'Devletin gücünü sınamayın' dili 28 Şubat'a ait | Ortak Akıl

Taha Akyol ve Mustafa Karaalioğlu, Ortak Akıl'da Boğaziçi eylemlerini, yeni anayasa tartışmalarını ve ekonomideki son durumu değerlendirdi. Akyol, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı'nın sözlerine tepki gösterdi: 'Devletin gücünü sınamayın' dili, çok tehlikeli. Bu dil, 28 Şubat'a ait. Bu söz çok vahim.

Taha Akyol ve Mustafa Karaalioğlu, Ortak Akıl'da Boğaziçi eylemlerini, yeni anayasa tartışmalarını ve Türkiye'deki eğitim, ekonomi politikalarını masa yatırdı. 

"ÇOK TEHLİKELİ BİR DİL..."

"Gençlik eylemleri ister sağdan, ister soldan... İslamcı, Atatürkçü, liberal...Hangisi olursa, olsun. Gençlik eylemlerinde şiddete başvurulmadığı sürece, onları kışkırtmamak, onların anlayışlı bir yönetimle karşı karşıya olduklarını düşünmelerini sağlamak ve onlara kıymamak... Hele de 'Başları ezilmelidir' lafı çok vahimdir" diyen Taha Akyol, Anayasa'nın 34'üncü maddesini hatırlatarak Boğaziçi gözaltılarına tepki gösterdi: 

"'Devletin gücünü sınamayın' dili, çok tehlikeli. Bu dil, 28 Şubat'a ait. Bu söz çok vahim.  Anayasa'nın 34. maddesinden bir cümle okuyacağım: Herkes, önceden izin almadan silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir. Nokta."

Mustafa Karaalioğlu da aynı maddeyi yineleyerek "'Anayasa'daki toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı'nı sorguluyor olmak... Bu hakkın varlığını sorguluyor olmak, bizim demokrasimiz açısından fevkalade kaygı verici bir durum" yorumunda bulundu. 

MELİH BULU İSTİFA EDER Mİ?

Karaalioğlu, Melih Bulu'nun istifası ile ilgili de şunları kaydetti: "Öğrenciler, Melih Bulu'ya 'istifa etsin' çağrısında bulundu. Fakat istifa etmeye kalkarsa başına gelecekler, şu an başına gelenlerden aşağı olmaz. Kim bilir ne derler? Sayın rektörün öyle bir açmazı da olabilir."

Akyol da istifa ile ilgili "Boğaziçi Üniversitesi rektörü istifa eder mi? İstifa etme serbestisinin olduğunu düşünmüyorum. Bu normal bir atama olsaydı, belki istifa ederdi" değerlendirmesi yaptı. 

Türkiye'deki ekonomik tabloya da vurgu yapan Akyol "Daron Acemoğlu'nun 2014'te bir açıklaması vardı. Diyordu ki: 'Türkiye, 2010 yılından itibaren verimlilik artmadan sadece kamu harcamaları ile büyüyor. Bunun sonu iyi değildir.' Ve tam Acemoğlu'nun dediği gibi oldu" dedi.

"HÜKÜMET BUNA YAKLAŞMAYACAK"

"Yerli, milli, hamasi, iç ve dış güçler temalı bir Anayasa paketi girişimi bekliyorum. Öbür türlü neyi değiştirirseniz, değiştirin... Türkiye'yi demokratikleştirmeniz lazım. Ve hükümet buna yaklaşmayacak" diye Karaalioğlu da Erdoğan'ın sözlerine vurgu yaptı:

"Türkiye'de şöyle bir tablo var: Ekonomimiz iyi durumda değil, sosyal barışımız her geçen gün kötüleşiyor. Erdoğan, bakanlar toplantısı sonrasında yaptığı konuşmanın neredeyse tamamında farklı fikir ve görüşlerle uğraşıyor, böyle bitiriyor."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (10)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
10 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN