Sivilce sorunu kökten çözülüyor: Bakteriler, bu yönteme karşı koyamıyor! İlk işaretler umut verici

Sivilce sorunu kökten çözülüyor: Bakteriler, bu yönteme karşı koyamıyor! İlk işaretler umut verici

Ciltteki yağ oranının artması, hormonal değişiklikler ve yanlış beslenme gibi nedenlerle sivilce oluşumu kaçınılmaz hale gelebilir. Bilim insanların yeni geliştirdiği yöntemle, sivilce sorunu tarihe karışabilir. İşte, sivilceleri kökünden kazıyacak yöntem...

Mikroskobik zarfların içinde cilde sürülebilecek antibakteriyel bir bileşik, akne vulgaris rahatsızlığından mustarip yüz milyonlarca kişiye rahatlama sağlayabilir.

Cilt altındaki yağ bezlerinin fonksiyonun bozulması ve 'cutibacterium aknes' adı verilen bir cilt bakterisinin aşırı çoğalmasının neden olduğu bu durum, ciltte klasik sivilceli görünüme yol açıyor.

SİVİLCEYİ KÖKÜNDEN KURUTACAK FORMÜL BULUNMUŞ OLABİLİR

Sivilce tedavisi için halihazırda pek çok yöntem uygulanıyor. Cilt yağlarını azaltan antibiyotikler veya hormon düzenleyiciler de bunların arasında. Ancak söz konusu yöntemlerin çoğunun yan etkileri var ve bir süre sonra bakteriler bunlara da uyum sağlayabiliyor.

Independent Türkçe'den Çağla Üren'in haberine göre, hjakemli bilimsel dergi Nanoscale'de yayımlanan yeni araştırmada bilim insanları, antibakteriyel bir madde olan narasine dayanan yeni bir tedavi geliştirdi.

Çiftlik hayvanları ve kümes hayvanlarında enfeksiyonları önlemek için yaygın kullanılan narasin, 'cutibacterium aknes'in henüz direnç geliştirmediği bir tedavi yöntemi olma potansiyeline sahip.

DAHA DERİNLERE NÜFUZ ETME ÖZELLİĞİ VAR

Güney Avustralya Üniversitesi, Adelaide Üniversitesi ve Fransa'daki Aix-Marseille Üniversitesi'nden araştırmacıların yeni deneyinde bu maddenin laboratuvar koşullarında hedef patojene karşı etkili olduğu gösterildi.

Dahası ekip, bu maddeyi cilde nanoparçacık teknolojisiyle dağıtmanın tedaviyi önemli ölçüde daha etkili hale getirdiğini ortaya koydu. Ekip, narasini nano-miseller adı verilen ve saç telinden bin kat daha ince olan kapsül şeklindeki moleküllere sardı.

Bu kapsüller yalnızca suyla karıştırıldığında cilde nüfuz edebiliyor. Araştırmacılara göre kapsüller, diğer cilt uygulamalarına kıyasla daha derinlere nüfuz etme özelliğine de sahip.

İLK İŞARETLER UMUT VERİCİ

Güney Avustralya Üniversitesi'nden farmasötik uzmanı Sanjay Garg, "Cilt katmanlarına nüfuz edemeyen diğer bileşik solüsyonlarının aksine bu kapsül, narasinin sivilceli hedef bölgelere iletilmesinde etkili oldu" diyor.

Bir sonraki adım, yeni tedavinin insanlar üzerinde denenmesi olacak. Ancak ilk işaretler umut verici.

Ekibe göre narasin nanoparçacık jeli, 'cutibacterium aknes'in gizlendiği yerin derinliklerine dalabilir ve bakterilere çok daha fazla zarar verebilir.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN