Mustafa Sarıgül kimdir?

Mustafa Sarıgül kimdir?

Eski Şişli Belediye Başkanı ve Türkiye Değişim Hareketi lideri Mustafa Sarıgül, iki kez nikah masasına oturdu. İlk eşi Hülya Köksaloğlu 27 yaşında hayatını kaybetti. Daha sonra Aylin Kotil ile dünyaevine girdi, 15 yıl süren evlilik 2008'de noktalandı.

2005 yılında CHP'de Deniz Baykal'a karşı genel başkanlığa aday olan Mustafa Sarıgül, seçimi kaybetmesinin ardından partiden ihraç edildi. 2009'da başlattığı Türkiye Değişim Hareketi'ni partileştirmekten vazgeçerek tekrar CHP'ye katıldı. 2020 yılında Türkiye Değişim Hareketi'ni yeniden partileştirme kararı aldı.

MUSTAFA SARIGÜL'ÜN HAYAT HİKAYESİ

15 Kasım 1956'da Erzincan'da dünyaya geldi. 1999-2014 yılları arasında İstanbul'un Şişli ilçesinin belediye başkanlığını yaptı. 2014 yerel seçimlerinde CHP'den İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlığı için adaylığını koydu fakat seçilemedi.

Süleyman ve Seher Sarıgül'in torunu olan Mustafa Sarıgül'ün babası Hakkı Sarıgül, annesiyse Ayşe Ateş Sarıgül'dür. Anne ve babası Erzincan'dan ayrılarak İstanbul'a yerleşti.

Mustafa Sarıgül, eğitimine Güngören Köyü İlkokulu'nda başladı. Ailesinin İstanbul'a göç etmesi nedeniyle eğitimine İstanbul'da devam etti. Liseyi Zincirlikuyu İSOV Yapı ve Meslek Lisesi'nde tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden mezun oldu.

Mustafa Sarıgül, 2020 yılı itibarıyla 64 yaşındadır.

AİLE YAŞAMI

İlk eşi Hülya Köksaloğlu, 1980 yılında öldürülen milletvekili Abdurrahman Köksaloğlu'nun tek kızıydı. Bu evlilikten Abdurrahman Emir adında bir oğlu bulunan Sarıgül, eşi 1985'te akciğer kanserinden vefat ettikten yaklaşık 8 yıl sonra 1993 yılında Aylin Kotil ile evlendi. Evlendiklerinde Mustafa Sarıgül 36, Kotil ise 22 yaşındaydı. Haziran 2008'de ise boşandılar. Biri Aylin Kotil'den olmak üzere iki çocuk sahibidir.

SİYASİ HAYATI

Siyasi yaşamına Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Şişli İlçesi Gençlik Kolu Yönetim Kurulu üyeliği ile başladı. Daha sonra Gençlik Kolu Yönetim Kurulu sekreterliği, Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Başkanlığı, ilçe başkanlığı, il başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu. Bu süreler içinde CHP Kurultay Delegesi olarak Şişli İlçesinin temsil yetkisini kullandı.

1987 genel seçimlerinden önce yapılan ön seçimde en yüksek oyla liste başı olurken seçmenin kullandığı tercihli oyların da çoğunu alarak Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) listesinden TBMM 18. Dönem İstanbul Milletvekili olarak parlamentoya girdi. Türkiye'nin en genç milletvekili olarak Sosyal Demokrat Halkçı Parti Genel Başkanı Erdal İnönü ile birlikte parlamentoda görev yaptı.

ROMANYA'DAN 'ÜSTÜN HİZMET MADALYASI' ALDI

TBMM Başkanlık Divanı Üyeliği, Türk Parlamenterler Birliği Üyeliği, Türk-Alman Parlamento Dostluk Grubu Yönetim Kurulu Üyeliği, Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi üyeliği, Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu Asbaşkanlığı gibi görevlerde bulundu.

İlk kez 1994'te aday olduğu fakat kazanamadığı Şişli Belediye Başkanlığı'nı yine Demokratik Sol Parti (DSP) adayı olarak katıldığı 1999 yerel seçimlerinde kazanarak Şişli Belediye Başkanı görevini üstlendi.

Şişli Belediye başkanlığı sırasında çok sayıda devlet başkanı tarafından ziyaret edilen Sarıgül, Romanya Cumhurbaşkanı tarafından üstün hizmet madalyası ile ödüllendirildi. 2002 yılında DSP'den istifa ederek İsmail Cem'in liderliğinde kurulan Yeni Türkiye Partisi'ne geçti. Ancak YTP'nin siyasi arenada bir varlık gösterememesi üzerine 2003'te YTP'den ayrılarak Cumhuriyet Halk Partisi'ne katıldı.

CHP'DEN İHRAÇ EDİLDİ

28 Mart 2004 yerel seçimlerinde CHP'den aday olduğu Şişli belediye başkanlığına ikinci kez seçildi. Bu seçimlerde aldığı yüzde 67'nin üzerindeki oy oranının ardından CHP liderliğine aday oldu. 29 Ocak 2005'te, Ankara'da yapılan 13. Olağanüstü CHP Kurultayı'nda Deniz Baykal'a karşı kaybetti. 24 Mart 2005'te, CHP Yüksek Disiplin Kurulu tarafından "Kurultayı arbede ve şiddet ortamına çevirdiği" gerekçesiyle CHP'den ihraç edildi.

Bu kararın iptali için verdiği uzun hukuk mücadelesini 2008'de kaybeden Mustafa Sarıgül, Kasım 2008'de Demokratik Sol Parti'ye katıldı. Yeniden DSP'ye katılması üzerine düzenlenen törende 'Halkçı Sarıgül' sloganları atılmıştır. Bu durum DSP'li bazı milletvekillerinin ve Kurucu Genel Başkan Rahşan Ecevit'in tepkisini çekmiş, Ecevit parti yönetimine DSP'nin adını değiştirmelerini önermiştir. 2009 yerel seçimlerinde, bu sefer DSP'den, üçüncü kez Şişli belediye başkanlığına aday oldu. Sarıgül, bu seçimlerde seçimlerde 'Sevgi Kazanacak' sloganıyla yüzde 55 oranında oy alarak, bir önceki seçime göre oy oranı azalmasına rağmen üçüncü kez Şişli Belediye Başkanlığına seçildi.

Kendi düşüncesine göre Türkiye'de yeni bir değişimci partiye ihtiyaç duyulduğunu söylediğinden yeni parti kurma çalışmalarına başladı. Bu bağlamda Temmuz 2009'da DSP'den istifa etmiştir. 2009 yılında Türkiye Değişim Hareketi'ni başlattı. 2010 yılı ocak ayı başında yeni partisini kuracağını açıklayan Mustafa Sarıgül bu partinin tüzük taslaklarını medyayla paylaştı.

TÜRKİYE DEĞİŞİM HAREKETİ'Nİ BAŞLATTI

22 Haziran 2010 tarihinde yaptığı basın toplantısında Türkiye Değişim Hareketi'nin partileşmeyeceğini ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığındaki CHP'yi destekleyeceğini açıkladı.

31 Ekim 2013 tarihinde CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin ile birlikte yaptığı basın toplantısında yeniden CHP'ye katıldığını açıkladı. 2 Kasım 2013 günü Mustafa Sarıgül'ün CHP'ye partiden ihracı kalkması için verdiği dilekçe sonrası PM'de onaylanıp 3 Kasım 2013 günü partiden ihracı kalkmış ve resmen tekrar CHP'ye dönmüştür. 2014 yerel seçimlerinde CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı olan Sarıgül, başkanlığı AK Parti adayı Kadir Topbaş'a 7 puan farkla kaybetmiştir.

Son olarak 73 ilde örgütlendiği bilinen Türkiye Değişim Hareketi'nin Ekim 2020 tarihi itibariyle partileşeceği öne sürüldü. Öte yandan Yusuf Polat'ın da İstanbul İl Başkanı seçildiği biliniyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN