Anksiyete meğer vücudumuzdaki bu sistemi darmadağın yapıyormuş! 'Roma IV' çalışmasından çarpıcı sonuçlar çıktı

Anksiyete meğer vücudumuzdaki bu sistemi darmadağın yapıyormuş! 'Roma IV' çalışmasından çarpıcı sonuçlar çıktı

Dünya genelinde çeşitli ülkelerde yapılan bilimsel çalışma, anksiyete ve depresyonun beden sağlığında özellikle bir bölgede hasara neden olduğunu ortaya koydu. Hafif, orta veya şiddetli biçimde ortaya çıkabilen fiziksel ve duygusal anksiyete belirtiler ise şöyle...

Roma Vakfı tarafından, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 33 ülkede bilimsel bir çalışma yapıldı. Çalışmada bağırsak ve sindirim sistemi hastalıklarının dünyada görülme sıklığının psikolojik sonuçları ele alındı. 'Roma IV' adlı çalışma; endişe, stres, mutluluk, huzursuzluk gibi belirtilerle kendini gösteren anksiyete, depresyon gibi duygudurum bozukluklarının, sindirim sistemi üzerinde etkili olduğunu gösterdi.

ANKSİYETE, SİNDİRİM SİSTEMİNİ BOZUYOR

Fonksiyonel gastrointestinal (Sindirim sistemi hastalıkları) olarak adlandırılan hastalıklar, sindirim sistemi işlev bozukluklarını ifade eden bir grup sağlık problemlerini kapsıyor. Bu hastalıklar arasında irritabl bağırsak sendromu (IBS), fonksiyonel dispepsi, irritabl bağırsak hastalığı (İBH) ve reflü hastalıkları yer alıyor.

Yapılan araştırma, fonksiyonel sindirim sistemi hastalıklarıyla anksiyete arasında sık sık bir etkileşim olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmaya göre irritabl bağırsak sendromu, fonksiyonel hazımsızlık (dispepsi), gastroözofageal reflü hastalığı gibi bağırsak ve sindirim sistemi hastalıkları, anksiyete düzeylerini artırabiliyor ve aynı şekilde anksiyete, sindirim sistemi şikayetlerini şiddetlendirebilir.

TÜRKİYE, SOMATİZASYON'DA DÜNYADA İLK SIRADA

Gazete Kadıköy'den Simge Kansu'nun haberine göre, 33 ülkede, 6 kıtadan, yaklaşık 73 bin erişkin kişi ile yüz yüze ve internet üzerinden yapılan Roma IV Çalışması'nın sonucuna göre, Türkiye yüzde 54 oranıyla Mısır'dan sonra en çok anksiyete, depresyon ve somatizasyon görülen ülkeler içinde dünya sıralamasında ikinci olarak yer aldı. Bu oran Mısır'da yüzde 60 ile en yüksek, Hollanda'da ise yüzde 27 ile en düşük seviyede. Türkiye, tek başına somatizasyon ile dünyada ilk sırada.

ANKSİYETE BELİRTİLERİ

* Gergin, huzursuz ve endişeli hissetmek

* Kalp çarpıntısı ve hızlı nefes alma

* Soğuk soğuk terleme

* Midede karıncalanma hissi

* Konsantre olmakta güçlük

* Karamsarlığın hakim olması

* Uyku sorunları yaşamak

* Yaklaşan bir tehlike ve panik duygusuna bağlı korku içinde olmak

* Gastrointestinal rahatsızlıkların (mide ve bağırsak enfeksiyonları) ortaya çıkması

* Bir durumu tekrar tekrar düşünmek (ruminasyon)

* Mide bulantısı

DEPRESYON BELİRTİLERİ NELER?

* Sürekli olarak umutsuz, karamsar, mutsuz ve üzüntülü olma hali

* Özgüven kaybı

* Hayattan zevk alamama

* Kendini değersiz ve suçlu hissetme

* Kilo kaybı veya artışı

* Cinsel istekte azalma

* Enerji düşüklüğü

* Başkalarına karşı sinirli ve hoşgörüden yoksun olma

* Eskiden mutlu eden durumlara karşı ilgi kaybı

* Uykusuzluk ya da fazla uyuma isteği içeren uyku bozukluğu

* İntihar gibi kendisine zarar verme düşüncelerine sahip olma

* Karar vermede güçlük yaşama

* Kaygı bozukluğu yaşama

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN