Savcı Mehmet Bülbül kimdir? HSK soruşturma başlattı, istifası isteniyor

Savcı Mehmet Bülbül kimdir? HSK soruşturma başlattı, istifası isteniyor

Osmaniye Cumhuriyet Savcısı Mehmet Bülbül'ün muayene sırası almadan hastanede görevli doktor Kemal Gökhan Günel'in odasına girerek muayene olmak istediği, içeride başka bir hastanın olması nedeniyle reddedilince doktoru gözaltına aldırdı iddia edildi. İşte skandal olayın detayları...

Osmaniye Devlet Hastanesi Ortopedi Servisi'nde görevli Doktor Kemal Gökhan Günel, Savcısı Mehmet Bülbül'ün kendisini muayene etmediği iddiasıyla ifadeye çağırdığını söyledi. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Mehmet Bülbül hakkında Hakimler ve Savcılar Kurulu'na (HSK) inceleme izni verdi.

SAVCI BÜLBÜL OLAYI NEDİR, NEDEN GÜNDEM OLDU?

Yaşanan olaya ilişkin açıklama yapan Doktor Kemal Gökhan Günel şunları söyledi:

"Hasta muayene ediyordum. Sert bir şekilde kapı çaldı, birdenbire içeri bir şahıs girdi. Kendisinin savcı olduğunu söyledi ve muayene etmemi istedi. Ben de içeride hasta varken bu şekilde muayene edemeyeceğimi bildirdim.

Durumunu anlattı, sonra kontrolünün geldiğini söyledi. Ben de kendisine muayene ve tedavi olduğu ve kendisinin takibinin yapıldığı ilk hekimden muayene olması gerektiğini ilettim. Odamda bana bağırdı çağırdı. 'Şimdi senle görüşeceğiz, sen beni nasıl muayene etmezsin' dedi.

Ben ve hemşirem odamdan çıktık. Bir süre sonra geri geldim. Hastalarım odanın önünde birikmiş şekilde duruyor. Odama girdiğimde savcı bey hala odadan gitmemiş.

Sonra 'Ters kelepçe yapın emniyete götürün' şeklinde polise talimat vermiş. Hastaneye polisler geldi. Üstelik ben olay saatinde hastanede nöbetçi doktordum" iddiasında bulundu.

1618250310373-osmaniye.jpg
Kemal Gökhan Günel

BAŞSAVCILIKTAN AÇIKLAMA

Osmaniye Cumhuriyet Başsavcılığı konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada doktor Kemal Gökhan Günel'in güvenlik görevlilerine aşağılayıcı şekilde savcı Mehmet Bülbül'ün dışarı çıkarılması talimatını verdiği, Mehmet Bülbül'ün şikayeti üzerine hakaret suçundan soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Cumhuriyet Başsavcılığımızda görev yapan Cumhuriyet Savcısı M.B.'nin daha önce başlanılan ortopedik tedavisinin devamı olarak 12.04.2021 tarihindeki randevusu için hastaneye gittiğinde nöbetçi doktorun, asıl doktorun izinli olduğunu gerekçe göstererek tedaviden kaçınması üzerine Cumhuriyet Savcısı M.B.'nin kendisini tanıtarak randevusunu hatırlatmasına rağmen nöbetçi doktorun muayene odasından ayrılarak tedaviden kaçınıp, güvenlik görevlilerine aşağılayıcı şekilde M.B.'nin dışarı çıkarılması talimatını verdiği, tedavi olmaksızın hastaneden ayrılan Cumhuriyet Savcısı M.B.'nin şikayeti üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımızca nöbetçi doktor hakkında hakaret suçundan soruşturmaya başlanılmıştır. Nöbetçi doktor, aynı gün Başsavcılığımızca şüpheli sıfatıyla ifadesi alınarak, serbest bırakılmıştır. Aksi yöndeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır."

"BAŞSAVCIYIM, SENİNLE UĞRAŞIRIM"

Doktor Günel, yaşanan olayı şöyle anlattı:

"Bugün odamıza izinsiz girme olayı yaşandı. Başka bir hastayı muayene ederken kapı şiddetli bir şekilde çalındı. Sekreterim Defne hanım kapıya doğru yönelmiş. Defne hanımı iterek içeri girmiş, 'Ben başsavcıyım' diyerek içeri giriş yapmış.

Ben hastanın işini bitirdiğimde beni acilden aradılar. Acilden arandıktan sonra tam telefonu kapattığım an 'Bana bakacak mısın?' diye biri seslendi. Kendisine dönüp 'Sorun neydi?' dedim. Kendisi, başka bir hekim arkadaşımıza daha önce muayene olduğunu, kontrol zamanının olduğunu, kontrolünün yapılmasını istediğini söyledi. Bu işlerde ilk doktorunuz kimse ondan randevu almanız lazım dedim. Durumunuz acil değil diye belirttim.

Şahıs, 'Bana akıl verme, bana bakacaksın’ diye bir girişimde bulundu. Çok şaşırdım. Böyle bakmamız mümkün değil dedim. 'Ben Cumhuriyet başsavcıyım, seninle uğraşırım' dedi. Bizim kendi haklarımız var dedim. Gerekli yerlere gidip şikayette bulunabileceğini söyledim.

Bunun üzerine şahıs odadan çıkmadı. Sesini yükseltip parmak sallamaya başladı. Normal yolla konuşmama rağmen bana bağırarak konuşma demeye başladı. 'Beyefendi, sizinle diyalog kuramıyorum' deyip odadan çıkıp gittim."

osmaniye-savci-doktor-001.jpg

POLİKLİNİĞİ KAPATIP HASTALARI KAPININ ÖNÜNE KOYDU

"Geri döndüğümde bir baktım ki bizim polikliniğimiz kapanmış. Hastaların hepsi kapının önünde bekliyor. Biz anahtarımızla içerip girip bir baktık, savcı bey orada oturuyor.

'Bakın, diğer hastaların işini yapmamızı engelliyorsunuz, nüfuzunuzu kullanarak diğer hastaların sağlık hakkını işgal ediyorsunuz' dedik. Sinirlendi, bağırmaya, parmak sallamaya başladı. Böyle olunca güvenliği çağırdık. Güvenlikten 2 kişi geldi.

Herkesin gözü önünde dışarı çıkmasını istedim. 'Ben gerekli yerleri aradım, bak nasıl sana kendime baktıracağım, seninle ilgileneceğim' diye tehditler savurdu. Odadan çıkıp gittim. Hastanenin başka birimleri şahsı dışarı çıkardı."

DOKTORA TERS KELEPÇE TAKILMASI EMRİ VERDİ

İşine döndüğünde daha sonra karakoldan çağrıldığını öğrendiğini belirten doktor Kemal Gökhan Günel, "Hastalara bakarken öğrendim ki mevcutlu bir şekilde karakoldan isteniyormuşum. Tamamen keyfi bir uygulama şeklinde. Biz adam öldürmedik, kimseyi yaralamadık, sadece usulsüz sıra isteyen birisine sıra vermemiz mümkün değil diyerek ters kelepçeyle sorguya götürülmem gerekiyormuş. Ben hastanede bu arada nöbetçiydim. Hastanede nöbetimi bırakıp gitmek zorunda bırakıldım" dedi.

İKİ TARAF BİRBİRLERİNDEN DAVACI OLDU

Adliyeye giderek doktor Kemal Gökhan Günel'e destek olan Osmaniye Tabip Odası Başkanı Doktor Şemsi Soner Özdemir, "Arkadaşımızın bir suçu, hakareti yok. Böyle bir uygulamanın uygunsuzluğu üzerine toplandık. İfadeler alındı, serbest bırakıldı. İki taraf birbirine davacı oldu" açıklamasında bulundu.

Türk Tabipleri Birliği, "Bugün Osmaniye Devlet Hastanesi'nde meslektaşımıza yönelik bir savcı tarafından görevini kötüye kullanarak yapılan psikolojik şiddeti kınıyoruz. Sürecin takipçisi olacağız. Kimden gelirse gelsin sağlık alanında yaşanan şiddete karşı mücadelemiz sürecek" ifadeleriyle "Sağlıkta şiddet sona ersin" çağrısında bulundu.

ali-ekber-sen-sozcu1-001.jpg

SAVCI BÜLBÜL'Ü İSTİFAYA DAVET ETTİLER

Yaşanan skandal olay kamuoyunda tepki toplarken, sosyal medyada #SavcıBülbülİstifa etiketiyle Mehmet Bülbül'ün istifa etmesi istendi, Kemal Gökhan Günel'e destek mesajları verildi.

Paylaşımların bazıları şöyle:

* Onuruyla hasta muayene triajını bozmayan meslektaşımızın arkasındayız. Savcının hastane triaj skalasında hiçbir önceliği yoktur ve sırasını beklemek zorundadır. Meslektaşımıza görevi başında yapılan bu saygısızlığa kayıtsız kalmayınız.

* Normal bir ülkede o savcı en temelde hürriyeti tahdit ve görevi kötüye kullanma suçlarından tutuklanır, meslekten de atılır.

* Cumhuriyet savcısı, kendisini haklı sebeplerle muayene etmeyen doktoru gözaltına aldırmak istedi! E biz şimdi kimi kime şikayet edelim? Bunun adı görevi kötüye kullanmak değil de nedir?

* Adalet bakanının savcıya karşı bizi savunma ihtimali, sağlık bakanının bizi savunma ihtimalinden daha yüksek

* Meslek hayatımızın hiçbir döneminde bu kadar değersizleştirilmemiştik. Yeter artık #SağlıktaŞiddetSonaErsin

* Savcının yaptığı Türkiye Cumhuriyetinin ona vermiş olduğu yetkiyi tamamen kendi çıkarları doğrultusunda kullanmıştır!!! #SavcıBülbülİstifa ya davet ediyoruz

* Sağlık hizmeti almak tüm vatandaşların eşit hakkıdır, savcı olduğu için herkes onun önünde el pençe divan duracak öyle mi?? Bu savcıya yapılacak müdahale emsal olacaktır!

* Eğer o savcı istifa etmeyecekse biz haftanın bir gününü onun gibilere ayıralım, paşalar gelsin, doktor kelepçelesin.

* Sağlıkta şiddetin kaynağı değil çözümünde olmasını beklediğimiz savcı gelip hastanede doktoru kelepçe ile adliyeye ifadeye götürüyor. Bu da oluyor yani.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (18)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
18 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN