Sagopa Kajmer ve Patron'un 'Siyah' şarkısının gizli mesajları neler? Kapakta hangi göndermeler var? İşte Siyah şarkı sözleri

Rap müziğin kült isimlerinden Sagopa Kajmer ve güçlü sesiyle beğeni toplayan Patron, yeni düet şarkıları 'Siyah'ı müzikseverlerin beğenisine sundu. Son günlerde 'Sagopa Kajmer Patron Siyah şarkı sözleri' internette sıkça aratılırken, albüm kapağına gizlenen mesajlar da merak konusu oldu. Sagopa Kajmer'in 25 yıllık müzik kariyerinden izler taşıyan kapaktaki göndermeleri haberimizde bulabilirsiniz...

Sagopa Kajmer ve Patron'un 'Siyah' şarkısının gizli mesajları neler? Kapakta hangi göndermeler var? İşte Siyah şarkı sözleri

'Sagopa Kajmer ve Patron'un Siyah şarkısının mesajları neler?', 'Albüm kapağında hangi göndermeler var?', 'Siyah şarkı sözleri nedir?' sorularının yanıtlarını sayfamızda aktardık. Yükselen rap müzik trendine, iz bırakacak çalışmalardan biri daha eklendi. Sagopa Kajmer ve Patron'un son düet çalışması 'Siyah', dijital müzik platformlarındaki yerini aldı. Kısa sürede yoğun ilgi gören şarkının kapağında yer alan gizli şifreler de, sosyal medya kullanıcılarının gözünden kaçmadı. Detaylar haberimizde...

SİYAH ŞARKISININ HİKAYESİ NEDİR?

Yalnız bırakılmasından dolayı rap camiasına sitem eden Patron, geçen yıl yayınladığı 'Kaybedecek Ne Kaldı?' adlı şarkısında, şimdiye kadar beraber olduğu ve onu yüzüstü bırakan meslektaşlarını eleştiri yağmuruna tuttu. Rap dünyasının fenomen isimlerinden biri olan Ceza'nın, 'underground rap'ten gelen ve kendisine hayran olan genç rapçilerin elinden tutması nedeniyle zaman zaman eleştirildiği biliniyor. Bu duruma göndermede bulunan Patron şarkısında, "10 sene önceye dönsem, tutardım Sagopa'nın tarafını" sözlerine yer vererek camianın bir başka kült ismi Sagopa Kajmer'e selam gönderdi. Bu mesaja yanıt veren Sagopa Kajmer de, şarkının sosyal paylaşım sitelerinde yayınlanmasının ardından 'retweet' ederek paylaştı ve şarkıyı beğendiğini söyledi. Patron'un selamı karşılık buldu ve 1 yıl sonra iki isim bir araya gelerek 'Siyah' isimli şarkıya imza attı. Piyasada, "Patron bitti" yorumları yapılırken Sagopa Kajmer ile düet yapan ve bir süredir müzik tarzında da değişikliğe giden Patron'un dikkat çekici yükselişi, rap müzikseverlerin ilgi odağı oldu.

ALBÜM KAPAĞINA GİZLENEN MESAJLAR VE GÖNDERMELER

Sagopa Kajmer ve Patron'un düet şarkısı Siyah için hazırlanan tanıtım kapağında, çeşitli göndermelere yer verildi. Sagopa Kajmer'in 25 yıllık rap müzik kariyerinden izler taşıyan kapak, sosyal medyada sıkça paylaşılarak gizlenen mesajlar tartışıldı. Uğur Güçyetmez'in hazırladığı videoda, kapakta yer alan o şifreler tasvir edildi.

SAGOPA KAJMER & PATRON SİYAH ŞARKI SÖZLERİ

[Intro: Patron]

Oh no!

[Verse 1: Patron]

Karanlık sardı semtin sokaklarını (pow, pow)
Çatılar ve şehrin ışıklarını (brrr, woo)
Tuz basar ay bu gece benim yarama
Bir saat bile kalamam
Bir daha seni yoramam (yeah, yeah)
Kalbim sanki bi' plastik poşet uçuyo' (uçuyo)
Şansım yok hep pusu
Hiçbir suçum yok (yok)
Kumpaslar var bu gece benim kafama (wooh)
Hiç saatleri sayamam
İtaat edip yaşamam (oh no)
Gece mavi şehir bej, evde parti elde tape
Her fedai hisseder mütevazı endişe (woo)
Engebeli en tepe
Çeker seni en dibe
İsyanım çok evimde
Halil Sezai gibiyim (a-haa)
Kimi adi, kimi fake
Bir iki cahil bir iki keş (brrr)
Hepsi badi, hepsi bey
Hepsi artist, hepsi fame
Cepte money ev depo
Biz zebani elde co
İsyanım çok evimde
Halil Sezai gibiyim
Ben inanırım ama başka kimseye söylemem
Var isyanım odalar dolusu başka istemem
Bir sabahın sonuyum bugün gündüzü bekleyen
Nefes kızıl ben silah
Gece mavi, ben siyah (brrah)

[Nakarat: Sagopa Kajmer & Patron]

Neden eder insan isyan?
Onca yalan ürettin, tonla doğru gücendi (yeah, yeah)
Duyduklarım hezeyan
Bolca sabır tükettim, dosta zaman tükendi (yeah, yeah)
Günler mi, yıllar mı beni sınayan?
Düşündükçe gücendim, tükettikçe tükettin
Şimdi tükenmez de tükendi (yeah, Sago K, what?)
Güvensizdin güvendim
Yok öyle yağma

[Bridge: Sagopa Kajmer]

Uzunca düşündüm yine de çıkamadım
Düşüncelerimin ittiği çıkmaz sokaklardan
Kurtarın beni bi' hadi el uzatın oradan
Yetişebilirim uzanan eline buradan (ah, ah, ah, ah, ah, ah, ah)
Uzunca söyledim kısaca anla

[Verse 2: Sagopa Kajmer]

Anlatmak istediklerim var yüzüme bakarak dinle
Söylediklerini yazdım bir kenara daireler içinde
Anla ki gözlerim yağmura doydu doğacak güneşler peşinde
Sanki bebeği beşiğindeyken babası uçurum eşiğinde (pow)
Aynen öyle, kayboldum metropolde (what?)
Bir anda savrulan arabamın izleri duruyor şarampolde
Boğuldu gözümün bebeği tuzlu gölde
Şimdilik iyiyim sonrası ne olur
Bugünüm yarınım bi' yanım karambolde
Oynuyoruz aynı filmde (filmde)
Kim kötü kim iyi rolde? (kim?)
Hayalet yönetmenle (what?)
İçinde sen ve benle
Oynadı akıyor sahne (sahne)
Zorunlu drama trajikomik ve
Burada benim gibilerin işi ne?
Son verdim kalbimin gereksiz işine
Yaşarım hayatı gelişine
Aldırmam kaderin çekilişine
Neden mi?
Bilirsin aldırmaz o benim iç çekişime
Kendimle çekişmelerime ve yumuyo' gözünü
Fikrimle zihnimi yakamı çekiştirmelerine (what?, what?)
Bu gemimi batırır okyanus derinine

[Bridge: Sagopa Kajmer]

Uzunca düşündüm yine de çıkamadım
Düşüncelerimin ettiği çıkmaz sokaklardan
Kurtarın beni bi' hadi el uzatın or'dan
Yetişebilirim uzanan eline bur'dan (what?, what?, what?)
Uzunca söyledim kısaca anla (brrr)

[Nakarat: Sagopa Kajmer & Patron]

Neden eder insan isyan?
Onca yalan ürettin, tonla doğru gücendi (yeah, yeah)
Duyduklarım hezeyan
Bolca sabır tükettim, dosta zaman tükendi (yeah, yeah)
Günler mi, yıllar mı beni sınayan?
Düşündükçe gücendim, tükettikçe tükettin
Şimdi tükenmez de tükendi (yeah, Sago K, what?)
Güvensizdin güvendim
Yok öyle yağma

SPOTIFY'DAN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

SAGOPA KAJMER KİMDİR?

Ünlü rap şarkıcısı Sagopa Kajmer'in gerçek ismi Yunus Özyavuz'dur. 1978 yılında Samsun'da dünyaya gelen rapçi, müzik hayatına radyo programlarında dj'lik yaparak başladı.

Samsun'dan İstanbul'a üniversite eğitimi için gelen Sagopa Kajmer, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fars Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu.

SAGOPA KAJMER NE DEMEK?

Ünlü rapçi ismini, Mısır'da bulunan piramitlerden birisinin adı olan Sagopa ile bu piramidin içindeki gizemlerini keşfederken ölen bir arkeoloğun soyadı olan Kajmer kelimelerinin birleşmesinden almıştır.

MÜZİK KARİYERİ

1998 yılında profesyonel müzik hayatına giriş yapan Sagopa Kajmer, aynı yıl ilk rap albümü 'Yeraltı Operasyonu'nu yayınladı.

Üniversite eğitimi için İstanbul'a gelen Sagopa Kajmer, 1 yıl sonra rap dünyasında bir oluşum kabul edilen 'Kuvvetmira'yı kurdu. İlk projesinde 'Silahsız Kuvvet' mahlasıyla yer alırken, performansıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

2001 yılında Silahsız Kuvvet mahlasıyla 'Sözlerim Silahım' ve 'İhtiyar Heyeti' albümlerini yayınladı. 2002 yılında 'Sagopa Kajmer' mahlasını tercih eden rapçinin bu isimle çıkardığı ilk albüm 'On Kurşun' oldu.

Cem Yılmaz'ın ünlü filmi G.O.R.A.'ya hazırladığı 'Al Bir de Buradan Yak' şarkısıyla beğeni toplayan rapçinin en başarılı albümü, 2003 yılında yayınlanan 'Bir Pesimistin Gözyaşları' olarak kabul edilmektedir.

Pek çok müzik festivalinde sahne alan Sagopa Kajmer, turntablism'in Türkiye'deki öncülerinden biridir.

Öte yandan ünlü rapçinin Emre Özyavuz adında bir kardeşi vardır. Kardeşi, Sagopa Kajmer'in kameramanlığını yapmaktadır.

SAGOPA KAJMER İLE CEZA NEDEN KÜS?

Rap şarkıcısı Fuat Ergin ile birlikte 'Lollipop' şeker reklamında oynayan Ceza, rap camiasından bazı eleştiriler almıştı. Bu reklamla ilgili o dönem Sagopa Kajmer'in sevgilisi Kolera (Esen Güler), bir televizyon programında verdiği röportajda reklamla ilgili olarak, "Allah kimseyi o kadar parasız bırakmasın" tarzında bir cümle sarf etti. Ayrıca o röportajda Ceza'nın, pop şarkıcısı Burcu Güneş ile yaptığı düet hakkında da eleştirel açıklamalarda bulunmuştu. Hal böyle olunca olay büyümüş ve iki dostun arası açılmıştı.

Fakat Haziran 2019'da Ceza'nın babasının vefat etmesinin ardından Sagopa Kajmer bir başsağlığı mesajı paylaştı. Ceza da bu mesaja teşekkür ederek yanıt verdi. İkilinin yıllar sonra ilk kez iletişim kurması, rap dünyasını heyecanlandırdı.

Sagopa Kajmer, 2002 yılında prodüktorlüğünü yaptığı Ceza'nın 'Med Cezir' albümünde yer alan düet şarkısı 'Neyim Var ki'yi konserlerinde son 1 senedir söylemeye başladı. Başsağlığı mesajı ve Sago'nun düet şarkıyı konserlerinde söylemesi, ikilinin arasındaki buzların eridiği ve barışmalarının sürpriz olmayacağı olarak yorumlandı.

11 YILLIK EVLİLİĞİNİ BİTİRDİ

Sagopa Kajmer, 1 Ağustos 2006 tarihinde kendisi gibi rap şarkıcısı olan Kolera (Esen Güler) ile evlendi. Çift, 20 Kasım 2017 tarihinde boşandı.

EGE ÖZKURT 'PATRON' KİMDİR?

Patron mahlasıyla bilinen, asıl adı Ege Özkurt olan rap şarkıcısı, 10 Ocak 1988 Mersin'de dünyaya geldi.

Birçok rapçi gibi o da Türkçe rap müziğiyle Cartel sayesinde 1995 yılında tanışmıştır. Liseye kadar olan eğitim sürecini Mersin'de geçiren Patron, 2005-2006 yılları arasında amatör bir şekilde demolar almaya başladı. Mersin'de yaşadığı dönemlerde, şu an Patron hariç hiçbir üyesinin piyasada olmadığı Necropol adında bir oluşuma dahil oldu. Zamanında oldukça popüler olan Hip-Hop forumlarında fazlasıyla ilgi ve destek gördü.

2005 yılında İstanbul Üniversitesi'nde finans ve işletme eğitimine başlayan Patron, bir rap kariyeri oluşturmaya karar vermeden önce kafe işletme, stüdyo, plak ve e-ticaret gibi birçok alternatif işte çalıştı.

Bir yerden sonra hayatını hip-hop üzerine kurmaya karar verdikten sonra PMC (Professional Music Company) adı altında bir rap grubu, modern şeklindeki ağzıyla bir 'label' kurdu.

Bu grubun ilk üyelerinden olan öz abisi, Saian SS mahlaslı Güney Erkurt, Sokrat St, döneminin sağlam beatmakerlerinden Da Poet ve şu an yeniden kurulmuş PMC yüzünden kanlı bıçaklı oldukları Hayki'ydi.

Patron, Ati242, Emboli Nefret, PMC piyasada belirli bir yükselişe geçti. Bunun etkisiyle de sonradan grup gittikçe büyüdü ve bu gruba piyasada sözü geçen isimlerden birkaçı daha dahil oldu. Örnek vermek gerekirse; Ados, Santi, Sürveyan gibi birçok rapçi bu grupla bir dönem anılmıştır. Kalıcı olmasa da bir dönem Allame zamanında PMC ile adı anılmış bir isimdir.

2013 yılında 'PMC Presents The Undergorund' adlı toplu bir parça yayınladılar. Parça, çıktığı dönemde çok büyük yankı uyandırdı. Çünkü o dönem piyasanın en iyi rapçileri bir şarkıda toplanmıştı. Tamamen 'undeground' olan şarkıda Saian SS, Sokrat St, Patron, Santi, Sürveyan, Ados, Selim Muran, Onur Uğur, beatmakerleri olan DJ Sivo ve Arda Gezer vardı. O zamanlar piyasa ortalamasının üstünde bir dinlenmeye ulaşsa da sonradan bu şarkı Youtube'dan kaldırıldı. Birtakım olaylar sonucu tekrar yüklendi ama zamanında şarkıda bulunan Hayki, hâlâ şarkıdaydı. Bunun üzerine Santi şarkıdan Hayki'yi çıkartarak şarkıyı tekrar yayınladı. Olay burada bir nebze son buldu.

PMC kurulduktan uzun bir süre sonra dağıldı. Patron, PMC'yi tamamen yeni okul rapçilerle tekrar kurdu ve onları himayesi altına aldı. Şu anda bu grupta Ati242, Bedo ve Emboli gibi isimler vardır. Ülkede son üç yıldır ana akım olan Trap müziğin öncülerinden olan Türkiye'deki birkaç gruptan biridir.

SAGOPA KAJMER & PATRON - SİYAH ŞARKISI KAPAK RESMİ

CENNETTEN ÇİÇEK ŞARKISINI KİM SÖYLÜYOR VE NEDEN POPÜLER OLDU?

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN