Depremde 42 kişiye mezar olmuştu: Apartmanın betonu 'standart dışı' çıktı

Depremde 42 kişiye mezar olmuştu: Apartmanın betonu 'standart dışı' çıktı

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerden biri olan Adana'da Ekim Apartmanı'nın yıkılmasının ardından, binanın yıkılmasına neden olan imalat hataları ve binada kullanılan betonun yapım tarihindeki standartları içermediği ortaya çıktı. Müteahhitler ile tutuksuz teknik uygulama sorumlusu ve inşaat mühendisi hakkında 22 yıl 6'şar aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen illerden biri olan Adana'da Çukurova ilçesi Yurt Mahallesi'ndeki Ekim Apartmanı'nın tutuklanan müteahitleri Tamer Erginkoç ve Cem Akkaya ile tutuksuz Cüneyt Akkaya hakkında Adana Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesinde kurulan Deprem Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı. Savcılıkça hazırlanan ve Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, apartmanının yıkılmasına ilişkin hazırlanan bilirkişi raporu'da yer aldı.

Raporda, yapı yükleriyle ilgili standartlar eşliğinde değerlendirilen apartmanın üzerine inşa edildiği zeminde, herhangi bir taşıma gücü veya oturma sorunu tespit edilmediği belirlendi. Apartmanın depremde yıkılmasında zeminden kaynaklanan bir neden bulunmadığı ifade edilen raporda, "Binadan alınan beton ve çelik numunelerinin anılan binanın yapıldığı yılda yürürlükte olan 1975 deprem yönetmeliği yükümlülüklerini karşılamadığı, yapılan kusurlu imalattan Tamer Erginkoç, Cem Akkaya ve Cüneyt Akkaya'nın sorumlu olduğu kanaatine varılmıştır" açıklaması yer aldı.

aa.jpg

'STANDART DIŞI İMALAT'

İddianamede, bilirkişi raporu ve tüm dosya kapsamına göre sanıkların dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı davrandıkları belirlenirken, şu ifadelere yer verildi:

"Ekim Apartmanı'nın yıkılmasında zemin kaynaklı bir neden bulunmadığı, apartmanın 1975 deprem yönetmeliği hükümlerini karşılamadığı, kusurlu imalattan yapı müteahhitleri ve teknik uygulama sorumlusu inşaat mühendisinin sorumlu olduğu, binaya ilişkin görsel ve deneysel olarak tespit edilen teknik yetersizlikler bulunduğu, Cüneyt Akkaya'nın işin bitimine kadar gerek malzeme gerekse işçilik yönünden Türk Standartları Enstitüsüne (TSE) uygun hareket etmekle ilgili yükümlülüğünün bulunduğu, sanıkların binanın yıkılmasına neden olan imalat hatalarından sorumlu oldukları, binada kullanılan betonun yapım tarihindeki standartları içermediği tespit edilmiştir."

22 YIL HAPİS İSTEMİ

Hazırlanan iddianamede, "Müteahhitler Tamer Erginkoç ve Cem Akkaya ile teknik uygulama sorumlusu inşaat mühendisi Cüneyt Akkaya'nın denetim görevini yerine getirmedikleri, binada kullanılan betonun, binanın yapım tarihindeki standartları karşılamadığı, beton kalitesinde yetersizlikler olduğu, öngörülebilen bu netice bakımından dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı davranan sanıkların 42 kişinin ölmesi ve yedi kişinin yaralanmasına neden oldukları ve 'Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma' suçundan cezalandırılmaları kamu adına iddia ve talep olunur" ifadeleri yer aldı. Sanıkların 22 yıl altışar aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına ilerleyen günlerde başlanacak.

"ÜZERİME ATILI SUÇLAMALARI KABUL ETMİYORUM"

Yıkılan Ekim Apartmanı'nın müteahhitleri Cem Akkaya ve Tamer Erginkoç 16 Şubat'ta tutuklanmıştı. Cem Akkaya savcılıktaki konuşmasında, "Normalde diğer müteahhitler 6,5 torba çimento koyarken biz 7,5 torba koyduk. İnşaat yaklaşık 3 yıl kadar sürdü. Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum" diye konuşmuştu.

Tamer Erginkoç da söz konusu binada blokların birinin arasında kot farkından kaynaklı toprak kayması yaşandığını iddia ederek, "İstinat duvarı yapılması istenilmiş ancak diğer bloğun yönetimi otoparkın daralacağını bahane ederek duvarın yapılmasına izin vermemiş, söz konusu yıkılma da bu yüzden gerçekleşmiştir" şeklinde ifade etmişti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN