İmamoğlu'ndan adaylık çıkışı: Ula size ne?

İmamoğlu'ndan adaylık çıkışı: Ula size ne?

İBB Başkanı İmamoğlu, gazetecilerin 'Cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin sorusuna Altılı Masa'nın konuya etkin bir şekilde çalıştıklarını ifade ederek konuyu gündemde tutanlara 'ula size ne?' diye cevap vermek istediğini söyledi. 'Varolan projeleri yapıyor' eleştirilerine de cevap veren İmamoğlu, 'Başlattık dedikleri projeleri başlatmışlar doğru ama sonra durdurmuşlar ya da hiç başlatamamışlar. Bazılarının finansmanı dahi yapılmamış' dedi.

Basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanlığı adaylığı, projeler ve bütçe çalışmaları üzerine açıklamalarda bulundu.

İmamoğlu'nun konuşmalarından öne çıkanlar şöyle:

Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışan bir bütçe sunuyoruz. İşine odaklı bir bütçeyi meclise sunacağız. Yerel seçime giderken de son yılı tamamlayan bir bütçe olacak. Enflasyon, bütçemizde önemli bir zemin oluşturuyor. Keşke verilerin oynak olmadığı bir zeminde hazırlayabilseydik bütçemizi.

ADAYLIK KONUSU

Gündemde tutanlara bir tv programında söyledim. Yine nezaketli anlaşılması adına sonunda 'n' yok "ula size ne?" diye cevap vereyim. Zaten Altılı Masa bu konuya etkin bir şekilde çalışıyor. Tekrar diyorum 'ula size ne.'

KAFTANCIOĞLU İLE POLEMİK

İmamoğlu, Kaftancıoğlu'nun söylediği iddia edilen sözler için, "Canan Kaftancıoğlu nezaketli bir hanımefendidir. Bu bahsi geçen kelimeleri bir kadın olarak söylememiştir diye düşünüyorum" diye konuştu.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun, İBB Başkanı İmamoğlu için "Hırslı, aptal, müteahhit kafalı" dediği iddia edilmişti.

ERDOĞAN'IN SEÇİM MİTİNGİ

Geçen iki liderin katıldığı Cumhurbaşkanı ve MHP liderinin katıldığı toplantıda da söyledim. Toplum ilgi göstermiyor 2 bin 3 bin kişinin katıldığı toplantılara dev buluşma diye tarifledikleri ortamı gördük. Galatasaray stadı 50 bin kapasiteli ve bunun yarısını kapatarak bir organizasyon yapıldı. Bu demektir ki 25-30 bin kişinin geldiği bir organizasyon.

Yenikapı'da da yaparlardı miting 2-3 milyon kişinin katılım sağladığı söylenirdi. Şimdi ise 25 bin kişinin katıldığı toplantıları dev diye tabir ediyorlar. İstanbul yönünü çevirdi ve iktidarın karşısında.

25 bin kişiye yaptıkları buluşmayla övünüyorlar. Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi 'nereden nereye'.

AK Parti ya da diğer siyasi partiler kim isterse onlara imkanlarımızı sunarız. Buluşmalara bütçemiz el verdiği sürece katkı veririz bu demokrasinin bir gerekliliğidir. Özgür ve eşitlikçi bir şekilde propagandalarını yapabiliyorlarsa olgun bir demokrasiden bahsedebiliriz.

PROJELER

Çok ihmal var 20, 22 yıllık bir proje hala yapılmamışsa çok problem vardır.

2024'e kadar Beylikdüzü metrosunun ihalesini yapalım ve temelini atalım istiyoruz. İnşallah 2030'a gelmeden Beylikdüzü metrosu sunulmuş olur.

Başlattık dedikleri projeleri başlatmışlar doğru ama sonra durdurdukları projeler aslında. Bir kısmı da başladık dedikleri ama başlatamadıkları projeler örneğin Mahmutbey Esenyurt hattı. Projesini yeniledik, sıkıntılarını çözdük ve biz başlattık. Bunun gibi başladık deyip başlatamadıklarını hatta projelerin dahi olmadığını söyleyebilirim. Bunların sayısı üç diyebilirim. Ama bunun bir farkı yok, örneğin biz başlatacağız Beylikdüzü metrosunu bir başkası bitirebilir. Önemli olan başlattığınız bir projenin sürdürülebilir olması.

Aldığımız projelerin durmuş olmasının sebebi projenin eksik olması, mesela finansmanı hiç yapılmamış engellemeleri hiç konuşmayacağım. Ama çok şükür tıkır tıkır gidiyoruz.

BÜTÇE

Bu yaptığımız 4. bütçe olacak. Bugün açıkladığımız bütçe son yılların en büyük yatırım bütçesi. Yüzde 50'nin üzerine çıkan bir yatırım bütçesi.

Her ne kadar geçmişte yatırım bütçemiz geniş deseler de projeler bütçesizlikten durmuş. Uygulamada gerçekleşen etkili bir bütçe süreci geçirdik diyebilirim. Maliyetlerin üç dört kez değiştiği halde biz cesaretle yüzde 52'ye varan bir yatırım koyduk ve bunu da başaracağız.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (7)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
7 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN