10 Temmuz 2020 Cuma
BIST 100
115794
%-2,46
DOLAR
6,8644
%0,02
EURO
7,7442
%-0,11
ALTIN
397.329
%-0,16
22°/27°
İSTANBUL
Çoğunlukla güneşli
Ömer Dinçer: Şehir Üniversitesini kapatan tasarıya imza atan vekilleri affetmeyeceğim
Eski Milli Eğitim Bakanı ve kayyum atanarak Marmara Üniversitesi'ne devredilen Şehir Üniversitesi'nin Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Dinçer, KARAR TV canlı yayınında çarpıcı açıklamalar yaptı. Şehir Üniversitesi'nin tamamen kapatılmasını öngören tasarıyla ilgili Elif Çakır ile Yıldıray Oğur'un sorularını cevaplayan Dinçer, "Tasarıya imza atan vekiller zillete razı oluyor. Onları asla affetmeyeceğim" dedi.

Müsteşarlığı döneminde Cumhurbaşkanının il müdürlerini ataması yetkisine itiraz ettiğini ve kısıtlayıcı taslak hazırladığını söyleyen Dinçer, “Şimdi Sayın Erdoğan çok farklı bir yerde duruyor. Yerel yönetimleri yönetecek kapasiteyi merkeze taşımanın doğru olduğu kanaatini taşıyor. Bu da konjonktüre göre konuştuğumz anlamına geliyor. Bizlerin AK Parti’den ayrılmasının arkasındaki temel saik buydu” dedi. 

İSTEDİKLERİ ÜNİVERSİTEYİ KAPATABİLİRLER

Ömer Dinçer'in çarpıcı açıklamaları şöyle: 

"Millet can derdinde birileri koyun, çıkar derdinde. Teklifi bugünlerde getirerek sorunu daha itirazsız bir süreçle istedikleri gibi çözmek yolunu tercih ettiler. Teklif edilen kanunda İstanbul Şehir Üniversitesi’nin ismi açık bir şekilde geçmiyor ama düzenlemedeki her fıkra Şehir Üniversitesi ile ilgili adım adım ne yapılacağını tarif ediyor. Keşke İstanbul Şehir Üniversitesi’nin ismini açık bir şekilde, dürüstçe yazsaydılar. O zaman geçici maddelerde yer alacaktı ve genel hüküm olmayacaktı. Şimdi genel hüküm haline geldi. Hükümetten birileri herhangi bir üniversite ile ilgili farklı niyet taşıdığında bu hükümlere dayanarak istediği üniversiteyi istediği şekilde kullanacak. Bunun genel hüküm olması tüm vakıf üniversitelerinin sorunu halinde.”

YOLSUZLUK VARSA SORUŞTURMA NEDEN YOK

“Üniversitenin borcu vardı, gereğinden fazla borç aldı, ben de bu paraları çarçur etmiştim, olmayacak yerlerde kullanmışım ve ödeyemeyecek noktaya getirmiştim! Madem öyle üniversite yönetimine kaç aydır Marmara Üniversitesi yönetimi sahip. Orada bütün hesaplara vakıflar. Bütün alınan paraların madde madde nereye harcandığını görmüşlerdir. Bir kuruş yolsuzluk görselerdi beni bu durumda bırakırlar mıydı. Soruşturma neden açılmıyor.”

VİCDANI OLAN GÖRÜR

“Vicdanı olan herkes üniversitenin olduğu yere baksın ve ne yaptığımızı görsün. En iyi üç üniversite kampüsünden birini yaptık. Üniversitenin hukuki varlığına son verecekler ve kalkıp büyük bir lütufta da Bilim Sanat Vakfı’nı sahiplerine devredecekler. Mutlu mu olacağız bu düzenlemeyle?”

"Bir ülkede hukuk, adalet ortadan kalkmışsa Şehir Üniversitesinin kapatılması o kadar büyük sorun değil aslında."

SAYIN ERDOĞAN 2 YIL ÖNCE KAYYIM ATANACAK DEDİ

"Sayın Erdoğan bir Bosna-Hersek ziyaretindeyken ülkede Erasmus veya birtakım ziyaretler nedeniyle gitmiş İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencileri vardı. Öğrenciler ona muhabbetlerini göstermek için oteline gittiler. Ama Erdoğan öğrencilerin İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencileri olduğunu öğrenince soğuk bir mesafe koydu ve açıkça ‘Üniversiteye kayyum atayacağız’ dedi. Bir cumhurbaşkanının ortada bir şey yokken bunu söylemesi ne anlama geliyor?"
SIRADAKİ VİDEO
Seyir halindeki otobüs yandı
Hatay'dan Kayseri'ye yolcu taşıyan otobüste maddi hasar oluştu
Kamyon sürücüsü ambulansa yol
Kamyon ambulansla yarış o anlar amatör kamerayla kaydedildi
Görüntüler Antalya'dan
Alev alan otomobilin sürücüsü canını zor kurtardı
Görüntüler Antalya'dan
Alev alan otomobilin sürücüsü canını zor kurtardı
BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Maskesiz gezenler önlerine sedye koyarak uyardılar
Yolcuların gözü önünde şoförü dövdüler
Metrobüste yangın çıktı yolcular büyük panik yaşadı
Sakarya'da bir patlama daha meydana geldi
Eleştirinin makul görülmediği bir siyasi sistem inşa ediliyor
Kadına şiddet milli boksöre çarptı
Drone'a el sallayınca cezadan kaçamadılar
Bıçak ve sopalarla birbirlerine saldırdılar
Kapkaççıyla uzun süre boğuşan kadın cep telefonunu kurtaramadı
Telefonda sinirlendi işletmenin camlarını kırdı
EN ÇOK İZLENENLER
İçim yanıyor, artık anlatacağım
Babacan: İstifa ile kaosun sorumluluğunu buharlaştırdılar
Sistemsizlik çözüm bekleyen en acil sorun
İnanamayacaksınız ama bir rektör konuşuyor!
Tayyip Bey çok yalnız kaldı, ama kendi kusuru
AK Parti'de seçmen sadakati azalıyor
Davul zurna ile içe kapanma ilan ediyorlar
YUKARI