27.02.2020  15:47

NSA’nın 100 milyon dolarlık istihbarat fiyaskosu

ABD istihbarat örgütü NSA’nın telefon ve smsleri takip için harcadığı yüz milyon dolar hiçbir işe yaramadı.

+
-

ABD istihbarat örgütü NSA geçtiğimiz dört yıl içinde telefon ve sms’leri izlemek için 100 milyon dolarlık bir harcama yaptı. Ancak bu harcama ve cabalar sonunda yapılan takibatlarda sadece bir kez önemli bir soruşturma yapıldı.

New York Times’da yer alan habere göre NSA mahkeme kararı ile şüphelileri ve bunlarla iletişim içindi bulunan kişileri dinleyebiliyor. NSA bu yasal imkana dayanarak 14 mahkeme kararı çıkarttı. Bu kararlarla birlikte 434 adet veri ve 19 milyon telefon numarası takip edildi.

Ancak bu devasa takibat NSA’ya nerdeyse hiçbir katkı sağlamadı. Bu takibatlardan 15 rapor hazırlandı. Bu raporlardan 13’ü  NSA’nın zaten normal yollarda alabileceği bilgiler dışında  hiçbir fayda sağlamadı. Bir dosyada izlenen kişi hakkında takibata gerek olmadığı sonucu çıktı. Sadece bir soruşturmada ise işe yarar bilgiler elde edildi.

Programın başarısız olması nedeniyle ise uygulama Mart ayı itibarıyla son bulacak. Donald Trump hükümeti Kongreye programın daha uzatılmaması çağrısında bulundu. Hükümet program süresini uzatmamakla  birlikte ihtiyaç halinde yeniden kullanılabilmesini talep ediyor.

DİĞER HABERLER
En çok vaka İstanbul'da görüldü
Toplamda 20 bin 921 vaka tespit edildi
Maaştan kesinti kampanyaya bağış
Tam 125 bin araç giriş yaptı
İnfaz düzenlemesi Meclis'ten geçti
Evde kadına şiddet patladı önlem yok
Her hafta bir camide temsili cuma namazı