalde elde ettikleri başarıdan dolayı çok mutlu olduklarını söyledi.

"ÇOK GURURLANDIK VE MUTLU OLDUK"

Arabacı, filmde 2. Abdülhamid Han döneminde Fransa'da mühendislik eğitimi alan bir Jöntürk'ün ülkeye dönüşünde bir köye öğretmen olarak sürgün edilmesinin hikayesinin anlatıldığını belirterek "Kendi toprağına ve insanına yabancılaşan gencin özüne, değerlerine dönüşünü anlatıyor. 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde vizyona sokmayı arzu ettiğimiz ama pandemi sebebi ile gösterime sokamadığımız filmimizi festivallere gönderme kararı aldık. 

Katıldığı ilk festivalden 5 birincilik ödülü alan filmimiz bizleri çok gururlandırdı ve mutlu etti. Tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkürü bir borç bilirim" diye konuştu.

"TARİHİ BİR GERÇEK ÜZERİNDEN ORTAYA KOYUYOR"

Yönetmen Müslim Şahin de ödüller ile ilgili şu ifadeleri kullandı: 

"Muallim, Türkiye’de; siyaseti, ekonomiyi, kültür hayatımızı etkileyen ve dahası insanların olaylar karşısında nasıl tepki verdiklerine kadar pek çok yapısal sorunun kaynağı haline gelen polarizasyon meselesini ele alıyor. İdeolojik temelli iktidar mücadelesinde tüm enerji ve zamanın buraya harcanması sonucunda, ülkenin zayıf düşmesinin ve böylelikle dış müdahalelere açık hale gelmesinin yıkıcı sonuçlarını tarihi bir gerçek üzerinden ortaya koyuyor."

Şahin, filmin ilk festivalinde aldığı ödüllerle ilgili olarak "Çıtayı bu noktada çok yükseltmek istemesek de aldığımız geri dönüşler Muallim’in pek çok festivalde bu başarısını tekrar edebileceğini gösteriyor" dedi.

 

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN