Neşet Ertaş kimdir?

‘Bozkırın Tezenesi’ olarak tanımlanan Neşet Ertaş, şarkıları, türküleri ve o yumuşak mizacıyla hasretle anılıyor. Günümüzde bile türküleri, sazı hayranlıkla dinlenen büyük usta, müzik dünyasına önemli eserler bıraktı.

Neşet Ertaş kimdir?

Devlet sanatçılığı teklifini, ‘Ben halkın sanatçısı olarak kalmak istiyorum’ diyerek kabul etmeyen ve halkın kalbinde taht kuran büyük usta Neşet Ertaş, Unesco Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında yapılan ulusal envanterlerden Yaşayan İnsan Hazineleri Türkiye Ulusal Envanterine alınarak yaşayan insan hazinesi kabul edilmişti.

NEŞET ERTAŞ KİMDİR?

1938’de Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesinde doğan Neşet Ertaş, Abdallık geleneğinin son büyük temsilcilerindendir. Yaşar Kemal, Neşet Ertaş'ı ‘Bozkırın Tezenesi’ olarak tanımlıyor.

Kırşehir ve arkasından 2 sene de Kırıkkale'de yaşadıktan sonra 1957’de İstanbul'a gelerek Şen Çalar Plak'ta ilk plağını babası Muharrem Ertaş’a ailt ‘Neden Garip Garip Ötersin Bülbül’ adındaki türküyle çıkarıyor.

Vatandaşların çok beğendiği bu plağı diğer plak, kaset ve halk konserleri izliyor. 2 sene İstanbul'da yaşadıktan sonra Ankara'ya taşınan Neşet Ertaş, sahne hayatını burada sürdürür. 1962 yılında İzmir’in Narlıdere ilçesinde vatani görevini yaptıktan sonra Ankara’ya geri dönen Neşet Ertaş, çalıştığı gazinoda Leyla adındaki bir kızla tanışır ve evlenir. Babası Muharrem Ertaş, Neşet Ertaş’ın bu evliliğine çıktığı için baba ve oğul, uzun seneler konuşmaz.

Neşet ile Leyla çiftinin bu evliliğinden Canan ve Döne isminde iki kız ve Hüseyin adında bir erkek çocukları dünyaya gelir. 7 sene evli kalan çift, 1970'de ayrılır. 1978’de sigara ve alkol kullanımından ötürü parmaklarından felç geçiren Neşet Ertaş, işsiz kalır. Kardeşinin davetinin ardından Almanya'ya giden Neşet Ertaş, burada tedavi olur. Çocuklarının eğitimi ve sanatsal çalışmalarından ötürü uzun bir zaman Almanya'da kalan Neşet Ertaş, 2000’de İstanbul'da verdiği konserle sahnelere geri döner.

NEŞET ERTAŞ NE ZAMAN VE NEDEN ÖLDÜ?

Neşet Ertaş, 25 Eylül 2012’de İzmir'de ileri evrede prostat kanserinden dolayı tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Süleyman Demirel döneminde kendisine sunulan ‘devlet sanatçılığı' unvanı ile ilgili konuşan Neşet Ertaş, o dönem Demirel’in Cumhurbaşkanı olduğunu anımsatarak, kendisine devlet sanatçılığını teklif ettiklerini söyledi. ‘Hepimiz devletin sanatçısıyız’ dediğini anlatan Neşet Ertaş, ‘devlet sanatçısı’ sıfatının kendisine ayrımcılık geldiğini söyleyerek, teklifi kabul etmediğini ifade etti.

Halkın sanatçısı olarak kaldığında büyük mutluluk duyacağını belirten Neşet Ertaş, şimdiye dek devletten bir kuruş almadığını, bir tek Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından üstün hizmet ödülünü kabul ettiğinin altını çizerek, onu da bu kültüre hizmet eden ecdat adına aldığını kaydetti.

'YAŞAYAN İNSAN HAZİNESİ'

Halk bu tavra destek verdi ve Ertaş, halk nezdinde âdeta yaşayan bir efsane oldu. Unesco Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında gerçekleştirilen ulusal envanterlerden Yaşayan İnsan Hazineleri Türkiye Ulusal Envanterine alınarak yaşayan insan hazinesi kabul edilen Neşet Ertaş, 25 Nisan 2011’de İTÜ Devlet konservatuvarınca fahri doktora ödülüne layık görüldü.

Bağlamadaki tavrı ve türküleri konservatuvarlarda ders olarak okutulan Neşet Ertaş’ın hayatı ve eserleri Doç. Dr. Erol Parlak tarafından iki ciltlik bir kitap olarak yayınlandı.

25 Eylül 2012’de İzmir'de tedavi gördüğü hastanede ileri evrede prostat kanserinden dolayı hayatını kaybeden Neşet Ertaş’ın naaşı, Kırşehir Bağbaşı Mezarlığında toprağa verildi.

MEZARI NEREDE?

Neşet Ertaş’ın mezarı, babası Muharrem Ertaş'ın yanı başındadır. Mezar taşında da ‘Sakin ol ha, insanoğlu. İncitme canı, her can bir kalp, Hakk'a bağlı. İncitme canı, incitme.’ yazılmıştır.

Neşet Ertaş’ın ismi Kırşehir'deki caddelere, okullara verilmiştir, ayrıca babası Muharrem Ertaş’la beraber bir de anıtı yer alıyor

Dünyada robot heykeli yapılmış ilk saz sanatçısı olan Neşet Ertaş’ın android heykeli, dünyaca ünlü heykel sanatçısı Adil Çelik tarafından yapıldı.

Bu heykel de Kırşehir Neşet Ertaş Gönül Sultanları Kültür Evi'nde sergileniyor.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN