Ömer Çelik'in, Erdoğan'ın Moskova ziyareti eleştirilerine cevap

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Çelik yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Moskova'ya gidecek olmasının bir taviz olmadığını söyledi.

Ömer Çelik'in, Erdoğan'ın Moskova ziyareti eleştirilerine cevap

Çelik'in konuşmalarından öne çıkanlar şu şekilde:

- Rejimin imza attığı katliamlar neticesinde 1500 sivil hayatını kaybetmiştir.

- Rejime verilen sürenin dolmasıyla harekat başlamıştır. Bahar Kalkanı Harekatı ile sınırlarımızda oluşturulmaya çalışılan terör devletinin ve insani dramın önüne geçeceğiz.

- Rejimin kendi halkına soykırım faaliyetleri çok net görülüyor

- TSK'nın buradaki varlığı son derece meşrudur. Buradaki varlığımız BM sözleşmesinin 51. maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkına dayanmaktadır.

- Türkiye'nin sınırları dibinde bir terör devleti kurulması girişimi darmadağın edilmiştir.

- Kontrol noktalarından çekilirsek de tehdit sürecek.

- Ortaya çıkan bu saldırganlık karşısında en üst düzeyde meşru müdafaa hakkımızı kullanarak en sert cevap rejim unsurlarına verilmiştir, verilmeye devam edecektir.

- Göçün durması için harekatı yapmalıydık. Bugün karşı karşıya olduğumuz tehdit, bu yaptıklarımızın ne kadar mecburi olduğunu teyit etmektedir. Türkiye bu harekatları yapmak mecburiyetindedir.

- Rusya ile karşı karşıya gelme tavrımız yok, hedefimiz rejim. Rusya'dan beklentimiz garantör ülke olarak verdiği sözleri yerine getirmesidir. Rejiminin saldırılarını durdurmak ve rejimi Soçi mutabakatı sınırlarına çekmek Rusya’nın mükellefiyetindedir.

- Saldırıda Türk askerinin yanında yabancı unsur yoktu.

- Güvenli bölge oluşsaydı göç hareketliliği olmayacaktı.

- Suriye Esed'in şahsi malı mıdır, Suriye Suriyelilerin midir? Suriye'nin toprak bütünlüğünden yana siyasete sahip olan bize göre Suriye Suriyelilerindir.

- Yunanistan'ın göçmenlere gaz bombası atması bir göçmeni öldürmesi insanlık dışı bir yaklaşımdır. Burada Türkiye'ye çağrı yapanların Yunanistan karşısında sesinin çıkmaması son derece anlamlıdır. Macron, 'Yunanistan'ın sınırlarını korumasını destekliyoruz' diyor. Türkiye'nin Avurupa sınırlarını koruması karşısında çıkmayan sesiniz şimdi mi çıkıyor?

- Yunanistan'a tavsiyemiz Avrupa'ya güvenmemeleri.

Soru-Cevap

- (İdlib'deki saldırı gecesi Hatay valisinin açıklama yapması) Hatay valisinin açıklama yapması gayet normal. Hükümetin görevlendirdiği en üst düzey yetkili. Cumhurbaşkanlığı da açıklama yaptı. Biz de parti adına açıklamalar yaptık. O gece sayın cumhurbaşkanımızın olayın olduğu ilk anlardan sabahın ilk saatine kadar kesintisiz bir mesai sürdürmüştür. O gece insanüstü bir gayretle kriz yönetimi toplantılarını sayın cumhurbaşkanımız yönetmiştir. İlgili kurumlara sürekli talimat vermiştir.

- (Meclis'te yapılacak kapalı İdlib oturumu)Cumhurbaşkanı adına bir bakan Meclis'te bilgi verebilir. Sayın

- (Cumhurbaşkanının Moskova'ya gitmesi) Sayın Putin'in de çok sayıda ziyareti oldu, cumhurbaşkanımızın da. Bu görüşme bu şekilde şekillendi. Nasıl sayın Putin'in ziyareti Türkiye'ye verilen bir taviz gibi değerlendirilemezse, sayın cumhurbaşkanının da değerlendirilemez. Türkiye siyasi çözümden yana olduğunu anlatacak.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN