HDP'li Kemalbay: HPV aşısı ücretsiz olmalı

HDP'li Kemalbay: HPV aşısı ücretsiz olmalı

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, HPV’ye bağlı gelişen kanserlerin önlemek amacıyla HPV aşısının Ulusal Aşı Programı’na eklenmesi için kanun teklifi verdi.

HPV’ye (Human papillomavirus) bağlı gelişen kanserlerin önlemek amacıyla HPV aşısının Ulusal Aşı Programı’na eklenmesi için kanun teklifi veren HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, teklifin gerekçesi olarak sağlık ve sosyal güvenlik haklarının Anayasa ile koruma altına alındığını hatırlattı.

'EŞİT, PARASIZ VE ULAŞILABİLİR SAĞLIK İÇİN ADIMLAR ATILMALI'

Umumi Hıfzıssıhha Kanununda değişiklik yapılmasını isteyen Kemalbay şu sözleri kaydetti:

''HPV aşısının düzenli bir şekilde uygulandığı gelişmiş ülkelerden toplanan veriler, aşının 15-19 yaş arası genç kadınlarda HPV enfeksiyonu yüzde 83 azalttığı, ayrıca aşı sayesinde 20 24yaş arası kadınlarda enfeksiyon oranının yüzde 66 düştüğü belirtiliyor. Koruyuculuğunun yüzde yüze yakın olduğu bilinen, güncel yayınlarda HPV aşısı, 2006-2020 yılları arasında 100’den fazla ülkenin ulusal aşı programına girmişken, Türkiye’de ise üç doz olarak yapılması gereken HPV virüsü aşısı 2 bin 85 lira karşılığı yapılmakta, asgari ücretin neredeyse 3/4’ü fiyatına satılan aşının maddi külfeti sebebiyle birçok insan devletin yükümlülüğü olan eşit, parasız ve ulaşılabilir sağlık hakkına erişmekte güçlük yaşamaktadır.

BU AŞI SAYESİNDE KANSERİ ÖNLEMEK MÜMKÜN

ssaa.jpg

Yapılacak aşıyla bir sürü kanser çeşidinin önüne geçilebilecekken aşılamayı bir maliyet olarak gören iktidar milletvekilleri 15 yıldır ücretli olarak satılan aşı hakkında 'maliyetine bakmamız lazım' ve 'beklesinler biraz' gibi ifadeleri kullanmaktadırlar. Halbuki kamusal sağlık hizmetlerinin etkili ve önleyici bir yaklaşımla sunulması, HPV aşısının ulusal aşı programına alınmasıyla daha az maliyetle kanser hastalığı önlenebilecek ve birçok kişinin yaşam hakkı daha etkili bir şekilde korunmuş olacaktır. Sağlık ve sosyal güvenlik hakları Anayasa ile koruma altına alınmış ve devlete sorumluluk yüklemiştir. HPV’ye bağlı gelişen kanserlerden aşı ile korunmak mümkündür. Bu nedenle öncelikli olarak kız çocuklarının 9-14 yaş aralığında aşılanmaları, halihazırda yürütülen ulusal taramanın yanında HPV aşılarının LGBTİ+’lar dahil olmak üzere herkes için ulaşılabilir şekilde ücretsiz olarak ulusal aşı programına eklenmesi ve önlenebilir hastalıkların ve ölümlerin önüne geçilmesi için gerekli adımlar atılmalıdır.''

TÜRKİYE'DE AŞININ BİR DOZU 700 LİRA

Araştırmalara göre, HPV aşılama programı 450 kanseri ve 17.200 kanser oluşumunu engelledi. Aşının ne kadar koruyuculuk sağladığı ya da bir noktada tekrar bir doz uygulanıp uygulanmaması gerektiğine dair tartışmalar ise sürmekte ve rahim ağzı kanseri vakalarının yüzde 99'unda HPV bulunuyor. Şimdiye kadar tespit edilen 100 çeşit HPV virüs türü var.

Bianet'te yer alan habere göre, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) rahim ağzı kanserini ortadan kaldırma çabaları kapsamında 100 ülkede aşılama programı uygulanmakta ve Türkiye'de de HPV aşısının ücretsiz uygulanması için kampanyalar yürütülüyor. HPV aşısının Türkiye'de ulusal aşı programına dahil edilmesi Meclis gündemine taşınmıştı. Aşının bir dozu Türkiye'de 700 TL civarında. Üç doz yapılması gereken aşının toplam maliyeti böylece 2 bin lirayı geçiyor.

İNGİLTERE’DE AŞI ÜCRETSİZ

İngiltere'de 11-13 yaş arasındaki kız çocuklarına aşı ücretsiz uygulanıyor. 2019 yılından beri aşı erkek çocuklarına da uygulanmakta.

HPV NEDİR?

HPV, benzer tipteki bir grup virüse verilen isimdir. Virüsün adı Human Papillomavirus olarak literatüre geçmiştir. HPV, en sık karşılaşılan cinsel yolla bulaşan virüsler arasındadır. Bu virüsün 100’den fazla türü bulunur. Bazı türleri siğil yaparken, bazı türleri rahim ağzı kanserine yol açabilir. Rahim ağzı kanseri vakalarının yüzde 99’unda HPV bulunmuştur. Ayrıca virüsün başka bazı kanserlere yol açtığı da bilinmektedir.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN