Back To Top
Rektör Yarılgaç, fakültenin uygulama bahçesinde elma hasadına katıldı

Rektör Yarılgaç, fakültenin uygulama bahçesinde elma hasadına katıldı

Rektör Yarılgaç, fakültenin uygulama bahçesinde elma hasadına katıldı
- A +

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof

Dr. Tarık Yarılgaç, Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Bahçesi’ni ziyaret ederek elma hasadına katıldı.

12 dönüm arazi üzerine kurulu olan ve içerisinde fındık, elma, armut, kivi, ayva, kiraz ve vişne gibi 27 farklı türde meyvenin yetiştirildiği ODÜ Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Bahçesi, 2015 yılında oluşturuldu. Yetiştirilen türlerin çok hızlı bir süreç içerisinde meyve verdiği bahçede gerek il gerek bölge tarımına katkı sunacak çalışmalar gerçekleştiriliyor.

2 dönüm üzerine kurulu, 75 yarı bodur ve 54 bodur elma ağacının yer aldığı elma bahçesinde yaklaşık 500 kilogramın üzerinde elma hasadı yapıldı. Bilimsel veriler, doğru teknikler ve yöntemler ışığında meyve yetiştiriciliğinin yapıldığı Araştırma ve Uygulama Bahçesinde önümüzdeki yıllarda 5 tona yakın elma üretimi bekleniyor.

Bahçeyle ilgili bir ziyaret gerçekleştiren ve burada Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali İslam’dan bilgi alan Rektör Yarılgaç, buranın ürün çeşitliliği ile örnek bir uygulama alanı olarak dikkat çektiğini söyledi. Rektör Yarılgaç, “Bahçede üretilen meyve türlerinin zenginliği Ordulu üreticiye özellikle fındık çerçevesinde alternatif bir çeşitlilik sunarak Ordu topraklarında ve iklim şartlarında çok sayıda meyve türünün yetiştirilebileceğini göstermektedir. Doğru aşılama ve yetiştirme yöntemleriyle bölge tarımına yeni türler kazandıran Üniversitemiz il ve bölge tarımının gelişimine katkı sunmaktadır” şeklinde konuştu.

Rektör Yarılgaç daha sonra elma hasadına katıldı.

ORDU/İHA


(FOTOĞRAF)


X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN