Ağzınıza Bir Kaşık Atın Mucize Tanık Olun! Hipertansiyonum Bir Türlü Düşmüyor Diyenlere Müjde

Ağzınıza Bir Kaşık Atın Mucize Tanık Olun! Hipertansiyonum Bir Türlü Düşmüyor Diyenlere Müjde

Ülkemizde ve Dünyada çoğu kişi de hipertansiyon hastalığından muzdarip. Hayat standardını önemli ölçüde etkileyen ve halk arasında yüksek tansiyon olarak adlandırılan hipertansiyonla başa çıkmak için ne yapmalıyız?

Kalp hastalığı şu anda dünyada önde gelen ölüm nedenidir. Hipertansiyon (yüksek tansiyon), yüksek kolesterol ve diğer birçok faktör nedeniyle , günümüzde giderek daha fazla insan kalp hastalığından muzdariptir. Ancak kronik ilaçlar dışında, yüksek tansiyon, kolesterol ve diğer nedenlerin olasılığını veya şiddetini azaltmak için başka ne gibi önleyici tedbirler alabiliriz?

Sızma zeytinyağında (EVOO) bulunan polifenoller, aradığınız cevaptır. Bunlar hipertansiyonu önlemeyecek veya tedavi etmeyecek olsa da, kesinlikle onu azaltmaya yardımcı olabilirler. Sızma zeytinyağı bu sağlık yararlarını içermezler, daha çok fenolik bileşenleri içerirler. Bu nedenle polifenolleri yüksek zeytinyağlarını satın almak çok önemlidir, aksi takdirde sadece zeytinyağı kullanmış olursunuz. Hipertansiyon "sessiz bir katil" olarak kabul edilir, çünkü çoğu zaman farkına bile varmadan zarar verir.

dbipfw0ao5vuyang-637069089427557896.jpg

POLİFENOLLER NEDİR VE HİPERTANSİYONA NASIL FAYDA SAĞLAYABİLİRLER?

Polifenoller, zeytinyağında doğal olarak bulunan ikincil metabolitlerdir. Araştırmalar, bu zeytin fenollerinin önemli antioksidatif özelliklere sahip olduğunu, yani arter sağlığı için gerçekten iyi olduklarını gösteriyor. Bunlar harika bilimsel nedenler, ama aslında ne anlama geliyor? Başka bir deyişle, çalışmalar zeytinlerde bulunan polifenollerin sağlıklı moleküllerin mevcudiyetini artırabileceğini göstermektedir.

GÜNDE NE KADAR POLİFENOL TÜKETMELİYİZ?

Her şey vücudunuzun besinleri ne kadar iyi emdiğine bağlıdır. Polifenoller sadece arter sağlığı için harika değildir. Yaşlanma karşıtı da dahil olmak üzere polifenollerle bağlantılı çok sayıda başka sağlık yararı vardır. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, ilaç açısından da bir takım faydalar göstermiştir. Açık konuşalım, bu ilaçlarınızı bırakmanız gerektiği veya polifenollerin kalp hastalığını iyileştirdiği anlamına gelmez. Bu, polifenollerin ne kadar faydalı olduğunun ve onları özellikle sızma zeytinyağı yoluyla neden diyetinize dahil etmeniz gerektiğinin bir göstergesidir.

Bu çalışmadaki en önemli bulgu, günde yaklaşık 40 gram zeytinyağının günlük kullanımının, daha önce stabil bir ilaç dozu alan hipertansif hastalarda tansiyon ilacı dozunu yaklaşık %50 oranında önemli ölçüde azalttığıdır. Bilim adamları, çalışmaların yüksek tansiyondan muzdarip kişilerin, sadece fenol açısından zengin gıdalar, özellikle de sızma zeytinyağı tüketerek ilaç dozlarını azaltabileceğini gösterdiğini söylüyorlar. Öyle ki son yıllarda hemen herkesin kullandığı sosyal medyalardan biri olan Twitter' da sıkı takipçisi olan Doç. Dr. Muhammed Keskin dün paylaştığı bir tiwitte de zeytinyağının yüksek tansiyonu düşürdüğünü belirtti. İşte Doç. Dr. Muhammed Keskin' in o paylaşımı;

basliksiz-11.jpg

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN