Selda Bağcan kimdir, kaç yaşında, nereli, evli mi? İşte hayat hikayesi

Selda Bağcan kimdir, kaç yaşında, nereli, evli mi? İşte hayat hikayesi

Protest müziğin en önemli temsilcisi Selda Bağcan, 1970'lerden itibaren Türkiye'de ve dünya genelinde tanınarak Türk halk müziği ve Anadolu rock tarzlarında şarkılar yaptı. Şarkılarının bir kısmında siyasi ve toplumsal eleştirilere yer vererek gönüllerde taht kurdu. İşte biyografisi...

Dünyaca ünlü Times dergisinin 'Dünya Müziğinde Yaşayan Efsane ve Tarihi Kadın Şarkıcılar' listesinde Seldan Bağcan da yer alıyor. İspanyol müzik araştırmacısı Vicente Fabuel'in ünlü şarkıcı hakkındaki yorumu ise şöyle: "Türk vokalisti Selda, doğu kültüründen çıkmış sayılı efsanevi kadın seslerden biridir. O büyük çöllerin ortasında az bulunur vahalar gibidir. Bir insan nasıl bu kadar çevik, bu kadar derin, bu kadar yaratıcı ve bu kadar hissederek şarkı söyleyebilir."

SELDA BAĞCAN YAZ GAZETECİ YAZ ŞARKISI

SELDA BAĞCAN'IN HAYAT HİKAYESİ

14 Aralık 1948 tarihinde Muğla'da dünyaya geldi. Selda Bağcan aslen Makedonya göçmenidir. Babasının tayini nedeniyle küçük yaşta Van'a yerleşti ve 10 yaşına kadar orada yaşadı.

Türk halk müziğinin ve protest müziğin önde gelen seslerinden biri olan Selda Bağcan, müzik kariyerine 1971'de Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Mühendisliği öğrencisiyken başladı. Çıkardığı ilk iki 45'lik plak, 1 milyona yakın satılınca, meslek olarak müziği seçmeye karar verdi. Türkiye'de ve başta Almanya olmak üzere dış ülkelerde çok sayıda konser verdi.

1972'de Bulgaristan'da gerçekleştirilen Altın Orfe Festivali'nde Türkiye'yi temsil etti. Özellikle sol partilerin ve kuruluşların düzenlediği etkinliklerde konserler verdi. 1980 askeri darbesinin ardından müzik faaliyetleri sınırlanan sanatçı büyük sıkıntılar çekti. Hatta 24 Nisan 1984'te tutuklanarak, hapse atıldı. 1987'ye kadar pasaport verilmediği için yurt dışı konserlerine ara vermek zorunda kaldı.

YURT DIŞI MÜZİK FESTİVALLERİNİN DEĞİŞİLMEZ İSMİ OLDU

1986 yılında, yurt dışına çıkamamasına karşın, Peter Gabriel tarafından desteklenen Womad Vakfı'nın düzenlediği Dünya Dans ve Müzik Festivali plağında bir şarkısıyla yer aldı. Aynı vakfın girişimleri sayesinde 1987'de yeniden pasaport alabilen sanatçı, 13 Haziran 1987'de Rotterdam Sanat Festivali'ne, 19 Haziran 1987 Womad ve Glastonbury Festivali'ne, 20 Haziran 1987'de Jubilee Gardens Festivali'ne (Londra), 25 Haziran 1987'de Earls Court Festivali'ne (Londra), 26 Haziran 1987 Capital Radio Festivali'ne katılarak bir dizi konser verdi. 1988'de de dört ay süreyle Batı Avrupa'da konserler gerçekleştirdi. 1989'da ve 1990'da da tüm Türkiye'yi dolaşarak halka açık ücretsiz konserler verdi.

f399f0c3318ffe04cab3887f149986d5.jpg

1990 yılında Hollanda'da Rasa Organization'ın (Interkultureel Centrum) davetlisi olarak Utrecht, Nijmegen, Tilburg kentlerinde ve Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti'nde Prizren ve Priştine kentlerinde konserler gerçekleştirdi. Yine aynı yıl, yani 1990'da dört kez İsrail'e giden sanatçı Acco Festivali'nde Khanel Umdan adlı Osmanlı kalesinde ve Ehal Hatarbut konser salonunda iki konser ve iki televizyon programı gerçekleştirdi. Aynı yıl, Danimarka'nın Århus kentinde Esintiler adlı festivalde şarkılar söyledi.

TRAFİK KAZASINDA ÖLÜMDEN DÖNDÜ

1992 yılında çıkan albümündeki Aysel Gürel şarkısı 'Ziller ve İpler' ile 90'larda büyük başarı sağladı. Yine aynı yılda yapılan 'Kurşun Adres Sormaz' adlı filmin müziklerini yaptı.

'Canımı Yakanlar Baktı Dumana' türküsünü Sivas Katliamı'nda yaşamını yitirenlere ithaf etti.

Selda Bağcan, 2000 yılında konser vermek üzere Antakya'ya giderken trafik kazası geçirerek ağır yaralandı ve uzun süre tedavi gördü. Bedeninin birçok yerinde kırıklar oluşan Selda Bağcan, uzun süre çelik iskelet yardımıyla yürümek zorunda kaldı.

Selda Bağcan, protest müzik diye adlandırılan türde şarkılar besteleyip yorumlarken, aynı zamanda bilinen halk müziklerini de değişik biçimde yorumlamakla ün kazandı. Sanatçı İstanbul'da oturmakta olup, sahibi olduğu plak şirketini yönetmektedir.

556c69698685760f00d5a5d0.jpg

ŞARKILARI ÜNÜ SINIRLARI AŞTI

2010 Grammy Ödülleri'ne en iyi rap albümü ve en iyi rap performansı dallarında aday gösterilen Brooklynli hip-hop sanatçısı Mos Def, son albümü The Ecstatic'te yer alan 'Supermagic' adlı parçada 'İnce İnce Bir Kar Yağar' türküsünü kullandı. Selda Bağcan'ın 1976'da piyasaya sürdüğü Türküola albümünde yer alan Aşık Mahzuni Şerif'in 'İnce İnce Bir Kar Yağar' türküsü, Electronic Arts adlı oyun şirketinin piyasaya sürdüğü Skate 2 oyununda da Mos Def uyarlamasıyla yer aldı. Gerçek adı Dante Terrell Smith-Bey olan Amerikalı aktör ve müzisyenin albümünde bu türküyü kullanması, albüm kritiklerinde Selda Bağcan'dan bahsedilmesine, birçok müzik dergisinde adının geçmesini sağladı.

30 Mayıs 2015 tarihinde İstanbul Sarıyer'de Ekşi Fest 15'te İsrailli müzik grubu Boom Pam ile birlikte sahne alan Selda Bağcan uzun süre ayakta alkışlandı. Yüzüklerin Efendisi'nin Frodo'su Elijah Wood usta sanatçıya olan hayranlığını dile getirerek ilk kez sahnede yan yana geldi.

Klasik eserlerin yer aldığı 40 Yılın 40 Şarkısı albümü büyük ilgi gören Selda Bağcan, 3 Haziran Cuma akşamı İspanya'nın Barselona şehrinde düzenlenen Primavera Sound 2016 festivalinde sahne aldı.

ÖZEL YAŞAMI

1948 doğumlu olan Selda Bağcan, 2020 yılı itibarıyla 72 yaşındadır.

Hiç evlenmeyen Selda Bağcan, 2012 yılında verdiği bir röportajda 41 yıldır hayatında biri olduğunu söyledi fakat bu kişinin kim oldğunu söylemedi.

Selda Bağcan 1.65 metre boyunda, 75 kilo ve oğlak burcudur.

Sosyal paylaşım sitesi Instagram'da @seldabagcanofficial kullanıcı adıyla yer almaktadır.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN