Yüksek tansiyonu olan bol bol yesin! Damarları açıyor, tansiyonu dizginliyor: Her derde deva o meyve...

Yüksek tansiyonu olan bol bol yesin! Damarları açıyor, tansiyonu dizginliyor: Her derde deva o meyve...

Pek çoğumuzun sadece yaprak sarması ve aşurede denk gelip ne olduğunu bile bilmeden yediği kuş üzümü, mucize besin çıktı. Yüksek tansiyonun devası olarak görülen kuş üzümünün faydası sadece yüksek tansiyona karşı da değil, mucize meyve damar tıkanıklığına karşı da kalp sağlığınızı koruyor. Yüksek tansiyona ne iyi gelir? Tansiyon düşüren meyveler nelerdir? gibi soruların cevabı burada...

Bilim insanları kalp sağlığını koruyan ve insan ömrünü uzatan besinleri araştırmaya devam ediyor. Bu besinlerden birinin de kuş üzümü olduğu ortaya çıktı.

Siyah frenk üzümü olarak da anılan kuş üzümü ülkemizde genellikle yaprak sarması, iç pilav, aşure gibi geleneksel yemek ve tatlılarda kullanılıyor. İngilizcesi "black currant" olarak geçen meyvenin latince ismi ise Ribes Nigrum.

kus-uzumu-faydalari.jpg

Bilim insanları bizim pabucunu dama attığımız bu besinin mucizevi faydalarını ortaya koydu. Uzmanlar, bu meyvenin kan dolaşımını yüzde 45 oranında artırarak damar tıkanıklığına karşı savaştığını fark etti.

Kurusunu aşure, zerde, iç pilav, dolma, sarma gibi yemeklerde kullanıp faydasını hiç düşünmediğimiz kuş üzümü müthiş bir tansiyon düşmanı. Peki kuş üzümü tam olarak nelere karşı şifalı? Kuş üzümünün kalp sağlığına etkileri neler? Kuş üzümünün faydaları nelerdir?

kus-uzumu-kurusu.jpg

TANSİYONUN İLACI KUŞ ÜZÜMÜ

Chichester Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mark Willems, Yeni Zelanda kuş üzümünden elde edilen CurraNZ özütünün kalp sağlığı ve tansiyon üzerindeki etkilerini inceledi.

CurraNZ, çok yüksek antosiyanin seviyesine sahip olan Yeni Zelanda kara kuş üzümünden yapılan doğal kaynaklı bir sağlık ve fitness gıda takviyesinin ticari adı. Fitness yapanlar için satılan bu besin takviyesi spor sonrası kasların iyileşmesini hızlandırmak, yorgunluğu azaltmak, dayanıklılığı artırmak, yağ yakmaya yardımcı olmak amacıyla tüketiliyor.

kus-uzumu-sifasi.jpg

Egzersiz Fizyolojisi Profesörü Mark Willems'e göre, bu gıda takviyesi bir haftalık kullanımla bile genel kan dolaşımı için düzenleyici etkileri görülebiliyor. Meyve, düzenli kullanımla vücudun saatini 10 yıl geriye döndürmeye yardımcı olabilir.

profesor-mark-willems.jpg
Egzersiz Fizyolojisi Profesörü Mark Willems

2013'ten beri Yeni Zelanda siyah frenk üzümü (kuş üzümü) özünden elde edilen CurraNZ adlı takviyenin etkileri üzerine çalışan Willems bu çalışmasıyla bir de ödül aldı. Takviye, Avrupa Sporcu Beslenmesi İttifakı Ödülleri 2021 yılında En İyi Spor Beslenme Ürünü dalında birincilik ödülünü kazandı.

kus-uzumu-siyah-frenk-uzumu.jpg

ŞİFALI BİLEŞEN DEPOSU: KUŞ ÜZÜMÜ


Chichester Üniversitesi'nde yürütülen çalışma, kuş üzümünün kardiyovasküler sağlık için faydaları hakkında önemli sonuçlara ulaştı. Araştırmacılar, kuş üzümü özü takviyesi (CurraNZ) alımının, kas kasılması sırasında ana arter kan akışını yüzde 45'e kadar artırdığını gözlemledi. Klinik olarak belirgin sonuçlar ise dört ila yedi gün arasında gözlendi.

new-zealand-black-currant-kus-uzumu3.jpg


Kuş üzümü özünün kan akışını teşvik edici etkileri, büyük oranda arterleri genişleten ve böylece kaslara, dokulara ve diğer hayati organlara kan akışını artıran antosiyaninlere bağlanıyor. Kuş üzümü antosiyanin içeren meyveler içinde en başta geliyor. Çok yüksek antosiyanin içeren Yeni Zelanda siyah kuş üzümünden elde edilen ekstraktın ise kalp ve damar sağlığı üzerinde hem çok hızlı hem de büyük çapta etkisi olduğu görülüyor.

kus-uzumu-5.jpg

Kuş üzümü, antosiyaninin yanı sıra hipertansiyon ve kardiyovasküler sağlık için bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları olan potasyum ve linolenik asit bakımından da zengin bir içeriğe sahip.
Potasyum kan basıncını düşürebilirken, GLA kalpteki hücrelerin hasara direnmesine yardımcı oluyor ve kan damarlarındaki trombosit kümelenmesini yavaşlatıyor.

kus-uzumu-ribes-nigrum.jpg

HASTALANMADAN KULLANIN

"Kuş üzümü bileşikleri kan damarlarını daha sağlıklı ve genç yapıyor" diyen Profesör Willems, kuş üzümü özünün kullanımının kolay olması sebebiyle damarlarımız üzerinde şifalı bir etki sağlamanın yanı sıra koruyucu hekimlik unsuru olarak da kayda değer bir etkisi olabileceğini dile getirdi.

kus-uzumu-4.jpg

Profesör Willems'in araştırması, hipertansif hastalarda yüksek tansiyonu düşürmek için siyah frenk üzümü (kuş üzümü) özünün kullanımını destekleyen bir dizi araştırmaya katkıda bulunuyor.

new-zealand-black-currant-kus-uzumu.jpg


Willems'e göre, kuş üzümündeki bileşikler, yüksek tansiyona sebep olan kardiyovasküler sorunlara karşı bir tampon görevi görebilir. Willems, "Araştırmalarda siyah kuş üzümünün normal tansiyonu olan insanlar üzerinde çok az etkisi olduğunu görüyoruz. Bununla birlikte, en iyi strateji, sağlıklı kardiyovasküler işlevi destekleyerek yüksek tansiyonu önlemeye yardımcı olabileceğinden, kuş üzümü kullanmak için yüksek tansiyon hastası olmayı beklememek olduğunu da düşünüyoruz." diyerek kuş üzümünü yüksek tansiyona yakalanmadan kullanmayı tavsiye ediyor.

new-zealand-black-currant-kus-uzumu2.jpg

YÜKSEK TANSİYON: SESSİZ KATİL


Yüksek tansiyon, dünya çapında önde gelen ölüm nedenlerinden biri olarak görülüyor ve 'sessiz katil' olarak adlandırılıyor.


Yüksek tansiyon; kalp yetmezliği, koroner arter hastalığı, felç, periferik arter hastalığı ve vasküler bunama vakasının arkasındaki neden olarak karşımıza çıkıyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN