Vücudunuzda halsizlik, yorgunluk ve unutkanlık varsa dikkat! Bir kez bile tüketenin enerjisi fulleniyor: Tek dermanı bunda

Vücudunuzda halsizlik, yorgunluk ve unutkanlık varsa dikkat! Bir kez bile tüketenin enerjisi fulleniyor: Tek dermanı bunda

Her gün yorgun olarak mı yataktan kalkıyorsunuz? Kolunuzu kaldırmaya mecaliniz mi yok? Yorgunluk belirtisi vücudunuzdaki vitamin eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. İşte bütün detaylar haberimizde...

Yorgunluk, genel olarak halsiz hissetme, aktiviteden kaçınma ve performansta bozulma şeklinde tarif edilebilir. Hem fiziksel hem de psikolojik nedenleri vardır. Yorgunluk tek başına bir hastalık olarak kabul edilmez, ancak pek çok hastalığın habercisi ve belirtisi olabilir. Toplumda çok yaygın görülen bir şikâyettir. Peki yorgunluğun vücuttaki hangi vitamin eksikliğinden kaynaklandığını biliyor musunuz?

Farkında olmadan, daha fazla insan beklediğinden daha fazla folik asit eksikliği yaşıyor. Bu eksiklik yorgunluğa ve zayıf bir bağışıklık sistemine yol açar. Folik asit birçok sağlıklı gıdada bulunabilir, ancak bu gıdaların hazırlanma şekli, o folik asidin gerçekte ne kadarının alındığını etkileyebilir. Sonuç? Folik asit eksikliği. Folik asit genellikle belirli sebze türlerini pişirirken kaybolur.

folik-asit.jpeg

VÜCUDUNUZDA HALSİZLİK, YORGUNLUK VE UNUTKANLIK VARSA DİKKAT! BİR KEZ BİLE TÜKETENİN ENERJİSİ FULLENİYOR: TEK DERMANI BUNDA

Vücut, B11 vitamini olarak da bilinen folik asidi oluşturamaz veya depolayamaz. Yeterince almazsanız, folik asit eksikliği geliştirmeniz sadece birkaç ay sürer. Araştırmalar, nüfusun yüzde 10-25'inin folik asit eksikliğine sahip olduğunu göstermiştir.

FOLİK ASİDİN FAYDALARI

Vitamine sadece sağlıklı bir bağışıklık sistemi için değil, aynı zamanda sinir sistemimiz için de ihtiyacımız var. Folik asit ayrıca kırmızı kan hücrelerinin üretimini teşvik eder ve kanınızdaki homosistein (amino asit) seviyesini düşürür. Kandaki yüksek homosistein seviyesi ile kardiyovasküler hastalık riski daha fazladır. Son olarak, B11 vitamini hafızayı ve konsantrasyonu geliştirir ve yorgunluğu azaltır.

SAVUNMASIZ VİTAMİN

C vitamini ile birlikte folik asit en savunmasız vitaminlerden biridir. Bu vitaminleri içeren sebzelerin hazırlanması sırasında yüzde 30 ila 80 oranında kayıp olabilmektedir. Folik asidin azalması, sebzeler ince kıyıldığında da meydana gelir. Sebzeleri ne kadar ince keserseniz, vitaminlerin kaçması o kadar kolay olur.

shutterstock-794228470.jpg

BELİRTİLER

İnsanların bilmesi gereken birkaç folik asit eksikliği belirteci vardır. Belirteçlerden bazıları iştah azalması, anemi, kilo kaybı, yorgunluk, bağırsak bozuklukları ve hatta depresyondur. Bu semptomları tanıyorsanız, doktorunuzla randevu aldığınızdan emin olun. Doktor, folik asit eksikliğiniz olup olmadığını veya başka bir şey olup olmadığını belirlemek için basit bir kan testi yapabilir.

İpuçları

  • Sebzelerdeki vitaminlerin en büyük düşmanı sudur. Dilimlenmiş sebzeleri asla suya batırmayın.
  • Hazırlama sırasında mümkün olduğunca az su veya buhar kullanın. Bu şekilde en az vitamin kaybı olur.
  • Önceden kesilmiş sebzeler alıyor musunuz? O zaman tarihe dikkat edin. Ne kadar taze, o kadar iyi.
  • Açık bir poşet sebzeyi buzdolabında çok uzun süre bırakmayın.
  • Fırınlanmış patatesleri kabukları çıkarılmış olarak pişirin. Araştırmalar, soyulmuş patateslerin vitaminleri daha uzun süre koruduğunu gösteriyor.
  • Pişirme sıvısından bir sos veya sos yapın. Suda kaçan vitaminler bu şekilde tutulabilir.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN