Ameliyat olmayı düşünüyorsanız burun dolgusu yaptırmayın

Ameliyat olmayı düşünüyorsanız burun dolgusu yaptırmayın

Estetik ve güzellik merkezlerinde müşterilere ameliyatsız burun estetiği adı altında sunulan burun dolgusu işlemi ameliyat olmayı düşünenler için risk oluşturuyor. Doç. Dr. Erkan Soylu, burun dolgusunda kullanılan malzemenin 6 ay ile bir yıl arasında kendiliğinden eridiğini söyleyerek işlemin tekrarı halinde burunda kalıcı zararlara sebebiyet verebileceğini söyledi.

Türkiye'de son günlerde kadınlar ve erkekler arasında çok tercih edilen estetik operasyonu ameliyatsız burun estetiği olarak bilinen burun dolgusu işlemi. Burnu şekillendirmede çok popüler bir tedavi haline gelen burun dolgusu estetik avantaj gibi görünse de beraberinde bazı riskleri taşıyor.

AMELİYAT OLMAYI DÜŞÜNENLERE ÖNERİLMİYOR

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. Erkan Soylu; burun dolgusuyla ilgili merak edilen sorulara cevap verdi.

Soylu, "Burun dolgusu, genellikle burun sırtındaki kemeri düz hale getirmek için, burun köküne ve burun ucuna çeşitli maddelerin enjekte edilmesidir. Günümüzde dolgu materyali olarak genellikle hyaluronik asit kullanılmaktadır. Yaklaşık 6 ay ile bir yıl içinde kendiliğinden erimektedir. Ard arda tekrarlandığında bir kısmı kalıcı olabilmektedir. Nitekim biz daha önce dolgu yapılmış hastaları ameliyat ettiğimizde bir kısım dolgunun örneğin iki yıldır erimediği ve kaldığını görebilmekteyiz." ifadelerini kullandı.

burun-ameliyat.jpg

Birçok hastanın burun dolgusu işlemini önerir misiniz şeklinde sorular sorduğuna dikkat çeken Soylu, burun ameliyatı olmayı düşünen hastalara işlemi önermediklerini söyledi.

Soylu şu ifadeleri kullandı:

"Şunu söylemem gerekir ki ileride burun ameliyatı olmayı düşünen hastalara ben burun dolgusu önermiyorum. Çünkü dolgu burun cildini genişletip büyütür ve kalitesini bozar. Ayrıca Burnu büyük olan hastalara da önermiyorum çünkü dolgu burnu büyüten bir işlemdir. Buruna bir şey doldurulmaktadır ve bu da burnu büyütecektir.

Burnu küçük olan ve ileride ameliyat olmayı hiç düşünmeyen veya ameliyat olmasının önünde tıbbi bir engeli olan hastalarda burun dolgusu önerilebilir. Örneğin herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle anestezi alamayacak olanlar, kanama pıhtılaşma bozukluğu olanlar veya ameliyattan çok korkanlar, eğer burunları büyük değilse dilerlerse dolgu yaptırabilirler. Elbette dolgunun da kendine özgü riskleri vardır ve yaptıran hastalarımızın uygun yerlerde ve medikal estetik yapma yetkisi olan hekimlerde yaptırmaları ve merdiven altı diye tabir edilen yerlere rağbet etmemelerini öneririm.

Peki burun dolgusu yaptırmış olan hastalar ameliyat olabilir mi?

Elbette ki dolgudan sonra ameliyat olunabilir. Ancak daha önce de dediğim gibi ameliyat olmayı düşünen hastaların dolgu yaptırmaması iyi bir sonuç için daha iyi olacaktır. Biz dolgulu hastaların dolgusunu ameliyat sırasında boşaltıp ameliyatımızı tamamlamaktayız. Bana dolgusu olan hastalar ameliyat öncesinde dolgumu eritmeli miyim diye sormaktadırlar, ben gerekli görmüyorum, çünkü ameliyat esnasında zaten tamamını boşaltıyorum.

Sonuç olarak, dolgu daha çok burun ameliyatı için durumu elvermeyen veya ameliyat olmayı düşünmeyen hastalar içindir. Ameliyat olmayı düşünen hastalar için burun dolgusu tavsiye etmiyorum" dedi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN