Kurban Bayramı'nın hemen öncesinde uzmanı uyardı: Dinlenmemiş et kalp krizine götürüyor

Kurban Bayramı'nın hemen öncesinde uzmanı uyardı: Dinlenmemiş et kalp krizine götürüyor

Kurban Bayramı'nın hemen öncesinde Kardiyoloji Uzmanı Tokgöz'den kalp ve diyabet hastalarına uyarılar geldi. Dinlendirilmemiş etin sindiriminin zor olmasının kalbi yormasının yanında pıhtılaşma hormonlarını da harekete geçirdiğini vurguladı. Kalp krizi riskine dikkat çekti.

Kurban Bayramı'na günler kala uzmanlar uyarılarına devam ediyor. Bayram'da yoğunlaşan kırmızı et tüketimi ile ağır yemekler kalbi risk altında bırakıyor. SBÜ Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Uz. Dr. Hacer Ceren Tokgöz, ağır yemeklerin kalbi hızlandırdığını ve tansiyonu yükselttiğini vurgulayarak sindirimi zor olduğunda çeşitli pıhtılaşma hormonlarının da salgılanmasını sağladığını aktardı. Bunun da kalp krizi zemini oluşturduğunu belirten Tokgöz, kalp hastalarına önemli uyarılarda bulundu.

tokgoz.jpg
Uz. Dr. Hacer Ceren Tokgöz

'DİNLENMEMİŞ ET KALBİ YORUYOR'

Bayram telaşıyla öğün atlamalarına dikkat edilmesini öneren Uz. Dr. Hacer Ceren Tokgöz, “Kahvaltı öğünü özellikle atlanmamalı, kurban kesme telaşıyla hastalarımız bunu atlayabiliyorlar. Kahvaltıda özellikle normal kahvaltı öğününün yanında kavurma tüketimi artabiliyor. Fakat etin dinlenmemiş olması ve dinlenmeden pişirilmesi, sert olmasına, pişmede zorluk yaşanmasına sebebiyet veriyor. Bu da sindirimin zor olmasına neden oluyor ve kalbi daha fazla yorabiliyor. Onun haricinde hastalara normalde haftada iki kez et tüketimini öneriyoruz. Çünkü et beslenmemiz için gerekli bir öğe. Özellikle magnezyum, demir, B12 vitamini, A vitamini, B1 vitamini ve L-Karnitin’den zengin bir besin. Fakat bunu ölçülü tüketmeyi öneriyoruz. Hastaların da özellikle haftada 2 gün kuralına riayet etmesini ve aşırı et tüketiminden kaçınmasını öneriyoruz bu dönemde” dedi.

HAŞLAMA VE IZAGARA ÖNERİSİ

Eti pişirme şeklinin besin değerlerini de etkilediğini hatırlatan Uz. Dr. Tokgöz, “Etin pişme şekli de önemli. Az pişmiş ya da pişmemiş et tüketilmemesini, ya da çok pişmiş etin de özellikle vitamin bakımından fakir olabileceğini, bu nedenle eti dozunda pişirmek gerektiğini öneriyorum. Kızartma ve kavurmadan ziyade haşlama ve ızgara olmasını öneriyoruz özellikle. Kurban Bayramı’nda özellikle tuz tüketiminin arttığı da gözlemleniyor. Kavurma yaparken tuzu fazla kullanabiliyoruz. Bu dönemde tansiyon yüksekliği meydana gelebiliyor, felç ve beyin kanaması riskinde artış olabiliyor. Günlük 5 gram yani bir buçuk çay kaşığı ya da bir silme tatlı kaşığından fazla tuz tüketimini önermiyoruz. Yine hastalarımızın bu dönemde kalp yetmezliği ve böbrek hastalıkları dışında sıvı kısıtlaması yok ise, 2 buçuk litre sıvı tüketmesini özellikle öneriyoruz” diye konuştu.

'ŞEKER VE TATLIDAN UZAK DURUN'

Bayram ziyaretlerinde ikram edilen yiyeceklere de dikkat çeken Uz. Dr. Tokgöz, “Bayramda çay ve kahve ikramı olduğu için tüketimi artmaktadır. Bunun da kalbi hızlandırıp ritim bozukluğuna neden olabileceği göz önünde bulundurularak özellikle kalp hastalarının kaçınmasını öneriyoruz. Bizim kalp hastalarımız özellikle diyabetin eşlik ettiği hastalar. Diyabet hastaları kesinlikle şeker ve tatlılardan kaçınmalı. Bunun yerine sütlü tatlıları ve meyveli tatlıları tercih etmelerini öneriyoruz” diye konuştu.

'AĞIR YEMEK KALBİ ZORLUYOR'

Bayramı sağlıklı bir şekilde geçirebilmek için kalp hastalarına tavsiyelerde bulunan Uz. Dr. Hacer Ceren Tokgöz, “Hastaların özellikle ağır yemekten kaçınması gerekiyor. Çünkü ağır yemek kalbi hızlandırıyor, tansiyonu yükseltiyor ve sindirimi zor olduğu zaman çeşitli pıhtılaşma hormonlarının da salgılanmasını sağlayarak kalp krizine bir zemin oluşturuyor. Bu nedenle özellikle ağır yemekten kaçınılmalı, fazla yenilmemeli. Haftada 2 kereden fazla kırmızı et tüketiminden kaçınılmalı. Hastalara fiziksel aktivitelerine Kurban Bayramı’nda da devam etmelerini, yürüyüşler yapmalarını öneriyoruz” dedi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN